Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gdynia
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Inowrocław
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Piękno okolic
Mysia Wieża

kościół p.w. Św. Trójcy i NMP

Rotunda św. Prokopa
Przewodnik po okolicach.

Inowrocław stanowi doskonałą bazę wypadową do rozpoczęcia wycieczek po Kujawach i Pałukach, w trakcie których można obejrzeć ślady prasłowiańskiego osadnictwa, zapoznać się z najstarszą historią państwa polskiego, zwiedzić zabytki leżące na przebiegającym przez te tereny szlakach: Bursztynowym i Piastowskim, odwiedzić najstarsze polskie miasta.

Pierwszy wypad poza Inowrocław proponujemy ku legendarnej stolicy Polski Kruszwicy.

Do nadgoplańskiego grodu docieramy drogą przez Łojewo, gdzie przyszedł na świat Stanisław Przybyszewski (1868-1927). Już przy samym wjeździe do miasta napotykamy kolegiatę p.w. Świętych Piotra i Pawła, jeden z najlepiej zachowanych w Polsce zabytków architektury romańskiej. Na Półwyspie Rzępowskim góruje słynna Mysia Wieża, z którą wiąże się legenda o zjedzonym przez myszy znienawidzonym królu Popielu. W rzeczywistości 32-metrowa wieża obronna stanowi pozostałość po zamku wzniesionym w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Warto wejść na jej szczyt, aby stamtąd podziwiać rynnę jeziora Gopło, które ciągnie się na południe na przestrzeni niemal 25 km. Po jeziorze odbywa regularne rejsy statek wycieczkowy "Rusałka". Płynąc nim mamy okazję zwiedzenia Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, utworzonego w 1967 roku na obszarze ponad 12 tys. ha. W parku, którego spory fragment jest rezerwatem przyrody, żyje blisko 200 gatunków ptaków, w tym aż 38 chronionych. Gopło jest również znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Każdego roku z całej Polski przyjeżdżają tutaj wioślarze i miłośnicy żeglowania.

Z Kruszwicy niedaleko do innego starego miasta - Strzelna, które lokowane zostało już w XIII wieku. Kilkaset metrów na wschód od strzeleńskiego rynku, na niewielkim wzgórzu Św. Wojciecha znajduje się unikalny zespół poklasztorny norbertanek, w skład którego wchodzi, obok fragmentu zabudowań dawnego klasztoru, kościół p.w. Św. Trójcy i NMP z przełomu XII i XIII wieku oraz rotunda p.w. Św. Prokopa z XII wieku. Obie świątynie są perłami polskiego i europejskiego romanizmu. Kościół Św. Trójcy był wielokrotnie przebudowywany, głównie w okresie baroku. Kryje wiele tajemnic, toteż badacze stale odkrywają nowe sensacje. Całkiem niedawno na starych konfesjonałach pod nowszymi warstwami farby odsłonięto wspaniałe alegoryczne malowidła. Największym unikatem są jednak niewątpliwie, odkryte w 1946 roku, romańskie kolumny z płaskorzeźbami stanowiącymi personifikacje cnót i przywar ludzkich. 

Wiele zabytków można obejrzeć w muzeum nazwanym Romańskim Ośrodkiem Kultury Ottona i Bolesława. Będąc w Strzelnie warto pamiętać, że urodził się tutaj znakomity fizyk Albert Michelson (1852-1931), noblista, którego doświadczenia nad prędkością światła przyczyniły się do powstania teorii względności.

Wracając do Inowrocławia warto zatrzymać się w Markowicach słynących ze starannie utrzymanego pokarmelickiego zespołu kościelno-klasztornego z XVII/XVIII wieku. W barokowym kościele p.w. Nawiedzenia NMP króluje łaskami słynąca późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronowana w 1965 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pieczę nad sanktuarium sprawują obecnie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy prowadzą tutaj także Niższe Seminarium Duchowne. Markowice to rodzinna wieś znanego poety romantycznego Gustawa Zielińskiego (1809-1881) oraz światowej sławy filologa klasycznego Ulricha von Wilamowitz-Moellendorffa (1848-1931), który pochowany został na starym cmentarzu niemieckim pod Wymysłowicami. Kilka kilometrów dalej leży Ludzisko, znane jako miejsce urodzenia Jana (ok. 1400-ok.1450), prekursora polskiego humanizmu.

Nie będą żałowali ci turyści, którzy wybiorą się z Inowrocławia na Pałuki. Już po drodze można zatrzymać się w Kościelcu Kujawskim, by obejrzeć romański kościół p.w. Św. Małgorzaty z dobudowaną przez słynnego Jana Baptystę Quadro renesansową kaplicą Św. Barbary, w której znajdują się unikalne nagrobki Jana i Janusza Kościeleckich. Kolejną ciekawą miejscowością jest położona na pograniczu kujawsko-pałuckim Pakość, słynąca ze swej Kalwarii, która pod względem wieku i wielkości ustępuje tylko tej najbardziej znanej - Zebrzydowskiej. Za Barcinem warto zjechać z głównej trasy, by zwiedzić coraz bardziej popularny Lubostroń.

Powszechną uwagę przyciąga zwłaszcza wybitne dzieło Stanisława Zawadzkiego, klasycystyczny pałac z 1800 roku. Okazałą jego kopułę wieńczy posąg Atlasa wykonany przez poznańskiego artystę Władysława Marcinkowskiego. Zainteresowanie wzbudzają też oficyna, stajnia, wozownia, w której urządzono restaurację, a nade wszystko przepiękny park krajobrazowy pełen rzadkich okazów drzew i krzewów.

Następny przystanek na trasie to Żnin - licząca ponad 700 lat stolica Pałuk, rodzinne miasto Jana (1756-1830) i Jędrzeja (1768-1838) Śniadeckich, wielkich polskich uczonych doby oświecenia. Na żnińskim rynku zachowała się XIV-wieczna wieża ratuszowa, w której wnętrzach urządzono wystawę archeologiczną. W dawnej sufraganii warto zwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej posiadające m.in. ciekawe naczynia liturgiczne, ornaty oraz bogatą kolekcję monet.

W dalszą podróż można udać się kursującą w sezonie kolejką wąskotorową. Zdąża ona na południe wzdłuż malowniczych pałuckich jezior. Na stacji w Wenecji znajduje się Muzeum Kolejki Wąskotorowej, w którym zgromadzono ponad 70 parowozów i wagoników o rozstawie kół 600 mm, a tuż obok jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja historyczna - ruiny gotyckiego zamku kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "krwawym diabłem weneckim". Przez wiele lat badał to miejsce inowrocławski archeolog i historyk dr Czesław Sikorski (1943-1995).

Po kilku kolejnych kilometrach dojeżdżamy do niewielkiej wsi rozsławionej przez wspaniałe odkrycie archeologiczne. W 1932 roku miejscowy rolnik kopiąc torf na półwyspie Jeziora Biskupińskiego natrafił na stare konstrukcje drewniane. Za pośrednictwem Walentego Szwajcera, kierownika miejscowej szkoły, wiadomość o tym dotarła do profesora Józefa Kostrzewskiego z Uniwersytetu Poznańskiego. Podjęte na dużą skalę prace badawcze odsłoniły dobrze zachowane relikty  osady obronnej z VIII w. p.n.e. Tak rozpoczęła się kariera Biskupina, który dzisiaj wspominany jest w każdym podręczniku historii. W tutejszym skansenie turyści mogą oglądać częściowo zrekonstruowany gród. Na organizowanym co roku we wrześniu festynie archeologicznym można zobaczyć jak przed wiekami mieszkali, pracowali i bawili się nasi przodkowie.

W Gąsawie, gdzie kolejka kończy swój bieg, warto zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół p.w. Św. Mikołaja z unikalną polichromią. Ledwie 2 kilometry dalej, w Marcinkowie Górnym, stoi okazały pomnik Leszka Białego, który zginął tutaj w listopadzie 1227 roku. Do Inowrocławia dobrze jest wracać przez Mogilno, by zobaczyć jeszcze kościół pobenedyktyński p.w. Św. Jana z unikalnymi romańskimi kryptami.

Proponujemy ponadto krótszą wycieczkę z Inowrocławia w kierunku wschodnim. Podróżując Szlakiem Przybyszewskiego warto zwiedzić Jaronty oraz Górę, gdzie na cmentarzu przy klasycystycznym kościele Św. Trójcy znajduje się ufundowany w 1931 roku ze składek społecznych pomnik grobowy tego "Meteora Młodej Polski". W wiosce tej, położonej - tak jak Inowrocław - na wysadzie solnym, zobaczyć można kilkanaście wież wiertniczych otworowej kopalni soli.

Jadąc dalej w stronę Włocławka docieramy do wioski Pieranie, w której zachował się największy bodaj w Polsce kościół drewniany z pierwszej połowy XVIII wieku. W jego wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pierańskiej, koronowany jako drugi po Matce Boskiej Jasnogórskiej. Nie sposób przejść obojętnie obok wypełniającej świątynię bogatej barokowej polichromii.

Powracając do Inowrocławia, wybieramy inną trasę, przez Lasy Balczewskie i Parchanie - starą wieś, w której w XI wieku rezydowali biskupi kujawscy. W latach 1923-1939 w Parchaniu zamieszkiwał generał Władysław Sikorski, który nabył tutaj tzw. rządcówkę. Pamiątki po generale można obejrzeć w urządzonej w szkole biograficznej izbie pamięci.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Tężnia Uzdrowiskowa
Uzdrowisko
Pamiątkowe drzewa
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny - romańska bazylika mniejsza
Fara p.w. Św. Mikołaja
Świątynia p.w. Zwiastowania NMP
Kościół garnizonowy p.w. św. Barbary i św. Maurycego
Ratusz i zabytkowe budynki
Hala Widowiskowo-Sportowa
Stadion miejski
Kryta Pływalnia
Kryta Pływalnia
Basen odkryty
Lodowisko sezonowe
Ścianka wspinaczkowa
Skate Park
Kryte korty tenisowe
Korty tenisowe
Plac zabaw
Teren rekreacyjny w Parku Solankowym
Park liniowy
Ścieżki rowerowe
Szlak rowerowy
Fontanna multimedialna
Teatr miejski
Park Solankowy
Reklamy Google
Polecamy:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone