Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostróda
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Piękno okolic
Glaznoty - kościół

Kamity - zamek

Grunwald

Wzgórza dylewskie

Dąbróno - kościół pw św.Jana Nepomucena
OKOLICE OSTRÓDY
 
Okolice Ostródy to teren niezwykle atrakcyjny – obfitość wód i lasów, czyste powietrze, piękne krajobrazy i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna z roku na rok przyciągają coraz więcej gości.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są Stare Jabłonki - położone nad dwoma jeziorami: Szeląg Wielki i Mały, z ogromnym kompleksem leśnym.

Atrakcyjne położenie i infrastruktura noclegowo-gastronomiczna to również wizytówka miejscowości Mała Ruś nad jeziorem Pauzeńskim. Wyciąg narciarski na Górze Dylewskiej ucieszy z pewnością amatorów białego szaleństwa, luksusowy ośrodek SPA w Wygodzie – dbających o zdrowie i urodę.
 
Godne obejrzenia obiekty zabytkowe to:
  • gotycki kościół pw. Narodzenia NMP z XIV wieku w Glaznotach,
  • barokowy kościół pw. Św. Piotra w Ornowie z XVI w.,
  • barokowy kościół z XVI wieku w Durągu,
  • drewniana dzwonnica z XIX wieku w Kraplewie,
  • Zabytkowy cmentarz w okolicy Glaznot,
  • XIX-wieczne dworki z zespołami folwarcznymi między innymi w Szyldaku i Grabinie
  • zabytkowe mosty i wiadukty dawnej linii kolejowej - szczególne wrażenie robi wiadukt w Glaznotach.
Pole bitwy pod Grunwaldem
 
15 lipca 1410 r., między Stębarkiem, Grunwaldem, Łodwigowem, Ulnowem i Zybułtowem rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.

Starcie dwóch potęg – zjednoczonych sił polsko-litewskich i zakonu krzyżackiego przyniosło śmierć prawie 20 000 rycerzy krzyżackich, w tym wielkiemu mistrzowi – Ulrichowi von Jungingen. 14 000 dostało się do niewoli.

Wzgórze Zwycięstwa i znajdujący się na nim zespół pomnikowy z 1960 r. to nie wszystko, co należy odwiedzić, aby należycie zapoznać się z terenem bitwy i zrozumieć strategię jej dowódców.

Wokół pola bitwy oznakowane są miejsca obozowania wojsk polskich i litewskich, a także stanowiska dowodzenia króla Jagiełły (na jednym z nich znajduje się kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy w 1959 r.) i księcia Witolda.

W pobliżu zespołu pomnikowego znajdują się ruiny kapliczki, o której są wzmianki w źródłach krzyżackich i bulli papieskiej Jana XXII z 1412 r. Obok ruin kapliczki znajduje się kamień, zwany Kamieniem Królewskim lub Kamieniem Jagiełły.

W 1901 r. Niemcy zrobili z niego pomnik z napisem „W walce o niemieckie istnienie, niemieckie prawo zmarł tu wielki mistrz Ulrich von Jungingen 15 VII 1410 śmiercią bohatera”. Napis został zatarty po II wojnie światowej i zastąpiony polskimi słowami, upamiętniającymi zwycięstwo w bitwie.
 
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

– utworzony w 1994 r., o powierzchni 7 782 ha i strefie ochronnej zajmującej 14 525 ha. Wzgórza stanowią zachodnią część większego łańcucha wzniesień, zwanego Garbem Lubawskim. Najwyższym szczytem Wzgórz jest Góra Dylewska (312 m n.p.m.), jednocześnie najwyższy szczyt północno-wschodniej Polski. Inne wzniesienia o znacznej wysokości to Góra Bukowa (287 m n.p.m.) i Góra Francuska (283 m n.p.m.).


Na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich znajduje się 5 rezerwatów przyrody:

Dylewo – rezerwat leśny o powierzchni 10 ha, porośnięty 120 – letnią buczyną
Jezioro Francuskie – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 15 ha, obejmujący śródleśne jezioro położone w pobliżu Góry Dylewskiej. Jest najwyżej położonym na Pojezierzu Mazurskim jeziorem (247,7 m n.p.m.).

Z nazwą Jeziora Francuskiego, jak głosi ponura legenda, związane są losy paru nieszczęśników z armii Napoleona, którzy dopuścili się gwałtu na okolicznej ludności. Pohańbione dziewczęta zostały srogo pomszczone. Losy ich oprawców znane są tylko milczącym wodom jeziora… Dotrzeć tam można kierując się na wschód od północnego krańca Wysokiej Wsi (gmina Ostróda).

Rzeka Drwęca – rezerwat wodny o powierzchni 804 ha, obejmujący rzekę Drwęcę z fragmentami jej dopływów i jeziorami przepływowymi.
Pozostałe rezerwaty leśne na obszarze Wzgórz Dylewskich to Uroczysko Dylewo –o powierzchni 113,8 ha, na terenie którego znajduje się zespół żyznej buczyny pomorskiej oraz Uroczysko Klonowo – o powierzchni 134,67 ha, którego celem ochrony jest zachowanie fragmentu doskonale wykształconego lasu klonowo-lipowego, porośniętego również jaworami, wiązami górskimi, jesionami wyniosłymi, klonami zwyczajnymi i grabami.
Inne rezerwaty znajdujące się w pobliżu Ostródy to:
Sosny Taborskie – rezerwat leśny (96 ha), chroniący 230-letni drzewostan, głównie sosny zwyczajnej odmiany taborskiej. Drewno z tych lasów było szeroko znane na świecie, jako najlepszy materiał szkutniczy. Z tej właśnie przyczyny kupowała je królowa duńska w 1576 r. Na światowej wystawie w Paryżu w 1900 r. wystawiano je pod nazwą „Bois de Tabore” i reklamowano jako najlepszy surowiec sosnowy świata.

Jezioro Czarne – rezerwat torfowiskowy (9 ha) – dystroficzne jezioro, w którym znajduje się stanowisko poryblina jeziornego. Położone ok. 2 km na północny-zachód od stacji PKP Ostróda, pomiędzy Jeziorem Drwęckim a nieczynnymi torami do Miłomłyna.

Jezioro Iłgi – rezerwat faunistyczny o powierzchni 75 ha, ostoja ptactwa wodno-błotnego. Położony w gminie Miłomłyn, między jeziorami Gil Wielki a Drwęckim, ok. 1,5 km od wsi Gil Mały.


MIŁOMŁYN
Miłomłyn położony jest przy trasie E-7, w odległości 12 km od Ostródy. Na terenie gminy znajdują się liczne pomniki przyrody, z których na szczególną uwagę zasługują: unikalna sosna taborska, 120-letni drzewostan bukowo-modrzewiowy, kasztanowce.

Liczne ostoje ptaków chronionych. 10 % powierzchni gminy pokryte jest wodą, głównie jeziorami, z których największe to: Bartężek, Ilińsk, Gil Wielki, Kocioł, Gil Mały oraz Jaśkowskie i Drwęckie.
Pola biwakowe w ośrodkach wypoczynkowych w Tardzie, Piławkach, Liksajnach. W Miłomłynie znajduje się śluza komorowa na rozgałęziającym się w kierunku Elbląga, Iławy i Ostródy kanale.

Zabytki
Neogotycki kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja z przełomu XIX i XX w. Godne uwagi elementy wystroju kościoła to cenny późnobarokowy ołtarz główny z rzeźbami przedstawiającymi Ostatnią Wieczerzę, Zmartwychwstanie, Złożenie do Grobu oraz późnobarokowa rzeźbiona ambona pochodząca z 1715 r.

Fragment muru obronnego zachowany z pochodzących z XIV wieku obwarowań miejskich, wzniesionych z kamienia polnego i czerwonej cegły.
 
W Miłomłynie znajdują się także zabytkowe domy murowane z przełomu wieków XVIII – XIX, zaś na miejscowym cmentarzu - nagrobki z XIX i początku XX wieku.
 
DĄBRÓWNO
Dąbrówno jest malowniczą, niewielką miejscowością położone nad jeziorem Dąbrowa Wielka, które łączy się z ciągnącym się równolegle jeziorem Dąbrowa Mała, z którego z kolei wypływa rzeka Wel – dopływ Drwęcy.
 
Zabytki:
 
Ruiny dawnego zamku krzyżackiego z 1319 r. nad jez. Dąbrowa Wielka. W 1945 r. zamek spalony i zrujnowany – obecnie zachował się w postaci resztek ścian i piwnic.
 
Przy ul. Kościelnej kościół ewangelicki (obecnie metodystyczny), zbudowany w latach 1325-1350. Nad wejściem do zakrystii znajduje się barokowa, bogato polichromowana loża rodu Finckensteinów z 1724 r., płyty nagrobne Olesnitzów i Finckensteinów z XVI i XVII w. późnobarokowy ołtarz kazalny z 1726 r., konfesjonał, z ok. 1730 r.

Przy kościele fragment muru obronnego z kamieni polnych oraz gotycka baszta, pełniąca rolę dzwonnicy. Przy ul Ostródzkiej neogotycki kościół katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1865 r.,
Bożnica żydowska (obecnie budynek w stanie zniszczenia, znajdujący się 100 m od rynku, w kierunku Działdowa).

Warto także zobaczyć: aleję lipową - pozostałość fragmentu parku przypałacowego z oranżerią budynek szkoły przy ul. Ostródzkiej, budynki stacji kolejowej stojące po lewej stronie drogi do Ostródy, z 1910 r., park w Elgnowie, dwie kapliczki przydrożne (jedna z nich w Saminie), park w Saminie, dwór z 1890 r. w Saminie, kościół św. Józefa w Gardynach, grodzisko i ślady osady w Gardynach, kościół w Leszczu, dwór z II połowy XIX w. w Leszczu, grodzisko w Leszczu, kościół w Marwałdzie, grodzisko w Starym Mieście, park dworski w Wierzbicach, dwór w Jankowicach z przełomu XIX i XX w.

ŁUKTA
Łukta to niewielka miejscowość nad rzeką o tej samej nazwie, przy szosie Olsztyn – Morąg. Położona wśród licznych jezior (kilka dużych, rynnowych takich jak: Isąg, Marąg, Gil, Długie, Łoby, Tabórz, Ruskie i Szeląg) i dużych kompleksów leśnych.

W obrębie gminy znajdują się 3 rezerwaty przyrody: "Sosny Taborskiej" (w pobliżu wsi Tabórz, z rosnącymi tam wspaniałymi sosnami "masztowymi" o wysokości 40 metrów, liczącymi często 250 lat. Ich smukłe gładkie pnie, bez guzów i sęków, w epoce żaglowców uznawane były za najdoskonalszy materiał na maszty.

Ponoć pomysł budowy Kanału Ostródzko-Elbląskiego zrodził się z potrzeby szybszego transportu sosen do nadmorskich stoczni), "Ostoja bobrów na rzece Pasłęce i Jeziorze Isąg", "Wyspa Lipowa" (na jeziorze Marąg - to rezerwat krajobrazowy ze starymi lipami drobnolistnymi, i kolonią kormoranów i czapli siwych).
 
Do najciekawszych zabytków w Łukcie należy gotycki kościół Zbudowany przez krzyżaków, ok. 1525 r. przeszedł w posiadanie ewangelików..

P
o 1945 r. kościół przejęty został przez katolików. Przed zachodnią fasadą stoi wieża – w górnej części drewniana, o pochyłych ścianach, zwieńczona pękatym hełmem dzwonowym. Wewnątrz kościoła warto zobaczyć renesansowy ołtarz, XVII – wieczną płytę nagrobną i barokowy plafon na stropie.

 
ZALEWO
Zalewo to małe miasteczko, które leży w bezpośrednim  sąsiedztwie jeziora Ewingi. Niewątpliwą atrakcją jest połączenie kanałem kajakowym i żeglarskim z jeziorem Jeziorak i dalej z kanałem Ostródzko – Elbląskim.

W gminie Zalewo, w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego oraz jego otuliny, która nie jest chroniona, znajduje się pradolina byłego jeziora Trupen. Występują tu takie gatunki drzew jak dąb, lipa, buk. Całość okala trasa spacerowa. 

Zabytki:
Kościół pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie został zbudowany w latach 1320 - 1351.

Godne uwagi w Zalewie i okolicach są także: baszta gotycka z XIV/XV wieku, w której znajduje się Izba Pamięci, kościół i cmentarz żydowski przy ul. Sienkiewicza, budynek szkoły podstawowej, pozostałości murów obronnych, pałac w Pozortach (z 1925 r.), pałac w Bądkach (z XIX w.), pałac w Gubławkach (z pocz. XX w.), barokowy kościół w Jaśkowie, kościoły w Borecznie i Dobrzykach (z XIV w.)


MAŁDYTY
Małdyty to niewielka gmina położona przy trasie Warszawa – Gdańsk (E-7). Na terenie 21 czystych jezior o łącznej powierzchni 1050 ha, największe obszary leśne położone są nad jeziorami Ruda Woda i Sambród, znaleźć w nich można ciekawe okazy fauny i flory.

Na terenie gminy przyrodnicy ustanowili trzy rezerwaty, w których chronione są karłowate sosny, 150-letnie modrzewie europejskie oraz wspaniałe lasy bukowe.
 
Najbardziej okazały pałac z końca XVII wieku uległ niestety zniszczeniu w czasie II wojny światowej, do naszych czasów zachował się budynek administracji, w którym mieści się Zajazd "Pod Kłobukiem". W budynku tym mieszkał budowniczy kanału Steenke.

Ważniejsze obiekty zabytkowe to: XVIII wieczne kościoły w: Zajezierzu, Jarnołtowie, Wilamowie, Szymonowie (tutaj też można odwiedzić hodowlę strusi), XIX wieczny kościół w Sambrodzie, pałac rodziny Domhardów w Dobrocinie zaadaptowany dla potrzeb Zespołu Szkół Rolniczych, chata mazurska w Leśnicy, pałac w Plękitach z początku XIX w., w którym znajduje się stadnina koni ze zbiorem powozów i bryczek.
 
MORĄG
Morąg to pięknie położone 15-tysięczne miasto w połowie drogi pomiędzy Olsztynem i Elblągiem. W pobliżu przepiękne jezioro Narie o wysokiej klasie czystości i urozmaiconej linii brzegowej, posiada liczne zatoki, półwyspy i aż 19 wysp. Największymi ośrodkami wypoczynkowymi nad tym jeziorem są Kretowiny i Bogaczewo.

Miasto od zachodu otoczone jest rozlewiskiem o powierzchni 121,7 ha, na którym gniazduje mnóstwo gatunków ptaków, z czego aż osiemnaście znajduje się na liście "polskiej czerwonej księgi zwierząt".
 
Zabytki
W samym Morągu na uwagę zasługuje XV-wieczny ratusz gotycki z ok. 1444 r. Przed gmachem ratusza stoją francuskie armaty zdobyte przez Niemców podczas wojny prusko-francuskiej w latach 1870-1871.
 
Gotycki kościół parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1303 – 1331. W kościele znajdują się XV-wieczne malowidła ścienne, imponujących rozmiarów XIV-wieczny krucyfiks, ołtarz główny z ok. 1690 r. Szczególnym obiektem w kościele są wspaniałe bogato rzeźbione XVIII-wieczne organy.

Gotyckie fortyfikacje miejskie z XIV i XV w. – zachował się pierścień murów obronnych z basztami, odcinki fosy i północno-wschodnie skrzydło zamku krzyżackiego z XIV wieku, odbudowanego w 1584 roku, przebudowanego w 1815, piwnice pod dawnymi nie istniejącymi już skrzydłami zamku.

Godnym polecenia jest też odrestaurowany po zniszczeniach wojennych pałac Dohnów z lat 1562 – 1571.

Mieści się w nim oddział Muzeum Warmii i Mazur z bogatą ekspozycją malarstwa holenderskiego z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanowi unikalny zbiór w tej części Polski oraz siedziba Muzeum Johanna Gottfrieda Herdera (1744-1803) - najbardziej znanego mieszkańca Morąga  - wybitnego myśliciela, pisarza, filozofa.
 
OLSZTYNEK
Niewielkie miasto (ok. 7,8 tys. mieszkańców), położone we wschodniej części Mazur Zachodnich, jest jednocześnie ważnym węzłem drogowym (to tutaj z trasy Warszawa - Gdańsk zjeżdża się na Olsztyn) i ośrodkiem przemysłu spożywczego.

Na terenie gminy Olsztynek jest około 40 jezior. Łączna powierzchnia 29 największych z nich zajmuje około 1447 ha, co stanowi 4% powierzchni omawianego obszaru; pozostałe to niewielkie oczka o powierzchni poniżej 5 ha.

Absolwentem olsztyneckiego gimnazjum był Emil Behring (1854-1917) – lekarz. W 1901 r. był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
 
Zabytki
Dom Mrongowiusza z II połowy XVI w. - miejsce urodzenia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza (1764-1855).
Mury miejskie z XIV w. Do dziś zachowały się fragmenty murów oraz baszty obronne.
   
Budynek kościoła z ok. 1350 r. pierwotnie w stylu gotyckim.
Zamek wzniesiony w latach 1350-1366 na polecenie komtura ostródzkiego, Günthera von Hohenstein, na planie regularnego czworoboku.
 
Skansen, zajmu­je obszar 39 ha. Obiekty budownictwa ludowego po­chodzą z Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Sambii i Małej Litwy. Wśród zabudowań są zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty inwen­tarskie i gospodarcze, sakralne i „prze­mysłowe" - młyn wodny, wiatraki, olejarnia, kuźnia, wędzarnia, garncarnia.
 
Warto zobaczyć w okolicy
Kościoły: z XVI w. w Mańkach, z XVIII w. w Kurkach, z XIX w. w Waplewie i Wigwałdzie. Ponadto znajdziemy tu stare cmentarze wiejskie w 30 miejscowościach, 7 zespołów parkowo-dworskich z pozostałością dworów lub tylko samych parków.
 
Tannenberg
Były gigantyczny zespół pomnikowy powstały dla uczczenia bity pod Tanennbergiem podczas I Wojny Światowej. Z dawnej świetności pomnika w Olsztynku pozostał jedynie potężny 7-tonowy kamienny lew wykuty w jednej bryle granitu, stojący przed ratuszem.
 
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone