Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jarosław
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia
Historia Jarosławia sięga XII w. Prawa miejskie nadano mu w 1375 r. Przez kilkaset lat był miastem prywatnym, dziedziczonym przez kolejne rody magnackie. Był też Jarosław miastem bogatym, tak w sensie materialnym, jak i kulturowym. Z jednej bowiem strony leżał na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, a na tutejsze jarmarki zjeżdżali kupcy z całej ówczesnej Europy.

Z drugiej zaś miasto posiadało liczne przywileje, co sprzyjało dostatkowi miejscowej ludności. Bogactwo zaś rozwoju kulturowego brało się m.in. z wielowiekowej symbiozy współistniejących tu trzech wielkich religii: kościoła greko- i rzymskokatolickiego oraz judaizmu, co znalazło swój wyraz choćby w miejskiej architekturze. Wrażenie robi przepiękna renesansowa kamienica Orsettich przy rynku, mieszcząca dziś miejskie muzeum.

Trwająca wiele lat akcja ratowania Starego Miasta pozwoliła zabezpieczyć zabytkowe budynki starówki przed zapadaniem się w głąb kilkukondygnacyjnych podziemnych składów kupieckich, znajdujących się na terenie prawie całego miasta. Dzieło to - zapoczątkowane przez prof. Feliksa Zalewskiego - symbolizuje dziś jedna z nielicznych w kraju, udostępniona dla turystów trasa podziemna. Wszystko to tworzy niepowtarzalny, magiczny niemal klimat. Także dzisiaj, w okresie wielkich przemian ekonomicznych i ustrojowych, Jarosław pozostaje jednym z wiodących ośrodków gospodarki i kultury.


W dziale Historia miasta mogą zapoznać się Państwo z obszernymi materiałami traktującymi o historii naszego grodu. Dla wygody oraz w zależności od Państwa potrzeb przygotowaliśmy dwie wersje: skróconą i rozszerzoną. Zapraszamy do lektury !

 >> zob. więcej

Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 20 października 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone