Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Chełmża
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Centrum Chełmży
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Miasto Chełmża

zajmuje w województwie kujawsko-pomorskim 12 lokatę pod względem wielkości i jest największym miastem nie będącym ośrodkiem administracji samorządowej ponadlokalnej.

Występuje w powiecie ziemskim toruńskim jako jedyna gmina miejska.

Miasto graniczy tylko z gminą Chełmża, która otaczając stanowi jego bezpośrednie zaplecze.

W ujęciu geograficznym miasto jak i gmina Chełmża leżą na Pojezierzu Chełmińskim nad Jeziorem Chełmżyńskim, w jego części nazywanej Równiną Chełmżyńską.

Chełmża oddalona jest od Torunia o 25 km, leży w sąsiedztwie krajowej drogi A-1 (Gdańsk-Toruń-Łódź-Katowice).

Miasto posiada bardzo korzystne połączenie z drogą nr 15 (Poznań-Inowrocław-Toruń-Brodnica-Olsztyn), a także drogą nr 10 (Szczecin-Bydgoszcz-Toruń-Płońsk-Warszawa).

Niedaleko Chełmży przebiega 11- kilometrowy odcinek autostrady A-1 wraz z przeprawą mostową przez Wisłę w Czerniewicach-Grabowcu. Przez Chełmżę przebiegają dwa szlaki kolejowe: Toruń - Malbork, Brodnica –Bydgoszczy.
Plaża USTRONIE
Turystyczną wartość stanowi w głównej mierze leżące częściowo  w samym centrum miasta Jezioro Chełmżyńskie. Należy do największych na Pojezierzu Chełmińskim a także do największych  w powiecie toruńskim (299,4 ha). Jego wody zaliczane są do drugiej klasy czystości, czyli najwyższej w Polsce dla jezior.

Jezioro obfituje w sandacza, szczupaka, okonia, leszcza, płoć i karpia. Szczególną atrakcją jest tołpyga i troć jeziorowa co czyni ten teren bardzo atrakcyjnym wędkarsko.

Ma tak wiele uroczych zakątków, których próżno szukać w innych miejscach naszego regionu.
Wokół Jeziora Chełmżyńskiego znajdują się malowniczo położone liczne plaże (niestrzeżone).

         Jezioro Chełmżyńskie, ciekawe zabytki to tylko nieliczne walory, które świadczą o atrakcyjności naszego miasta i są doskonałym produktem turystycznym. Możemy turystom zapewnić ciszę i spokój, prawdziwy wypoczynek na łonie natury.


To właśnie w Chełmży turyści odnajdą miejsca, które warto odwiedzić, a w przyszłości związać się z nimi na stałe.
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy
Czy wiesz że?
Jedną z ostatnich sensacji historycznych Chełmży było odkrycie tajemniczego podziemia w pobliżu konkatedry Świętej Trójcy. Być może jest ono częścią tunelu łączącego niegdyś najważniejsze obiekty w mieście. Wiele cennych materiałów dotyczących funkcji wczesnośredniowiecznych zespołów osadniczych, takich jak Chełmża przyniosły prace badawcze prowadzone kilka lat temu na obszarze grodziska oraz przyległej osady nad jeziorem Archidiakonka.

***
Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego, na terenie ziemi chełmińskiej. Ze względu na korzystne - obronne położenie, od prawieków objęta była osadnictwem. Pierwsze jego ślady sięgają ostatniego okresu starszej epoki kamienia (poleolit schyłkowy) . Znacznie później, bo około 4500 lat p.n.e. na ziemię chełmińską przybyli pierwsi rolnicy-była to ludność kultury ceramiki wstęgowej rytej, której osadę odkryto na terenie Chełmży.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone