Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gdynia
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Brok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Początki:

W roku 1922, gdy Brok odzyskał prawa miejskie, zaczął stopniowo rozwijać się jako miejscowość letniskowa. Stało się to za sprawą prof. Tomasza Wiktora Janiszewskiego, odkrywcy walorów uzdrowiskowych Broku.

 Po 1926r. istniała już w Broku cała dzielnica willowa z wygodnymi pensjonatami. Pomyślny rozwój Broku, jako miejscowości wypoczynkowej przerwał wybuch II wojny światowej.

Od 1959 r. miasto zaczęło ponownie rozwijać się jako ośrodek turystyczno - wypoczynkowy niedaleko stolicy. Malownicze położenie na wysokim brzegu Bugu, kompleks lasów sosnowych Puszczy Białowieskiej, łagodny klimat, rzeka z rozległą plażą i dobre drogi dojazdowe sprawiają, że Brok uważany jest za perełkę turystyczną.


Odwiedzający znajdą tu niezwykłą przyrodę, interesujące zabytki i miejsca historyczne, a także dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, czyli pensjonaty, domki wczasowe, restauracje. Docierają tu zarówno amatorzy jesiennego grzybobrania, jak i pasjonaci wędkowania.

Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mogą jeździć konno, czy wziąć udział w spływie kajakowym. Rowerzyści mają możliwość wypróbowania nowo otwartej ścieżki rowerowej im. W.B. Jastrzębowskiego łączącej Brok z Ostrowią Mazowiecką. Każdego roku do Broku ściągają sympatycy imprezy plenerowej. „Dni Broku i Puszczy Białej” tradycyjnie organizowanej w pierwszy weekend lipca.

Nadbużański Park to miejsce inspiracji   dla wielu twórców. Na tych ziemiach mieszkali i tworzyli: Maria Dąbrowska, Cyprian Kamil Norwid, Teofil Lenartowicz. Pejzażu o takim wdzięku i takiej naturalności nie spotyka się zbyt często.



Jest to miejsce występowania rzadkich gatunków roślin, jak sasanka łąkowa, zawilce, przylaszczki, jałowce; miejsce odpoczynku ptaków przelotnych takich jak: kormorany, ochar z rodziny kaczek, kaczka płaskonos, kaczka czernica; żerowiska gatunków tak cennych, jak żuraw, czarny bocian (Czuraj), czapla siwa (Czapliniec Nakły), bocian biały (teren całej gminy), kraska (jeden z najbarwniejszych ptaków     w Polsce), która zakłada gniazda w starych dziuplach lęgowych dzięcioła czarnego. Niekiedy możemy spotkać siedzącego nieopodal drogi jastrzębia czy myszołowa. Kierując samochodem uważać należy również na przebiegające drogę jelenie, czy dziki.  

Oprócz walorów przyrodniczo-krajobrazowych Brok posiada również warte odwiedzenia zabytki:

Kościół parafialny
p.w. Św. Andrzeja Apostoła



Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła jest dziełem niepowtarzalnym, podobnych budowli nie znajdziemy nigdzie na świecie poza Mazowszem.

 wiecej informacji 
o Kościele parafialnym


Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja Apostoła

Pałac Biskupów Płockich



Kilkaset metrów na wschód od kościoła, pośród drzew na wzniesieniu nad Bugiem kryje się ruina wieży, która wieńczyła nieistniejący dzisiaj pałac. To wszystko, co pozostało z nietuzinkowej budowli o równie nietuzinkowej historii. 

W latach 1617-1624 biskup płocki Henryk Firlej, późniejszy prymas Polski wzniósł okazały pałac, który był letnią rezydencją użytkowaną przez hierarchię kościelną do 1822 r. Zniszczony podczas wojen szwedzkich, następnie odbudowany został w 1716 r. przez bpa Ludwika Załuskiego.

Niestety, odbudowa ta nie była zbyt trwała. Już osiemdziesiąt lat później w roku 1773, stan pałacu uległ dalszej dewastacji. Około połowy XVIII wieku pałac brokowski nie był już użytkowany przez biskupów płockich jako ich letnia rezydencja.

W XIX wieku po przejęciu pałacu w 1822 roku przez ówczesne władze zaborcze nastąpiła jego dalsza dewastacja. W latach 40-tych XIX wieku pożar dokonał jego dalszego zniszczenia. Z tej ruiny pałac nie dźwignął się już nigdy. W XX wieku reszty zniszczenia dokonali jego kolejni właściciele rozbierając wszystko, co się dało, na cegłę. 


Obecnie z dawnej świetności pałacu pozostały jedynie ruiny wschodniej wieży. Warto dodać, że z widoków oglądany z Brokowskiej wieży czerpali natchnienie Maciej Kazimierz Sarbiewski, poeta o europejskiej sławie oraz bp płocki Stanisław Łubieński, pisarz i historyk, autor ważnych i cenionych prac historycznych i politycznych. 


W ostatnich latach powstał projekt Centrum Brok autorstwa Jarosława Kozakiewicza. Jego celem jest rewitalizacja zamku. Ze szkła i metalu ma powstać przestrzenna wizualizacja budynku, w którym będzie multimedialne muzeum przyrodnicze i centrum informacyjne o regionie.

Ratusz



Budowę ratusza rozpoczęto 1929 r., a ukończono w 1935 r. Budynek dobrze harmonizuje z ogólną sylwetką architektoniczną miasta, a wyglądem przypomina o wiele starszy zabytek.

Wzniesiony na planie czworoboku przypomina inne klasycystyczne ratusze Mazowsza. Obecnie Siedziba Urzędu Gminy. W 2001 roku z okazji 500- lecia nabycia praw miejskich, na wieży Ratusza zamontowano zegar i tablicę pamiątkową.


Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Broku został założony w połowie XIX wieku i usytuowany jest tuż za cmentarzem katolickim, przy ul. Konopnickiej.

Nekropolia o powierzchni około pół hektara jest ogrodzona siatką, z otwartą bramą. Zachowało się około trzydziestu nagrobków.

Większość z nich wykonano z nieociosanych kamieni granitowych. Jedynie nieliczne posiadają płaskorzeźbione symbole, takie jak jeleń czy świece.

Żydzi zaczęli przybywać do Broku po roku 1795. Sto lat później, w 1880 r., stanowili połowę jego mieszkańców, niemal całkowicie zdominowali handel i rzemiosło, mieli synagogę, mykwę (łaźnię rytualną) i dwie szkoły. Brok był zatem typowym wschodnioeuropejskim sztełt małym miasteczkiem żydowskim.


”Mimo ogromnych różnic kulturowych, odmiennych interesów obie społeczności : polska i żydowska żyły w zgodzie we wzajemnej tolerancji”. Po wybuchu II wojny światowej niektórzy Żydzi z Broku zbiegli na tereny wschodnie. Tych, którzy pozostali w mieście, zgładzono w obozie przejściowym w pobliskiej Małkini oraz w Ostrowi Mazowieckiej i Treblince.

Na pierwszy rzut oka cmentarz wygląda na dość zaniedbany, ale wiąże się to z tradycją i kulturą żydowską. Z ziemi cmentarnej nie wolno w żaden sposób korzystać, nie wolno kosić trawy. Odwiedzając cmentarz, kładzie się na grobie nie kwiaty lecz drobne kamyki.


Kaplica Cmentarna


Usytuowana na cmentarzu grzebalnym, wzniesiona w I poł. XIX wieku (1842 r.). Budynek drewniany konstrukcji zrębowej na planie kwadratu, na podmurówce z kamienia polnego. Czterospadowy dach kaplicy, którego szczyt wieńczy żelazny krzyż, pokryty blachą.


Kapliczka Św. Magdaleny

Pomiędzy Brzostową a Bojanami, przy skrzyżowaniu dróg w sosnowym borze, stoi w miejscu dawnej pustelni kapliczka z XX w.

Przez wiele lat mieszkał tam pustelnik. Oskar Kolberg pisał w XIX w.: „W lesie Żurawienieckim do leśnictwa Brok należącem, jest tak zwana pustelnia św. Magdaleny, gdzie mają być w ziemi niezmierne skarby zaklęte.


Są one nawet raz do roku, ale tylko na chwilę, widziane dla pobożnych". Po 1830 r., gdy zmarł, rozebrano jego domek i kaplicę.

Dopiero w latach trzydziestych XX w. mieszkańcy Brzostowej i Bojan wybudowali nową kapliczkę, wewnątrz której znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. Pierwotnie w kapliczce znajdował się obraz Św. Magdaleny, lecz został skradziony w latach siedemdziesiątych.

Kurhan

Tuż obok cmentarza znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Żydowską Górką. To kurhan, w którym pochowano ofiary epidemii dżumy z przełomu XVI i XVII w. Straciła wtedy życie jedna trzecia mieszkańców Broku.


Gmina Brok postanowiła zagospodarować teren kurhanu. Było wiele propozycji projektowych. Między innymi na przełomie 2004/2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej przeprowadzono studencki konkurs na ideowo - koncepcyjny projekt kurhanu. W konkursie wzięło udział 31 projektów, z których jeden został nagrodzony. Ostatecznie po konsultacji z księdzem proboszczem parafii Brok został wybrany do realizacji projekt mieszkańca gminy p. Andrzeja Cieplaka.


Pomniki w Broku

Brokowska historia jest kultywowana przez obecnych mieszkańców, którzy składają hołd ludziom zasłużonym dla naszej gminy.


Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego


Skwerek z pomnikiem poświęconym Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu powstał staraniem architekta Stefana Keslera w 1994 r.


Pomnik Powstańców Styczniowych


Na północny zachód od leśniczówki Antonowo wznosi się skromny pomnik powstańców styczniowych.


Pomnik Prof. Wojciecha
Bogumiła Jastrzębowskiego


W 2004 roku w Broku odsłonięto pomnik ku czci prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębo- wskiego (1799- 1882).


Wielki naukowiec polski, przyrodnik i wynalazca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa w Instytucie Rolniczo-Leśnym na Marymoncie. Jeden z głównych twórców ergonomii.

Był też autorem zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach oraz twórcą urządzenia do określania kompasów na jakiejkolwiek bądź przestrzeni i w każdym położeniu. Utworzył Zakład Praktyki Leśnej w okolicach Broku w Feliksowie, będący pierwszą instytucją doskonalenia zawodowego dla leśników.


Tablica pamiątkowa
na cmentarzu żołnierzy
z okresu I Wojny Światowej



26 października 2005 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika ku czci poległym żołnierzom w czasie I wojny światowej, który został umieszczony na terenie miejsca pochówku żołnierzy przy trasie Brok - Poręba.


 Najstarsze domy w Broku


Dom drewniany pochodzący z XIX wieku. Odrestaurowany w 1994 r. przez małżeństwo dr Z. Gerlach i dr W. Różyckiego-Gerlach.  W 1923 r. stanowił siedzibę zarządu miasta.


Dom parterowy murowany z XIX wieku znajduje się przy Placu Kościelnym 5. Właściciel p. Małkiński Marian.



Budynek drewniany z przełomu XVIII/XIX wieku. Znajduje się przy Palcu Kościelnym 11.
Były właściciel p. Klimko Aleksander.



Wypoczynek na plaży w Broku

 zobacz galerię zdjęć



TURYSTYKA WODNA


SPŁYWY GONDOLĄ PO
„NADBUŻAŃSKIM SZLAKU BURSZTYNOWYM"


W starożytności wzdłuż prawego brzegu Bugu wiódł jeden z najstarszych w Europie szlaków handlowych, zwany Szlakiem Bursztynowym. Łączył on wybrzeże Morza Czarnego z Bałtykiem, od granic greckiej kolonii Olbii przechodził przez późniejszy Kijów, Włodzimierz, Brześć, Mielnik, Drohiczyn, Nur, Brok, Wyszków, Serock i dalej przez Zakroczym i Wyszogród do Torunia i Gdańska.

Na „Nadbużańskim Szlaku Bursztynowym" są również ślady Wikingów - normandzkich rozbójników, podejmujących na przełomie VIII-XI wieku na łodziach odległe wyprawy łupieżcze do krajów zachodniej i wschodniej Europy.

Bug to jedna z ostatnich „dzikich" rzek Europy zachowanych w stanie zbliżonym do naturalnego, dlatego utworzono tutaj Nadbużański Park Krajobrazowy, będący integralnym elementem układu „Zielonych Płuc Polski".

Firma "COBRA - NATURA" z siedzibą w Wyszkowie zaprasza do wzięcia udziału w cyklicznych spływach pięknymi łodziami po rzece Bug od Serpelic przez Brok do Wyszkowa. W ofercie proponujemy cztery trasy turystyczne w zależności od Państwa możliwości czasowych i kondycji fizycznej.
Trasa Nr. l
Serpelice - Drohiczyn - Nur - Brok -Wyszków 170 km

Czas trwania : 5 dni (od piątku do wtorku)
4 noclegi w ośrodkach wypoczynkowych lub w gospodarstwach agroturystycznych, także możliwość noclegu na katamaranie lub w namiotach.

Trasa Nr 2
Wyszków - Brok - Wyszków 60 km

Czas trwania : 2 dni
I nocleg w ośrodku wypoczynkowym w Broku.
Wyżywienie : 3 posiłki (w I dniu spływu obiad na trasie i kolacja w Broku,
II dzień - śniadanie w Broku i obiad na trasie).

TURYSTYKA ROWEROWA

 


TRASA ROWEROWA
IM.WOJCIECHA BOGUMIŁA JASTRZĘBOWSKIEGO

 więcej informacji



.
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone