Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Inowrocław
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jastarnia
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Jastarnia, miasto na wodzieTurystów przyciąga tutaj przede wszystkim unikalna możliwość wypoczynku zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i płytkimi i ciepłymi wodami Zatoki Puckiej, specyficzny mikroklimat o właściwościach
hartujących, czyste powietrze z dużą zawartością jodu.

Piękne plaże, doskonałe warunki do żeglowania i windsurfingu, a także tradycje kaszubskie prezentowane podczas licznych imprez kulturalnych,
takich jak: Jastarnicko, Sobótka, Dni Węgorzewa, Dni Kaszubskie.

Żyjący tu od wieków Nordowi Kaszubi po dziś dzień w wyjątkowy sposób pielęgnują swoją kulturę, język i obyczaje, podkreślając etniczną odrębność.

Do dyspozycji naszych gości jest nowoczesna baza noclegowa o różnym standardzie, bogate zaplecze rekreacyjne, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów.
Połowy wędkarskie z rybakami, rejsy kutrami, starymi łodziami żaglowymi, wodolotami i statkami, loty rekreacyjno-widokowe, szkoły windsurfingu i nurkowania, atrakcyjne imprezy kulturalne i sportowe (m.in.: spotkania z Neptunem, „prawdziwy” chrzest morski, regaty katamaranów, wieczory z szantami) oraz rozbrzmiewająca zewsząd muzyka, nie pozostawiają czasu na nudę.

Jastarnia zaprasza przez cały rok.

Po gwarnym i tętniącym życiem okresie letniej kanikuły, przez pozostałą część roku, w nieskrępowany sposób można „zażywać” tu ciszy i spokoju.

Na naszych gości czekają profesjonalnie zorganizowane gabinety fizykoterapii i odnowy biologicznej, solaria, podgrzewane baseny, korty tenisowe, w pełni wyposażone sale konferencyjne.

Wyludnione uliczki i ścieżki turystyczne zachęcają do spacerów, a przechadzka po pustej plaży w powietrzu przesyconym jodem to znakomity seans terapeutycznyJesień i wiosna to wymarzony okres dla obserwacji ornitologicznych i obcowania z przyrodą.Jastarnicki port
Zbudowany w latach 1926-1931, był pierwszą i całkowicie polską tego typu inwestycją morską w II Rzeczypospolitej. Służył nie tylko rybakom.

Od roku 1927 wykorzystywany był jako przystań dla statków żeglugi przybrzeżnej, a od lat 30 jako baza szkoleniowa dla adeptów żeglarstwa morskiego, zrzeszonych w Akademickim Związku Morskim oraz w wodniackich drużynach harcerskich.

Dzięki temu, w okresie międzywojennym, Jastarnia zyskała miano kolebki polskiego żeglarstwa morskiego. W części wschodniej mieści się ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków, część zachodnia natomiast wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej.

Oprócz zwiedzania istnieje także możliwość udania się w rejs po Bałtyku.

Stąd można również popływać po zatoce tzw. pomerankami inaczej starymi tradycyjnymi łodziami kaszubskimi. Można wypożyczać różnego rodzaju sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery, deski windsurfingowe.
Latarnia morska w Jastarni


Ma kształt stalowego walca pomalowanego w białe i czerwone pasy. Ustawiona na betonowym cokole mierzy 13,3 metra.

Latarnia jest sterowana automatycznie i ma zasięg 10 mil morskich (ok. 18,5 km). Niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających.


Chata rybacka w Jastarni


Zbudowana w 1881 r. Jako budulec posłużyły wyrzucane przez morze pozostałości rozbitych okrętów.

Wyposażenie z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie pochodzą z XV w. Po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin.


Muzeum pod strzechą


Prywatne muzeum, które powstałe dzięki zamiłowaniu do historii nordowej ziemi kaszubskiej Juliusza Strucka.

W tym samym budynku znajduje się warsztat szkutniczy prowadzony od pokoleń przez rodzinę Strucków.


Kościół neobarokowyMówi się, że religijność jest naturalnym oddechem ludu kaszubskiego". Kto chce się o tym przekonać niech wybierze się na niedzielne nabożeństwo do kościoła w Jastarni, by posłuchać śpiewu jastarników i przy okazji zobaczyć oryginalne wnętrze miejscowej świątyni.

Zwiedzających zadziwia przede wszystkim niepowtarzalny nastrój a to za sprawą specyficznego wyposażenia bogatego w motywy morskie i rybackie. Wybudowany w latach 30 XX w.

Znajduje się w nim niepowtarzalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez fale. Co roku w okresie letnim odbywają się tu koncerty organowe w wykonaniu znanych organomistrzów z kraju i zagranicy. Według opini znawców, jastarnickie organy mogą konkurować ze słynnymi organami oliwskimi.
Molo spacerowe w JastarniJest przedłużeniem ulicy Stelmaszczyka, która jest sercem turystycznym miasta.
Zbiory rybackie w bosmanacie portu 

Dwie sale wystawiennicze z unikatowym sprzętem rybackim zebranym przez bosmana Jana Wysockiego.


Przystanie jachtowe


Miłośnicy żeglowania mogą zawitać do marin jachtowych w Kuźnicy i Jastarni i przy okazji zwiedzić okolicę.Kaplica św. Rozalii


Spacerując po dawnym Borze warto dotrzeć w rejon ulicy Szkolnej i Ceynowy, gdzie znajduje się zbudowana w 1873 r. kapliczka ku czci św. Rozalii. Rozalia była patronką Boru (Jastarnia w dawnych czasach podzielona była na dwie części: tzw. Jastarnię Pucką oraz Jastarnię Bór należącą do Gdańska).

Legenda głosi, że mieszkańcy Boru oddali się w opiekę Św. Rozalii podczas zarazy panującej w XIX w. Dzieki wznoszonym do niej modlitwom, choroba szybko ustąpiła.

Kaplica Św. Rozalii jest wyrazem pamięci o ofiarach epidemii dźumy, która nawiedziła mieszkańców Boru i Jastarni w latach 1707 - 1711. Ksiądz katolicki, który pojawił się w tym czasie w Borze poradził ludziom żeby oddali się w opiekę św. Rozalii.

W miejscu udzielenia przez księdza sakramentu pokuty mieszkańcy wznieśli ku czci świętej kapliczkę (1883 roku ) i zawiesili w niej dzwon pochodzący z rozbitego w pobliżu Jastarni okrętu. Również w Jastarni - Borze warto spocząć na jednej z ławeczek w cieniu rozłożystego, wiekowego kasztana.


Cmentarzowa góra

To najstarsze miejsce pochówku ludzi z Boru, czyli wschodniej części dzisiejszej Jastarni. Grzebano tam zmarłych od niepamiętnych czasów. Bezpośrednie położenie góry nad zatoką powodowało zniszczenie jej przez fale podczas każdego sztormu.

Z tego powodu przeniesiono cmentarz do Jastarni.


Ścieżka dydaktyczna

W 1996 roku Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling" wytyczyła ścieżkę dydaktyczną o nazwie "Łąki koło Jastarni". Wiosną i jesienią można zaobserwować w tym miejscu wiele gatunków przelatujących ptaków. Wzdłuż ścieżki ustawiono tablicę zawierające zdjęcia, kolorowe rysunki i informacje o najważniejszych elementach flory i fauny.

Na atrakcyjność tego terenu wpływa również krajobraz bagienny i pobagienny oraz zróżnicowana pokrywa roślinna. Od rozległych płatów szuwarów trzcinowych po las brzozowo-dębowy.


JurataPatrząc dziś na tętniącą życiem Juratę, trudno wyobrazić sobie, że jeszcze na początku ubiegłego stulecia, nikt tu nie słyszał o wczasowiczach. W ubogich chatach rozsianych wzdłuż wybrzeża mieszkali kaszubscy rybacy. W 1928 r. Zamożni przemysłowcy zawiązali spółkę Akcyjną „Jurata i wydzierżawiając od Skarbu Państwa Polskiego 150 hektarowy teren, postanowili zbudować tu kurort.

Pomiędzy rybackimi wioskami zaczęła powstawać miejscowość o nowoczesnej zabudowie, zaprojektowana zgodnie ze światowymi trendami. I aczkolwiek nie wszystkie plany zostały zrealizowane, Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem przedwojennej Polski, zyskując sobie miano polskiej „Palm-Beach” oraz „najelegantszego i najbardziej snobistycznego miejsca na Wybrzeżu”.

Bywało tu wielu znamienitych gości ze świata kultury, polityki. Liczne pensjonaty i wille, które zbudowano w latach trzydziestych, zostały w ostatnich latach przebudowane na nowoczesne hotele o wysokim standardzie usług. Jurata powoli odzyskuje dawną świetność i elitarny charakter.JURATA PERŁA BAŁTYKU

„W pewnej chwili rozwarły się fale morza i wynurzyła się z nich młoda, nadzwyczaj urokliwa dziewczyna [...] – Nie lękajcie się – odezwała się [...] melodyjnym głosem. – Jestem królową tej wody. [...] Zwą mnie Jurata.”

Na cześć królowej morza, mała osada rybacka nazwana została imieniem starosłowiańskiej boginki morskiej, która wbrew życzeniom swojego ojca zakochała się w ubogim rybaku. Rozgniewany bóg morza Gork, roztrzaskał podwodny, bursztynowy zamek córki. Szczątki pałacu do dziś wyrzucają na brzeg fale morskie. To jedna z uroczych legend, które próbują wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa miejscowości, która w 2006 roku obchodziła 75-lecie powstania.Torpedownia


Na wodach Zatoki Puckiej, ok. 2 km od brzegu, uważnego obserwatora zaintryguje widoczny betonowy bunkier.

Jest to jeden z elementów poligonu torpedowego zbudowanego przez niemiecką armię podczas II Wojny Światowej. Obiekt ten pełnił funkcję stanowiska pomiarowego i służył do testowania torped lotniczych, torped dla okrętów podwodnych i nawodnych oraz do doskonalenia taktyki ich użycia.Międzymorze


Jest takie miejsce w centrum Juraty, w którym nie sposób nie być.

„ Obowiązkowy” deptak spacerowy, punkt kontaktowy dla zagubionych i zakochanych, miejsce spotkań towarzyskich. To promenada „Miedzymorze”, która łączy 320-metrowe molo spacerowe nad Zatoką Pucką z wybrzeżem otwartego morza. To trzeba zobaczyć.


KuźnicaKuźnica położona jest na jednym z węższych odcinków Mierzei Helskiej – szerokość pasa lądu między morzem a zatoką wynosi tu zaledwie ok. 200 m.

W okresie zimowych sztormów ląd często bywa zalewany, a brzeg niszczony przez napierające fale morskie. Podczas sztormu w 1983 r miała tu miejsce potężna abrazja – linia podstawy wydmy cofnęła się na tym odcinku aż o 30 m. W latach 1991-1992 rozpoczęto żmudny i kosztowny proces odbudowy plaży. Dzięki wielu wysiłkom udało się wygrać walkę z siłami natury i uratować przed zniszczeniem zabudowę Kuźnicy. Pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią znajduje się najwyższa wydma na tym terenie – Góra Libek, która osiąga w kulminacji wysokość ponad ponad 12,5 m n.p.m. Nazwa góry wywodzi się od statku „Luebeck”, który wszedł tu na mieliznę i zatonął ( najprawdopodobnie w I poł. XVII w.).

Na południe od wsi - podwodna łacha Mewia Rewa (Rybitwia Mielizna), ciągnąca się aż do Rewy (gmina Kosakowo). Do czasu wykonania sztucznego przekopu, tzw. Głębinki (Depki), uniemożliwiała statkom dopłynięcie do Pucka. Od strony północnej charakterystyczny dla całego Półwyspu Helskiego sosnowy las.
Największą atrakcją Kuźnicy są:
znakomite wędzarnie ryb oraz przystań rybacka od strony Zatoki Puckiej.

Corocznie
29 czerwca - w dzień rybackich patronów, św. Piotra i Pawła,

- do Kuźnicy zjeżdżają rybacy z całego Półwyspu Helskiego, by wyruszyć stąd na łodziową pielgrzymkę do Pucka, gdzie dziękują za udane połowy i szczęśliwy powrót z morza.
Kościół w Kuźnicy


Kościół w Kuźnicy pod wezwaniem św. Antoniego wybudowano w latach 1930-1933, wzorując się na sanktuarium swarzewskim. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz Jastarni ks. Paweł Stefański i miejscowy sołtys Edmund Budzisz.

Powstały obiekt nie prezentuje jakiegoś określonego stylu architektonicznego, niemniej jednak przekroczyć próg tej świątyni, by zobaczyć neogotycki ołtarz i wiele rybackich akcentów. Kapliczka św. Antoniego - ciekawa ceglana kapliczka z figurką świętego została wybudowana na pamiątkę zalewania wsi przez fale morskie.

Działo się to w latach 1872, 1874, 1879, 1902, 1914. Jeszcze w okresie międzywojennym dzwonki kapliczki przypominały grozę tamtych wydarzeń i ostrzegały kużniczan przez zbliżającymi się żywiołami. Kolejnym ważnym obiektem Kuźnicy jest szkoła licząca sobie 118 lat. Na frontowej ścianie znajduje się dumne i sławne stwierdzenie: "Wieś Kuźnica - rebaków naszech stoleca"


Ścieżki przyrodniczo - rowerowe w gminie Jastarnia


Dla turystów lubiących aktywny wypoczynek gmina Jastarnia oferuje 16 km ścieżkę rowerową na trasie Jurata – Chałpy.

Ścieżki przyrodnicze: Półwysep Helski to miejsce unikatowe w skali naszego kraju. O jego wyjątkowości świadczy nie tylko charakterystyczny, jedyny na polskim wybrzeżu kształt, ale także niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazowe. Dlatego też od roku 1978 cały Półwysep objęty jest szczególną ochroną jako Nadmorski Park Krajobrazowy.

Aby nasi goście mogli lepiej poznać urodę tego niezwykłego miejsca, we wszystkich trzech miejscowościach gminy Jastarnia wyodrębniono miejsca wyjątkowe, mające szczególne walory przyrodnicze. Tak powstały ścieżki przyrodnicze, przedstawione na mapie.

Wszystkie ścieżki są specjalnie oznakowane strzałkami kierunkowymi, mapami oraz tablicami opisującymi najciekawsze miejsca.

Na tablicach umieściliśmy również, mogące Państwa zainteresować informacje, np. o sztucznych umocnieniach brzegu morskiego, historii portu w Jastarni oraz widocznych z brzegu Zatoki Puckiej torpedowniach.

Do ścieżek przyrodniczych dojechać można drogami rowerowymi, jednak same ścieżki nie zawsze dostępne są dla rowerów.

Warto natomiast na wyprawę po ścieżkach zabrać ze sobą lornetkę - Półwysep Helski jest bowiem doskonałym miejscem do obserwacji ptaków. Wzdłuż ścieżek umieszczono przystanki w miejscach dogodnych do obserwacji ornitologicznych. 

W Kuźnicy - UROCZYSKO KAŻA i GÓRA LIBEK,
w Jastarni - TORFOWE KŁYLE oraz stanowisko obserwacji ptaków wodnych w porcie,
w Juracie - ŻYZNE LASY Z ORLICĄ.Ścieżka Przyrodnicza Torfowe Kłyle w JastarniTrasa przede wszystkim piesza.

Na trasie wyznaczono i opisano 3 stanowiska: - WIEŻA WIDOKOWA (szuwary) - BRZEG ZATOKI PUCKIEJ - LAS DĘBOWY (dąbrówka) Trasa do Wieży Widokowej ma utwardzoną powierzchnię i jest dostępna dla rowerów.

Pozostała część trasy trudna, wyłącznie piesza. Koniec trasy przy wylocie ulicy Polnej w Jastarni. Długość ścieżki około 1,9 km. Zachodnia część największej równiny nadzatokowej na półwyspie, w rejonie Jastarni nosi nazwę Torfowych Kłyli. Nazwa ta w języku kaszubskim oznacza wyrobi-ska (doły) torfowe zalane wodą. Torfowe Kłyle są zatorfioną równiną, w przewadze bezleśną. Bagienny i pobagienny krajobraz tej części Mierzei Helskiej silnie kontrastuje ze zbiorowiskami nadmorskich i nadzatokowych wydm.

Obszar Torfowe Kłyle jest ostoją bogatej awifauny, zwłaszcza w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek ptaków. W dużej mierze decyduje o tym mozaika siedlisk jakie znajdują się na tym terenie. W 2000 roku utworzono tu użytek ekologiczny. Wchodzimy na ścieżkę posuwając się wzdłuż szerokiego pasa młodego lasu brzozowego z domieszką olszy, jarzębiny, osiki i wierzb. Jest on typowo antropogenicznym zbiorowiskiem. Gatunki drzew budujące drzewostan zostały w dużej mierze nasadzone i tylko częściowo pochodzą z samosiewu. Pierwotnie występował tu bagienny las olszowy z panującą olszą czarną (Alnus glutinosa), nazywany najczęściej olsem lub olesem. Warstwa zielna omawianej brzeziny ma wybitnie zróżnicowany skład gatunkowy. Występują tu obok roślin leśnych, także gatunki łąkowe.Warto zobaczyć: Drzewostan Dębowy zwany Dąbrówką.

Niewielki fragment wału wydmowegonod strony zatoki zajmuje wąski pas, luźnego, niskiego drzewostanu z dębem szypułkowym (Quercus robur). Jest on silnie zniekształconym fragmentem dawnego lasu brzozowo-dębowego. Zbiorowisko to rozpowszechnione jest w północno-zachodniej Europie, w obrębie wpływów klimatu atlantyckiego. W Polsce występuje jedynie w pasie Pobrzeży: Szczecińskiego, Słowińskiego i Kaszubskiego osiągając tu wschodnią granicę swojego zasięgu. Ten rodzaj lasu zajmuje piaszczy-ste, stosunkowo ubogie i kwaśne siedliska.Ścieżka Przyrodnicza w Kuźnicy na Górę LibekTrasa przede wszystkim piesza lub ekstremalna dla rowerzystów.

Długość ścieżki wynosi 2,6 km. Czas dojścia do Góry Libek około 50 minut. Trasa biegnie niebieskim szlakiem turystycznym. Sugerowany powrót plażą. Wysoki brzeg koło Kuźnicy jest dobrym miejscem do obserwacji ptaków morskich. Dzięki znacznej wysokości klifu wydmowego zwiększa się zasięg obserwacji, a falowanie nie przeszkadza tak, jak podczas wypatrywania ptaków z nisko położonej plaży. Obecność rzędów pali (ostróg) osłabiających fale przyboju wpływa na gromadzenie się ptaków w tym miejscu. Podwodne części pali porośnięte są glonami i koloniami omułka (Mytilus edulis), a w ich pobliżu chętnie gromadzą się ławice drobnych ryb.

Miejsca te stają się więc atrakcyjnym żerowiskiem dla różnych gatunków ptaków wodnych. Na wschód od Kuźnicy, gdzie nie ma drewnianych ostróg gromadzi się kilkanaście razy mniej kaczek. Większość kaczek morskich przebywa z dala od brzegu. Wypatrzenie i rozpoznanie tych gatunków z lądu wymaga dość dużej wprawy i używania lornetki lub lunety. Najliczniej kaczki te można spotkać zimą i wiosną. Stosunkowo blisko brzegu pojawiają się lodówki (Clangula hyemalis) i edredony (Somateria mollissima). Markaczki (Melanitta nigra) i uhle (Melanitta fusca) zazwyczaj trzymają się na głębszych wodach.
Gatunki te spędzają większość życia na morzu, na ląd wychodząc tylko w okresie lęgowym. Ich pożywienie stanowią bezkręgowce (głównie małże) bytujące na dnie. W poszukiwaniu pokarmu kaczki morskie nurkują, zazwyczaj do głębokości 20 m, lecz stwierdzano je nawet na głębokościach do 60 m. Oprócz typowych kaczek morskich koło Kuźnicy można spotkać zimą m.in. gągoły (Bucephala clangula) i krzyżówki (Anas platyrhynchos), gatunki które licznie przebywają na wodach Zatoki Puckiej.Najciekawsze miejsca na Trasie: Góra Libek - najwyższa wydma piaszczysta na tym terenie. Wysokość 12,5m n.p.m. ponad plażą wznosił się w tym miejscu fragment wydmowego klifu. Egzotyczna, pochodząca z regionu środziemnomorskiego - Sosna Czarna (Pinus Nigra). Targana sztormowym wiatrem przybiera charakterystyczny "sztandarowy" pokrój. Wał ziemny z gruzu i betonowych pokładów kolejowych. W ten sposób zabezpieczano przed zniszczeniem tory kolejowe i zabudowę Kuźnicy.Ścieżka Przyrodnicza w Juracie - Żyzne Lasy z Orlicą


Długość ścieżki około 300 m. Na trasie wyznaczono i opisano 2 stanowiska.

Trasa odcinkiem niebieskiego szlaku jest dostępna dla rowerów. Pozostały fragment trasy do stanowiska nr 1 wyłącznie pieszy. Zakłada się powrót tą samą trasą (trasa w obie strony około 600 m) lub przejście do głównej trasy rowerowej i obejrzenie stanowiska 2 (wówczas długość trasy wynosi także około 600 m). Trasa do stanowiska nr 2 i dalej do głównej trasy rowerowej wyłącznie piesza. Orlice - Najpiękniejsze i Największe Paprocie W okolicy Juraty, w części nadzatokowej Półwyspu Helskiego można spotkać najlepiej zachowany fragment pomorskiego lasu brzozowo-dębowego. W Polsce las ten związany jest ze strefą przymorską, w obrębie wpływów klimatu subatlantyckiego.

Zajmuje on piaszczyste siedliska, wzbogacone przez organiczne przewarstwienia, z wodą gruntową zalegającą blisko powierzchni terenu, dostępną dla systemów korzeniowych drzew i krzewów. W naturalnej postaci jest to nisko-pienny las z panującym dębem szypułkowym (Quercus robur) oraz domieszką brzozy brodawkowatej (Betula pendula) i omszonej (B. pubescens). Na polskim wybrzeżu stałym składnikiem drzewostanu jest również sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), ale pochodzi ona z dawnych nasadzeń i odnawia się sporadycznie. Warstwę krzewów tworzy głównie kruszyna pospolita (Frangula alnus) i jarząb pospolity (Sorbus aucuparia).Dane i zdjęcia zawarte w serwisie turystycznym pochodzą z archiwów Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni.


Ośrodek Oporu Jastarnia
Schrony bojowe - inaczej bunkry, są pozostałością polskich umocnień z września z 1939 roku. Miejscowi chłopcy do dzisiaj bawią się tam w wojnę i tak na niby bohatersko giną za swoją małą ojczyznę. Jeden z pięciu obiektów znajduje się nad samym morzem.

Ostatni piąty zlokalizowany jest we wschodniej części Jastarni zwanej Borem, w lesie na wysokości - Ośrodka Telekomunikacji Polskiej. Cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach „Sokół”, „Sabała”, „Saragossa”, i „Sęp” – pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 r., które przedzielając w poprzek Mierzeję Helską (między Jastarnią a Kuźnicą) zamykały w ten sposób dostęp do półwyspu od strony lądu.

Po wojnie schrony straciły znaczenie obronne. Jednak wielka wartość historyczna tych unikatowych budowli stała się podstawą do objęcia ich ochroną prawną i w 1999 r. zostały wpisane do rejestru zabytków. dwa kolejne na wydmach między morzem a torami, a czwarty zaś napotkamy na wysokości kempingu "Maszoperia" nad zatoką.
Prezentacja została przygotowana na podstawie materiałów (opisy tekstowe oraz zdjęcia) udostępnionych w celu promocji atrakcji turystycznych Jastarni przez Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Jastarni.


Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 16 lipca 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone