Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gdynia
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kłodzko
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Kłodzka Starówka
Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP
Most św. Jana na Kanale Młynówki
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

Kłodzko
– stąd wszędzie jest bliżej

Kłodzko jest jednym z najstarszych miast na Dolnym Śląsku, stolicą powia- tu, niekoronowaną stolicą Sudetów i od wieków, stolicą Ziemi Kłodzkiej.


Miejsce szczególne, w którym ponadtysiącletnia tradycja ściera się z nowoczesnością, niezwykłe, bo zbudowane przez trzy narody: Czechów, Niemców i Polaków.

Kłodzko jest również jedną z najstarszych miejscowości w regionie, prawa miejskie uzyskało ok. 1275 r. , a jego największy rozkwit przypadł na XVI wiek. Swój niepowtarzalny charakter i urok zyskało dzięki długiej, fascynującej historii. Dziś to miasto trzech kultur i wielu pokoleń, możemy już tylko podziwiać pozostałości dziejów w postaci zabytków architektury i kultury.
 
Położone jest w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej nad Nysą Kłodzką wraz z jej dopływami. Piękne krajobrazy, skaliste zbocza gór, lasy, rwące potoki, a pośrodku nich niewielkie urokliwe miasteczko- jedyne takie miejsce dla osób ceniących ciszę, spokój, pragnących oderwać się od zgiełku wielkich metropolii.  Bogactwo historyczne i kulturowe miasta, wyjątkowe piękno zabytkowych kamienic i bogata oferta kulturalna sprawia, że Kłodzko należy do jednego z najpiękniejszych miast pogranicza polsko – czeskiego.

Kłodzka Starówka
Ratusz

Kłodzko to miejsce magiczne. Wąskie, zabytkowe uliczki, przepiękny rynek, górująca nad miastem twierdza, urokli- wie położone kawiarenki przyciągają tu wiele turystów.

Miejskie kamienice owiane magiczną aurą ponadtysiąc- letniej tradycji urzekają swą barwnością i pięknem rzeźbionych fasad. Każda kamieniczka posiada swój osobisty urok i własną historię. Wystarczy trochę przystanąć.. i wsłuchać się w tajemniczy głos przeszłości.

Jako ciekawostkę warto dodać, że po kłodzkich brukowanych ulicach można było spacerować wcześniej niż paryskimi bulwarami.

centrum Kłodzka
Wspaniałą atrakcją dla całej rodziny będzie przejażdżka konną dorożką po pięknym zabytkowym rynku, podziwiając w międzyczasie renesansowe kamieniczki, zabytkowe portale, posągi oraz medale z królewskimi inicjałami.

Wieczorem zaś nastrojowe światła latarni, podświetlone budowle, kręte uliczki oraz potężne płaczące wierzby dodadzą miastu tajemniczości i stworzą niezwykły nastrój.

uliczki Kłodzka
Most św. Jana na Kanale Młynówki
Kłodzka Starówka
Kłodzka Starówka
Plac Grottgera
Czy wiesz że?
Podziemna Trasa Turystyczna jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Kłodzku. Liczy ok. 600 metrów i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w pobliżu ulicy Grodzisko. Budowa podziemnych korytarzy została zapoczątkowana w XIII wieku przez mieszkańców miasta, którzy drążyli piwnice pod budynkami w celach gospodarczych i militarnych. Budowa podziemi zakończyła się dopiero w XVII wieku. Podziemne korytarze miały głębokość nawet do 30 metrów, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy , ale również wzdłuż Bursztynowego Szlaku.

***
Most św. Jana na Kanale Młynówki w Kłodzku. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego praskiego Mostu Karola i stanowi rzadko spotykany zabytek w Europie
Panorama Kłodzka
Kłodzko stanowi bazę wypadową dla turystów przemierzających pobliskie szlaki górskie i słynne tereny narciarskie. Skaliste obszary i piękne krajobrazy rozpościerające się ze szczytów górskich są najlepszym miejscem dla osób pragnących choć na moment oderwać się od codzienności. Ziemia Kłodzka to idealne miejsce dla osób lubiących spokój i obcowanie z przyrodą. W pobliżu Kłodzka znajduje się wiele malowniczo położonych łowisk, a w tutejszych rzekach i bystrych potokach pływają rzadko spotykane gatunki ryb, wśród nich powszechnie znane pstrągi. Ciekawostką jest , iż stąd też wzięła się potoczna nazwa Ziemi Kłodzkiej – kraina pstrąga.

Kłodzko oferuje również wiele atrakcji osobom lubiącym aktywnie spędzać czas. Latem można tu uprawiać wspinaczkę skałkową, jak również wypoczywać w siodle. W okolicy znajduje się wiele stadnin oraz gospodarstw agroturystycznych, oferującym klientom możliwość konnych przejażdżek. Na osoby lubiące jazdę na rowerze, zarówno rekreacyjną, jak i wyczynową czekają bardzo dobrze rozwinięte sieci ścieżek i tras rowerowych.

Gdy zbocza górskie pokryje gruba warstwa śniegu, do Kłodzka i okolicznych miejscowości przybywają zwolennicy sportów zimowych, aby szusować na narciarskich stokach w Zieleńcu, na Jamrozowej Polanie czy Czarnej Górze. Płaskie w budowie Góry Stołowe to z kolei atrakcyjny teren dla miłośników narciarstwa biegowego – bardzo dobrze utrzymane trasy biegowe wokół Szczelińca Wielkiego zapewniają aktywny wypoczynek i przepiękne zimowe panoramy z widokiem na Ziemię Kłodzką.
jesień w Kłodzku


Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji
pl. Jagiełły 1 57 - 300 Kłodzko
tel. 74/867 33 64
www.kcksir.pl


Zapraszamy do kłodzka!

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone