Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostróda
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «SPACER PO OSTRÓDZIE


Zacznijmy przechadzkę po tym urokliwym mieście od nabrzeża Jeziora Drwęckiego – niektórych z pewnością skusi bogata oferta kulinarna i trunkowa zlokalizowanych tam restauracji, barów, knajp i knajpeczek, ale naprawdę warto poszukać i innych atrakcji.

W samym centrum Ostródy – niemal u drzwi ratusza, rozpościera się przepiękny widok na ogromne jezioro – Jezioro Drwęckie (pow. 870 ha, głębokość: maks.- 22,3 m; śr. - 5,7 m, wyspa o pow. 11 ha).

Wprost z ulicy można wejść na drewniane molo i bulwar i podziwiać rozpościerającą się przed naszymi oczami panoramę. 

MoloMolo ma kształt litery "L", oraz zwieńczenie w formie ośmiokąta ze stylową altanką.

Pod względem powierzchni ostródzkie molo jest największym tego typu obiektem śródlądowym w Polsce. W sezonie letnim odbywa się tam cała masa różnych imprez.

 Z molo, tuż obok zabytkowego budynku poczty, przejść można do ostródzkiego zamku.


WYCIĄG DLA NARCIARZY WODNYCH


5 lipca 2008r. w Ostródzie  odbyło się oficjalne otwarcie najdłuższego w Polsce wyciągu nart wodnych, profesjona- lnego toru kajakowego oraz zrewitalizowanej plaży miejskiej. Liczący 800m wyciąg nart wodnych, znajdujący się na jeziorze Drwęckim w Ostródzie, stał się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Konstrukcja składa się z pali umocowanych do dna jeziora. Tor jazdy narciarzy wodnych odbywa się po prostokącie o wymiarach 250 x 150 m (długość toru jazdy 800 m).

Lina torowa rozpięta jest na czterech stalowych słupach, na jednym z nich znajduje się silnik elektryczny wprowadzający w ruch wyciąg z zaczepami dla 7-9 narciarzy wodnych. Przy maszcie z silnikiem znajduje się platforma startowa z pomostem ruchomym służącym do bezpośredniego startu narciarzy.

System silników napędzających wyciąg jest sterowany elektronicznie z brzegu. Jest to bezpieczny i wygodny sposób jazdy na nartach wodnych, dzięki temu, że płynie się po stałej trasie. Łatwiej także przyswoić sobie technikę pływania na nartach wodnych korzystając z wyciągu niż płynąc za motorówką. Z wyciągu jednocześnie może korzystać 7 do 9 osób.

Na brzegu zlokalizowano zaplecze dla narciarzy z przebieralnią, natryskami i wypożyczalnią sprzętu. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z wyciągu czuwa instruktor i ratownik. Wyciąg jest czynny w okresie od 1 maja do 30 września każdego roku.

Na Jeziorze Drwęckim powstał także profesjonalny tor kajakowy, na którym można rozgrywać zawody wszystkich kategorii na dystansach 200, 500 i 1000m. Posiada on platformę sędziowską, trybuny i infrastrukturę pomocniczą.

Odtworzono także dawną plażę miejską, która mieszkańcom i turystom służyła jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Zbudowano nowe pomosty, budynki socjalno-techniczne oraz nawieziono świeży piasek.

Na miejscu działa  także wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sumie do wykonania konstrukcji wyciągu nart wodnych, toru kajakowego i pomostów zostało wykorzystanych 648 pali, które zamocowano do dna jeziora.


Zamek w OstródzieHistoria tej budowli liczy sobie przeszło 650 lat.

Wielokrotnie burzony i palony, swój obecny kształt zawdzięcza odbudowie rozpoczętej w 1974 r, wciąż zresztą jeszcze kontynuowanej – niedawno dziedziniec zamkowy wzbogacił się o drewniane krużganki .

W zamku można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum.


Znajduje się tu m.in. obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal „Napoleon w Ostródzie”.

Cesarz Napoleon Bonaparte, przebywając tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r., rządził z ostródzkiego Zamku Europą!


XIV - wieczny zamek, którego budowę rozpoczął w 1349 r. komtur Günther von Hohenstein, założono na planie czworoboku o wymiarach 44,7 x 45,2 m.

Od strony północnej zamek wyposażony był w wysunięty dansker (wieża ustępowa, pełniąca funkcję latryny; w systemie obronnym zamku spełniała też często funkcję donjonu czyli ostatniego punktu obrony), zaś południowo-wschodni narożnik budowli wieńczyła wieża.

Zamek w Ostródzie swoją sylwetką zbliżony był do zamku zbudowanego w Lochstadt. Licząc od wschodu w warowni mieściły się: kaplica, mieszkanie komtura i refektarz (czyli jadalnia).

Pozostałe części czworoboku musiały pomieścić: kapitularz (salę zebrań), infirmerię (salę chorych), dormitoria dla braci zakonnych i komnaty gościnne.

Do dziś zachowały się ceramiczne, profilowane portale na wewnętrznych elewacjach. Komunikację w obrębie zamku zapewniały drewniane krużganki dostawione do elewacji.

Gotycki charakter budowli do dziś zachowały piwnice, gdzie przetrwały sklepienia krzyżowe na gurtach.

Natomiast w przyziemiach skrzydła północnego i południowego zastosowano sklepienia krzyżowo - żebrowe. Pomieszczenia te przeznaczone były na cele gospodarcze.


Po bitwie pod Grunwaldem ostródzkim zamkiem na krótko władał książę Janusz Mazowiecki, który otrzymał go od króla Władysława Jagiełły. Jego rządy skończyły się 19 września 1410 roku, kiedy to zamek ponownie przejęli Krzyżacy.
W 1629 roku w ostródzkim zamku kwaterował król szwedzki Gustaw Adolf.

W latach 1633-1639 zamkiem zarządzał książę Jan Chrystian śląski Piast, książę na Brzegu i Legnicy. W Ostródzie zmarła jego żona księżna Jadwiga, którą pochowano w krypcie ostródzkiego kościoła - dziś pod wezwaniem św. Dominika Savio.

W 1788 roku, w czasie pożaru miasta, płomienie przedostały się do zamku, gdzie we wschodniej części magazynowane były zapasy prochu. Wybuch spowodował zniszczenie wschodniego skrzydła.

Od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 roku w ostródzkim zamku kwaterował Napoleon Bonaparte.

Zamek w XIX wieku pełnił funkcję siedziby starostwa, sądu oraz służył jako mieszkanie dla urzędników. W 1945 roku, po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej zamek został spalony.

Odbudowę rozpoczęto w 1974 roku. W chwili obecnej mieści się w nim Centrum Kultury, Galeria, Biblioteka oraz Muzeum. Obok murów zamkowych znajdują się fundamenty danskera.

Z zamku blisko już na Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego – kiedyś wyróżniającego się piękną architekturą rozmieszczoną na planie trójkąta, która uległa całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Fontanny / Zabytkowe kamiennice / Kościoły

Na Placu Tysiąclecia napotykamy jedną z trzech ostródzkich fontann – Pomnik Jedności Europejskiej, pierwotnie znany jako Fontanna Trzech Cesarzy ( Na Placu Tysiąclecia zlokalizowana jest także informacja turystyczna.

Na drugim końcu placu miłośnicy zabytków koniecznie powinni zajrzeć do czternastowiecznego kościoła pw. Św. Dominika Savio, w pobliżu którego znajdują się zachowane fragmenty murów obronnych.
Z Placu Tysiąclecia blisko już do Polskiej Górki - najstarszego cmentarza Ostródy, pochodzącego z XVIII wieku.

zabytkowa kamiennica

kościoł Ewangelicki

Spacerując dalej podziwiamy zachowane w Ostródzie zespoły zabytkowych kamienic, zlokalizowanych m.in. przy ulicach: Mickiewicza, Sienkiewicza, Jana Pawła II, Czarnieckiego, Słowackiego, 11-go Listopada, Armii Krajowej.

Idąc ulicą Sienkiewicza nie możemy ominąć punktu widokowego, który mieści się na wieży kościoła Ewangelickiego przy ul. Sienkiewicza 22.

Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na całą Ostródę. 

W drodze na wieżę trzeba pokonać 105 stopni schodów i można podziwiać mechanizm do tej pory sprawnego zegara oraz trzy wielkie dzwony, z których największy ma średnicę 148 cm.

Warto wiedzieć, że z wieży kościoła odgrywany jest hejnał miasta Ostródy.

Na ul. Sienkiewicza znajduje się także Kościół NPNMP z gotycką XV-wieczną pietą oraz dom, w którym urodził się znany pisarz niemiecki Hans Helmut Kirst.

Kościół NPNMP
Basen w Ostródzkim Centrum Rekreacji „Perła”

Pasaż handlowy

Fontanna w parku

Jeżeli po pokonaniu drogi do ulicy Sienkiewicza ktoś poczuł się zmęczony, odpoczynek i wspaniałą rozrywkę znajdzie w nowo powstałym Ostródzkim Centrum Rekreacji „Perła” - z nowoczesnym base- nem pływackim z 6 torami, o wymiarach 25 m x 12,5 m i rekreacyjnym o powierzchni 57mkw, jacuzzi, sauną i „grzybkiem” - ulubionym miejscem zabaw najmłodszych.

W kompleksie jest też kręgielnia oraz sieć punktów usługowo-handlowych. 

Z „Perły” blisko już do nowego starego miasta – pasażu handlowego, stylizowa- nego na zabytkowe kamieniczki, dzięki czemu ten nowoczesny obiekt doskonale wpisuje się w starą zabudowę miasta.

Obładowani zakupami odpoczniemy obok pasażu w parku przy fontannie, której architektura, układ wodny oraz układ oświetlenia są unikalne, zaprojektowane specjalnie dla Ostródy.

Przepięknie podświetlona czterema białymi lampami umieszczonymi w fosie, trójba- rwnym czerwono-biało-niebieskim promie- niem, białym reflektorem skierowanym na gejzer, stanowi obecnie jedno z
najpiękniejszych i najczęściej odwiedza- nych miejsc w Ostródzie.

Trzecia, ostródzka fontanna znajduje się w parku nad Jez. Drwęckim.Plaża miejskaJak przystało na Letnią Stolicę Warmii i Mazur oraz Ulubioną Miejscowość Wypoczynkową (tytuły wielokrotnie uzyskiwane przez Ostródę w plebiscytach prasowych), nasze miasto szczyci się piękną plażą.

Miejska plaża nad Jeziorem Sajmino jest najczęściej odwiedzanym miejscem w sezonie letnim.Przy odrestaurowanych pomostach zainstalowano zjeżdżalnie, cieszące się ogromną popularnością wśród najmłodszych amatorów kąpieli.

Dla nieco starszych przygotowano boiska do siatkówki, na których odbywają się regularne turnieje z nagrodami.Latem rozgrywane są w Ostródzie Otwarte Grand Prix Siatkówki Plażowej.


Spacer statkiem po trawie  

rejs statkiem „białej floty”Dla większości osób rejs statkiem „białej floty” jest jedynym sposobem na poznanie największej atrakcji turystycznej Ostródy i Mazur Zachodnich, Kanału Ostródzko-Elbląskiego, najbardziej interesującego pod względem technicznym, unikalnego w skali światowej kanałowego szlaku wodnego.

Składa się on z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych.

Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1848-1872.Największym problemem technicznym było pokonanie 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km.

Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej.

Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny).


Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością podobnie jak 100 lat temu, tak i dziś, tylko u nas statki pływają po trawie.

To trzeba koniecznie zobaczyć.
Szczegółową ofertę uzyskacie Państwo na przystani Żeglugi Ostródzko-Elblaskiej, przy nabrzeżu jez. Drwęckiego w Ostródzie.

Żegluga Ostródzko-Elbląska jest częścią przedsiębiorstwa Zakładów Komunikacji Miejskiej w Ostródzie, a oferta rejsów po kanale otrzymała w 2004 r specjalną nagrodę i certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.
 
Żegluga Ostródzko-Elbląska
Punkt Informacji Turystycznej
ul. Mickiewicza 9a
tel. + 48 89 646 38 71

Urządzenia Kanału Ostródzko-Elbląskiego  
ul. Szosa Elbląska
 28 października 1844 roku w Ostródzie inżynier Jacob Georg Steenke uroczyście rozpoczął budowę kanału Ostródzko - Elbląskiego.

Jedną z odnóg tego kanału jest Kanał Ostródzki prowadzący do Starych Jabłonek.

Śluza "Ostróda" jest jedną z czterech czynnych śluz Kanału Ostródzko-Elbląskiego.

Długość śluzy "Ostróda" mierzy 29,3 m, szerokość wrót: 3,25m, różnica poziomów wody wynosi 1,6 m.


Zabawmy się w Ostródzie!


"Koncert na ścianie"

liczne koncerty

Ostróda jest miastem, w którym ciągle coś się dzieje – koncerty, wystawy, odczyty, imprezy plenerowe są na porządku dziennym, zwłaszcza w sezonie letnim.

Doroczny cykl imprez ogólnomiejskich otwierają – uwaga, uwaga – Dni Morza! Tak, właśnie Dni Morza, gdyż Ostróda ma połączenie wodne z Bałtykiem.

W lipcu miasto rozbrzmiewa rykiem potężnych silników – miłośników maszyn z pewnością przyciągnie do Ostródy Międzynarodowy Zlot Motocykli, którego uczestnicy niezwykle barwnym korowodem przejeżdżają przez miasto z dumą prezentując swoje pojazdy.

Zlotowi towarzyszy Festiwal Blues w Ostródzie W lipcu także można wziąć udział w obchodach Dni Ostródy oraz zobaczyć Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dance.

Warto wspomnieć o imprezach odbywających się w pobliżu Ostródy - największa inscenizacja historyczna w tej części Europy – bitwa pod Grunwaldem oraz Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej w Starych Jabłonkach.

Zlot motocyklowy

Siatkówka na plaży
Wyścig Pokoju w kapsle

Sierpień upływa pod znakiem Ostróda Summer Hot Days oraz największego w Europie Wschodniej Festiwalu Reggae.

OSHD jest bardzo gorąca i mocno przyprawiona ogniem, bo właśnie w te dni odbywa się Festiwal Ognia w Ostródzie.

Kolejną imprezą w tym cyklu jest techno party na zamku oraz Wyścigu Pokoju w Kapsle. Ostróda Reggae Festiwal zaś ściąga do naszego miasta tysiące fanów tego gatunku muzyki.Kościół pw. Św. Dominika Savio,
Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego


Kościół pochodzi z XIV wieku. Dokumenty lokacyjne Ostródy już w 1335 roku wymieniają murowany kościół w Ostródzie.

Do średniowiecznego kościoła przylegał cmentarz miejski. Możniejszych mieszkańców grzebano w kryptach kościelnych. W 1639 roku spoczęło tu ciało księżnej Jadwigi, żony Jana Chrystiana z Brzegu, który w latach 1633-1639 był starostą Ostródy.

W latach 1835-1848 pastorem polskiej gminy ewangelickiej przy ostródzkim kościele był Gustaw Gizewiusz. W 1788 roku kościół spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta.

Drugi raz średniowieczny kościół spłonął podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945. Kościół znajdował się w ruinie do 1980 roku. Odbudowę zabytku rozpoczęto w 1981 roku i dziś jest on siedzibą parafii pod wezwaniem św. Dominika Savio.

Z dawnego wyposażenia kościoła nie zachowało się nic poza kamiennymi chrzcielnicami pochodzącymi z XIV wieku. Na uwagę zasługuje architektura bryły kościoła, w tym szczególnie gotycki portal drzwi wejściowych.


Fragmenty murów obronnych
zbudowanych wokół Starego Miasta

Średniowieczny fragment muru obronnego zachował się tuż przy kościele pw. Św. Dominika Savio od strony ul. Drwęckiej. U zbiegu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego stoi zrekonstruowana baszta obronna.


Kamień plebiscytowy, ul. 3 Maja
Kamień plebiscytowy poświęcony plebiscytowi na Warmii i Mazurach w 1920 roku.

Na kamieniu znajduje się data 11.07.1920. Jest to jeden z niewielu pamiątkowych głazów z tego okresu, które przetrwały do naszych czasów.

Pomnik Jedności Europejskiej,
Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego


Pierwotnie odsłonięcie tego pomnika nastąpiło 19 sierpnia1907 roku.

Granitowy pomnik poświęcony był trzem cesarzom Niemiec, którzy w 1888 roku rządzili państwem niemieckim: Wilhelmowi I, Fryderykowi III i Wilhelmowi III. 

W latach sześćdziesiątych XX wieku granitowy obelisk zdemontowano W miejsce kilkutonowej iglicy wstawiono betonową rzeźbę Trzech Syren.

W dniu 1 maja 2004 r. – wejścia Polski do Unii Europejskiej – przywrócony został pierwotny wygląd fontanny.

Od tego momentu nosi ona nazwę Pomnika Jedności Europejskiej, a zamiast wizerunku trzech cesarzy widnieją na niej herby Ostródy, Osterode am Harz (miasta partnerskiego Ostródy) oraz Unii Europejskiej.


Budynek Liceum
Ogólnokształcącego,

ul. DrwęckaBudynek Liceum Ogólnokształcącego został zbudowany w latach 1905-1907, jako nowa siedziba Kaiser-Wilhelm Gymnasium.

Na uwagę zasługują interesujące detale architektoniczne.

Pomnik Tadeusza Kościuszki,
ul. Mickiewicza
Przed rokiem 1945, na zachowanym do dziś postumencie znajdował się pomnik, poświęcony żołnierzom poległym w wojnach austriacko - pruskich w latach 1864, 1866 i wojnie francusko- pruskiej 1870-71. Po II Wojnie Światowej na oryginalnym postumencie ustawiono Pomnik Tadeusza Kościuszki, Naczelnika Insurekcji z 1794 roku, wykonany przez pracowników P.K.P.
 
Cmentarz Polska Górka, ul. Olsztyńska
Najstarszy cmentarz Ostródy z XVIII wieku.
Niektóre zachowane nagrobki pochodzą z XIX wieku. Wśród szczególnie wartościowych można zobaczyć macewy żydowskie, nagrobek masoński, pomnik ostródzkiego pastora Gustawa Gizewiusza oraz bramę cmentarną z 1834 roku.
Cmentarze ostródzkie objęte ochroną konserwatorską:
  • Cmentarz komunalny przy ul. Spokojnej,
  • Cmentarz katolicki z XIX wieku przy ul. Czarnieckiego, nieczynny,
  • Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich z II Wojny Światowej przy ul. Jagiełły,
  • Zespół cmentarzy nad jeziorem Sajmino przy ul. Chrobrego,
  • Stary cmentarz ewangelicki z XVIII wieku przy ul Olsztyńskiej, nieczynny,
  • Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I Wojny Światowej,
Dawny cmentarz wiejski, obecnie na terenie tuczarni przy ul. 11-go Listopada.
Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka,

ul. 3 Maja (teren Park Hotelu)
Wieża Bismarcka była pierwszą tego typu budowlą w Prusach Wschodnich poświę- coną kanclerzowi Niemiec Otto von Bismarckowi. Została zbudowana 1902 roku z ciosanych kamieni narzutowych. Wysokość około 10 m.

Wieża Ciśnień,
ul. Drwęcka

Zbudowana w 1904r przez berlińską firmę Grove, wykonawcę systemu ostródzkich wodociągów w latach 1903-1904.


Zabytkowe kamienice

Zespół zabytkowych kamienic w Ostródzie m.in. ulice: Mickiewicza, Sienkiewicza, Jana Pawła II, Czarnieckiego, Słowackiego, 11-go Listopada, Armii Krajowej.ZESPOŁY KOSZAROWE:

Zespół koszarowy

Zespół koszarowy w kwartale ulic Czarnieckiego, Jagiełły, Pieniężnego i  Kościuszki.

Koszary oddano do użytku w 1913 roku. Budowę całkowicie ukończono w 1927 roku.

W związku z restrukturyzacją Sił Zbrojnych RP rozformowano stacjonującą tu Jednostkę Wojskową. 7 czerwca 2001 roku odbyła się uroczystość pożegnania sztandaru JW. 3732.


Zespół koszarowy przy ulicach Grunwaldzkiej i  Demokracji.


Zespół koszarowy

Obiekty PKP,
ul. Słowackiego i ul. 11 Listopada


Dworzec kolejowy w Ostródzie

Historyczne obiekty znajdujące się na terenie P.K.P., związane z obsługą ruchu i naprawą taboru kolejowego (budynek dworca, wieża ciśnień, nastawnie). Budowę linii kolejowej z Torunia do Insterburga przez Ostródę zakończono w 1873 roku. Pierwszy pociąg do Ostródy wjechał w 1872 roku.


Zespół zabudowań kościoła
ewangelicko - metodystyczny
i ewangelicko-augsburskiego,
ul. Sienkiewicza

Kościół zbudowano w latach 1907-1909. Na wieży kościoła możemy podziwiać mechanizm zegara wahadłowego, wykona- nego przez firmę J.L. Wenele z Bockenem w 1909 roku.
Społeczeństwo miasta Bochum ufundowało trzy dzwony, z których największy waży 3.200 kg.

Warto zobaczyć również zabytkowe organy wykonane przez firmę Orgelbauanstalt A. Terlezki z Elbląga. W kościele ponadto znajdują się interesujące tablice zawierające nazwiska poległych parafian oraz piękne witraże.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP


Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia
NMP,
ul. Sienkiewicza

Zbudowany w latach 1856 -1857, pierwotnie bez wieży. Wieżę kościoła dobudowano w latach 1910 -1913.

Kościół od początku służył gminie katoli- ckiej. Na uwagę zasługuje architektura bryły kościoła, a także zabytki: okna witrażowe przedstawiające postacie świętych z początku XX wieku wykonane przez Georga Schneidera z Ratyzbony, pieta nieznanego artysty pochodząca z XIV wieku, rzeźby ołtarzy i ambony, organy oraz obrazy przedstawiające drogę krzyżo- wą.Kaplica Baptystów, ul. Nadrzeczna
Zbudowana w 1910 roku w stylu neogotyckim. W 1899 zbór baptystów w Ostródzie liczył 171 wyznawców. Na czele zboru stał w tym czasie kaznodzieja C.A. Schellans.


Teksty i zdjęcia zamieszczone w prezentacji miasta Ostródy-pochodzą z archiwum Wydziału Promocji Urzedu Miasta Ostróda i umieszczone zostały za zgodą i wiedzą przedstawicieli Wydziału Promocji Urzędu Miasta Ostróda.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone