Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Piotrków Trybunalski
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Elbląg
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
fot. Marcin Jacek Kownacki

fot. R.Siwiec


Brama Targowa

fot. M.J.Kownacki

Brama Targowa jest jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta.

fot. M.J.Kownacki

fot. M.J.Kownacki

fot. M.J.Kownacki

Została zbudowana w XIV wieku, jako element miejskiego systemu fortyfikacji. Dolna jej część powstała w 1319 roku. W 1420 roku budowla zyskała nadbudówkę. Podczas prac nad górną częścią Bramy Targowej, od strony zewnętrznej, dobudowano dwubasztowe przedbramie, które przetrwało aż do roku 1775. Od północnej strony umieszczona była w przeszłości brama, broniła ona dostępu do miasta w nocy. W 1755 roku na dachu Bramy Targowej pojawił się hełm w stylu barokowym, który ufundowali Elblążanie, stworzono taras widokowy oraz zamontowano zegar. W czasie wojny Brama mocno ucierpiała. Odbudowano ją w latach 40. XX wieku w kształcie średniowiecznym (charakterystyczną zmianą w jej wyglądzie jest powrót do starej formy dachu).

Zegar na Bramie Targowej jest prezentem dla Elbląga od Senatu Hamburga.

Od 17.07.2006r. można podziwiać widoki Starego Miasta z Bramy Targowej. Brama została udostępniona mieszkańcom i turystom i czynna jest codziennie - w okresie wakacyjnym także w soboty i niedziele- w godz. 10.00-18.00. W Bramie Targowej działa Centrum Informacji Turystycznej. Czynna jest już także ekspozycja Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu z kopiami przedwojennych grafik ze starą bramą oraz fotografiami Starego Miasta, w tym z lotu ptaka.

Z Bramą Targową związana jest legenda o piekarczyku. Jak wynika z przekazów historycznych podczas wojen polsko-krzyżackich, w marcu 1531 roku, jeden z oddziałów krzyżackich zamierzał podstępnie zdobyć Elbląg. Miasto uratował, dzięki przytomności swojego umysłu, czeladnik piekarski, który w porę dostrzegł napastników; oskardem przeciął linę podtrzymującą bronę zawieszoną w Bramie Targowej. Wejście zostało zablokowane. Miasto i jego mieszkańcy zostali ocaleni. Pamięć o dzielnym piekarczyku przetrwała wieki. Dziś wydarzenie to przypomina pomnik piekarczyka autorstwa Waldemara Grabowieckiego stojący przed bramą. Wizerunek Bramy Targowej został umieszczony na rewersie okolicznościowej monety dwuzłotowej z cyklu „Miasta historyczne w Polsce" wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku.

Co rok we wrześniu elbląscy piekarze mają swoje święto. Przed Bramą Targową i pomnikiem piekarczyka rozstawiane są kramy, w których piekarze prezentują swoje wypieki. Tradycją stały się degustacje pieczywa, wypieków ciastkarskich, konkursy na najciekawszy wyrób. W klimaty dawnego Elbląga przenoszą uczestników jarmarku pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego, Biblioteki Elbląskiej, kolekcjonerzy staroci i uczniowie elbląskich szkół w paradach piekarczyków. Elblążanie świętują kolejne rocznice postawienia pomnika swojego ulubieńca – piekarczyka. Święto promuje nie tylko wyroby piekarnicze, ale także ludzi, dzięki którym na naszych stołach codziennie pojawia się chleb. Oraz tradycje związane ze szczególnym szacunkiem do chleba i współczesnych kulturach.

Brama Targowa w Elblągu
ul. Stary Rynek
tel. +48 (55) 611 08 20
 
Zapraszamy do zwiedzania Bramy Targowej:
od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 10.00
W sezonie wakacyjnym:
codziennie w godz. od 10.00 do 18.00
 
Wstęp bezpłatny

Katedra pw. Św. Mikołaja
Katedra Św. MIkołaja (fot. R.Siwiec)

Katedra pw. Św. Mikołaja to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Elblą- gu. W surowym, gotyckim wnętrzu kościoła można doświadczyć tchnienia przeszłości.

Jest to świątynia trzynawowa, halowa z dwuprzęsłowym prezbiterium. Na prze- strzeni wieków była ona kilkakrotnie przebudowywana m.in. po wielkim pożarze, który wybuchł w kwietniu 1777 roku w następstwie uderzenia piorunu a także po zniszczeniach, spowodowanych działaniami wojennymi w lutym 1945 roku.


Katedra Św. Mikołaja (fot. Ryszard Siwiec)

Do ciekawszych zabytków, które oglądać można we wnętrzu monumentalnej budowli należy m.in. brązowa chrzcielnica pochodząca z 1387 roku a wykonana przez mistrza Bernhausera i ołtarze ufundowane przez cechy elbląskich rzemieślników: flisaków wiślanych, słodowników, czeladników szewskich. Jest także figura patrona diecezji elbląskiej świętego Wojciecha.

fot. Marcin Jacek Kownacki

Obok katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II. Został on ufundowany w celu uczczenia wizyty papieża w Elblągu, jaka miała miejsce w 1999 roku i zgromadziła, na mszy św. celebrowanej na płycie lotniska ok. 300 tysięcy wiernych.

Na uwagę zasługuje także Ścieżka Kościelna. Jest to niezwykły zabytek architektoniczny Elbląga. Stanowi go wąskie przejście między domami, łączące ulice Wigilijną i Mostową.
W przeszłości ten szlak pieszy był dłuższy. Prowadził ze Starego Miasta do bramy dawnego kościoła Dominikanów.

Wstęp do katedry - wolny

Muzeum Archeologiczno - Historycznym
w Elblągu

fot. Ryszard Siwiec

W Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu mieszczącym się na tereniach dawnego zamku krzyżackiego oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące m.in. z trzech stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu, wikińskiej osady handlowej Truso oraz cmentarzyska Gotów w Weklicach.

Prowadzone od ponad 25 lat na terenie Starego Miasta, na niespotykaną w Europie skalę prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych, unikatowych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych (np. jedyna na świecie giterna), znaków pielgrzymich z Santiago de Compostella, tabliczek woskowych używanych niegdyś również jako pomoc dydaktyczna.

Na podstawie wykopalisk odtworzyć można z dużą dokładnością obszar zajmowany przez Stare Miasto w Elblągu, poznać zmieniająca się modę, a także stan zamożności dawnych mieszkańców miasta. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

W wyniku badań prowadzonych (od 1982 r.) przez Muzeum w miejscowości Janów Pomorski pozyskano zbiór zabytków archeologicznych, które wyjaśniły tajemnicę legendarnej osady Truso założonej bezpośrednio nad brzegiem dzisiejszego Jeziora Drużno, a zamieszkałej przez ludność w głównej mierze skandynawską i pruską. Eksponaty ukazują rozmaite aspekty życia codziennego mieszkańców Truso, od rzemiosła po przedmioty związane z handlem. Ekspozycję archeologiczną uzupełnia rekonstrukcja domu wikińskiego znajdująca się na dziedzińcu Muzeum.

Trzecią bardzo ważną wystawą archeologiczną jest „Historia Gocka”, opowiadająca dzieje Gotów na terenach północnej Polski w oparciu o zabytki pochodzące z leżącego nieopodal dzisiejszego Elbląga wielkiego cmentarzyska w Weklicach. Również na tej wystawie, jak i na pozostałych, można obejrzeć unikatowe znaleziska i importy (np. kompletny zestaw do picia wina z III w. n.e. lub wyposażenie grobu „Księżniczki gockiej”).

Kolekcje archeologiczne uzupełniają wyroby obrazujące mistrzowski poziom elbląskiego rzemiosła w XVII- XVIII, m.in. meble, puchary z cyny itp. Możemy podziwiać także eksponaty etnograficzne - pamiątki po dawnych mieszkańcach Żuław i Wysoczyzny Elbląskiej, aranżacje wnętrz mieszczańskich z XVIII i XIX w., wystawę mebli elbląskiej oraz znaną na świecie ceramikę kadyńską.

Na dziedzińcu muzeum znajduje się fragment 16-bocznej, granitowej kolumny. Jest to  pozostałość zamku krzyżackiego w Elblągu, który w 1454 roku został zdobyty i zniszczony przez mieszczan w trakcie powstania antykrzyżackiego. Z dawnego zamku ocalały jedynie fragmenty tzw. Podzamcza północnego, na terenie którego znajduje się obecnie muzeum.
 
 
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Bulwar Zygmunta Augusta 11, 82-300 Elbląg
tel. +48 (55) 232 72 73
tel./fax +48 (55) 232 43 17
 
Muzeum zaprasza zwiedzających:
w dniach od 1 października do 30 kwietnia
wtorek – niedziela w godz. od 8.00 do 16.00
(kasa czynna do 15.30)
w dniach od 1 maja do 30 września
wtorek – niedziela w godz. od 9.00 do 17.00
(kasa czynna do 16.30)
sobota- wstęp wolny (od 16 czerwca do 31 sierpnia)
niedziela – wstęp wolny (od 1 września do 15 czerwca)
 
W poniedziałki i dni poświąteczne Muzeum jest nieczynne.
 
Ceny biletów:
Całe Muzeum             – 10 zł (dorośli); 5 zł (dzieci)
Gimnazjum     – 6 zł (dorośli); 3 zł (dzieci)
Podzamcze     - 6 zł (dorośli); 3 zł (dzieci)
Opłata za przewodnika          – 30 zł
Opłata za fotografowanie      – 10 zł

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
fot. M.J.Kownacki


Nietypowy wygląd Biblioteki Elbląskiej wiążę się z przeszłością obiektu, w którym mieści się ta instytucja. W dniu 15 marca 1242 roku rada miejska Elbląga i mistrz krajowy wystawili akt fundacyjny dla budynku. Pierwotnie służył on jako przytułek dla starców i chorych a następnie - jako szpital. Dawny zespół poszpitalny spłonął podczas działań wojennych w 1945 roku. W odbudowanym w latach 70. obiekcie mieści się Biblioteka Elbląska.

Biblioteka posiada jeden z bardziej cennych zbiorów starodruków. Po wojnie zostały one przewiezione do Torunia, gdzie stały się częścią zbiorów biblioteki uniwersyteckiej. W ostatnich latach cenne zbiory, stanowiące fragment dawnej Biblioteki Elbląskiej powróciły na swoje miejsce. Warto odwiedzić bibliotekę w Elblągu, by zapoznać się z ciekawymi zbiorami zgromadzonymi w Pracowni Regionalnej. Biblioteka w Elblągu znana jest także z ciekawych inicjatyw kulturalnych: spotkań, wystaw itp.
 
Biblioteka Elbląska
82-300 Elbląg
ul. Św. Ducha 5-7
tel.+48 55 232 41 05
     +48 55 611 31 56
     +48 55 611 31 57
www.bibliotekaelblaska.pl

Centrum Sztuki Galeria El
fot. A.Podhorodecki

fot. R.Siwiec

– centrum sztuki współczesnej mieści się w jednej z najstarszych elbląskich świątyń - podominikańskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Początki kościoła sięgają połowy XIII wieku. Dokument pozwalający dominikanom przybyłym z Polski na osiedlenie się w Elblągu wystawił w 1238 roku Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego Herman Balk. Dominikanie prowadzili budowę klasztoru i kościoła do końca XVw. W 1504 roku kościół został zniszczony na skutek pożaru. Szybko przystąpiono do odbudowy świątyni, podczas której podwyższono nawę południową, przez co kościół uzyskał kształt dwunawowej hali. Dach kościoła ozdobiła okazała wieżyczka - sygnaturka, umieszczona przy szczycie wschodnim. Zasadniczy kształt budynku uzyskany w trakcie odbudowy na początku XVI wieku przetrwał do dzisiaj.

Od 1542 do 1945 roku kościół pełnił rolę głównej świątyni protestanckiej w mieście. W czasie wojny najbardziej zniszczone zostały nawy kościoła i budynki przyklasztorne. Z bogatego i cennego wyposażenia kościoła zachowała się cześć epitafiów i płyt nagrobnych. Ocalały szczęśliwie: prezbiterium, zakrystia i krużganek wraz z dachami. Pomysł zorganizowania galerii sztuki współczesnej w ocalałej części kościoła był wyrazem ambicji środowiska młodej inteligencji technicznej stworzenia miejsca.

24 lipca 1961 roku Gerard Kwiatkowski i Janusz Hankowski wystawili swe prace w galerii.
Tą datę uznaje się za początek istnienia Galerii EL, a pierwszy w tym obiekcie wernisaż, zainaugurował jej działalność wystawienniczą.
 

Galeria EL - Centrum Sztuki w Elblągu
ul. Kuśnierska 6
tel. +48 (55) 2325386
tel./fax +48 (55) 236 16 33
www.galeria-el.pl
Czynna od poniedziałku  do soboty w godz. 10:00 - 18:00
w niedziele 10:00- 17:00 

Wstęp bilet normalny 4 zł.
           bilet ulgowy  2 zł.


Kanał Elbląski


fot. A.Podhorodecki

fot. A.Podhorodecki

Kanał Elbląski prowadzi przez dwie krainy geograficzne – Żuławy Wiślane i Pojezierze Iławskie. Za jego początek przyjęto rzekę Elbląg. Dalej wiedzie on przez jezioro Drużno– rezerwat przyrody (ornitologiczny).

fot. A.Podhorodecki

Jezioro jest zbiornikiem unikatowym w skali europejskiej. Trudno dostępne trzęsawiska i szuwary są doskonałym schronieniem i miejscem lęgowym ptaków jak również ich odpoczynku w czasie sezonowych wędrówek. Na terenie rezerwatu zaobserwowano 110 gatunków gnieżdżących się ptaków oraz liczne gatunki żerujące i przelatujące. Łącznie odnotowano 210 gatunków ptaków, co stanowi około 50 proc. składu awiofauny Polski.

Przez jezioro wiedzie szlak z Elbląga do Ostródy. Kanał Elbląski, wraz z unikatowym w Europie zespołem pięciu pochylni – zbudowany został w celu pokonania około 100 m różnicy, jaka dzieli jezioro Drużno od jeziora Piniewo. Autorem projektu był dziewiętnastowieczny inżynier Georg Jakob Steenke.


fot. A.Podhorodecki

Początek budowy Kanału przypada na 1848 rok Pierwotnie przewożono tu głównie drewno, ale wraz z rozwojem kolei i transportu samochodowego funkcja ta straciła na znaczeniu. Kanał zaczęto wykorzystywać turystycznie organizując rejsy spacerowe. Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej. Niepowtarzalne walory przyrodniczo-krajobrazowe poznaje i podziwia tu corocznie tysiące turystów - pasażerów żeglugi wycieczkowej i indywidualnych wodniaków.

fot. A.Podhorodecki

Rejsy Kanałem Elbląskim
 
Cały rejs z Elbląga do Ostródy trwa 11 godzin ( 8:00-19:00). System pochylni znajduje się bliżej Elbląga. Płynąc z Ostródy musimy płynąć 11 godzin, aby zobaczyć działanie pochylni. Wyruszając w rejs z Elbląga po 5 godzinach przepłyniemy przez pochylnie.
 
Proponowane trasy:
 
Elbląg – Buczyniec   8:00 – 13:00   
cena biletu normalnego 75 PLN, ulgowego 55 PLN
 
Elbląg – Małdyty      8:00 – 14:30   
cena biletu normalnego  80 PLN,  ulgowego 60 PLN
 
Cały rejs:
 
Elbląg – Ostróda       8:00- 19:00    
cena biletu normalnego 90 PLN, ulgowego 70 PLN
 
Bilety ulgowe przysługują młodzieży szkolnej i studenckiej emerytom i rencistom, żołnierzom służby zasadniczej.
 
Wcześniejsza rezerwacja miejsc jest obowiązkowa.
Żegluga Ostródzko-Elbląska
ul. Wodnia 1b, 82-300 Elbląg
tel./fax +48 55 232 43 07

Bażantarnia

fot. R.Siwiec

fot. R.Siwiec

Bażantarnia - piękny park leśny położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej zajmujący powierzchnię 369 ha, jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez Elblążan. Bażantarnię tworzą pasma wzgórz dochodzące do 150m n.p.m. poprzecinane głębokimi jarami i wyrwami, wśród których płyną liczne, meandrujące potoki.

fot. R.Siwiec

Uroczy park naturalny pełen lesistych wzgórz, tajemniczych jarów i pięknych dolin. Srebrny Potok tak uformował malowniczą dolinę, że przypomina ona do złudzenia dolinę górską. To płuca Elbląga, piękne tereny rekreacyjne dające także wytchnienie w chwilach wolnych od pracy. Bażantarnia jest odpowiednim miejscem na piesze i rowerowe wycieczki.

1.Szlak czerwony - EL-06-c - "Kopernikowski"
Na odcinku w Bażantarni bierze on swój początek przy restauracji Myśliwska, prowadzi dalej wzdłuż Srebrnego Potoku obok mostku Elewów i Parasola, przez Górę Jagiellońską do parkingu obok gajówki w Dąbrowie. Długość szlaku wynosi 4,5 km, a średni czas przejścia - ok. 1,5 godz.

2. Szlak niebieski - EL-2101-n - "Okrężny" - podzielony jest na dwa odcinki:

a) szlak niebieski - "Leśny" - łatwy; biegnie od restauracji Myśliwska leśną drogą do Dąbrowy i dalej do Parasola, o długości 3,6 km, a średni czas przejścia wynosi 1 godz.
b) szlak niebieski - "Górski"- trudny, miejscami bardzo trudny; biegnie od Parasola licznymi jarami, wąwozami i wzgórzami przez Górę Ludową, Czarci Jar, Górę Sowią, Urwisko Krystyny do restauracji Myśliwska. Długość tego odcinka wynosi 6,4 km, a średni czas przejścia - ok. 2,5 godz.


3. Szlak zielony - EL-2102-z - "Ścieżka Jaszczurek"
Jego początek znajduje się przy węźle szlaków, przed restauracją Myśliwska. Dalej szlak biegnie przez Belweder i Parasol do Stagniewa. Długość szlaku - 7 km, średni czas przejścia - ok. 2 godz.


4. Szlak żółty - EL-2104-y - "Okólny"
Swój początek bierze przy pomniku przyrody, obok mostku na rzece Kumieli (w pobliżu pętli tramwajowej linii nr 2 przy ul. Marymonckiej). Dalej biegnie obok starego młyna (dawna Hamernia), przez mostek Elewów i obok cmentarza na Dębicy. Kończy swój bieg przed restauracją Myśliwska. Szlak określany jest jako łatwy, jego długość wynosi 9 km, a średni czas przejścia - ok. 3 godz.

Szlaki piesze, oznakowane według różnej skali trudności stwarzają mieszkańcom, jak i turystom „z zewnątrz” goszczącym w naszym mieście, możliwość bezpiecznej wędrówki, bez obawy błądzenia po pagórkowatym i miejscami dzikim terenie Parku Bażantarnia. Natomiast liczne urządzenia na szlakach, które mimo licznych dewastacji są systematycznie odnawiane przez PDiZ oraz pracowników służb leśnych, stwarzają możliwości przyjemnego, czynnego wypoczynku sobotnio-niedzielnego i rekreacji, poprzez spacery piesze, wycieczki rowerowe, biegi przełajowe i kondycyjne, sporty narciarskie i saneczkowe, o czym świadczyć może chociażby liczba odbywanych w tym terenie imprez, jak i ilość spacerowiczów.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone