Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kolbuszowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ostróda
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia

   Kościół pw. Św. Dominika Savio w OstródzieNajwcześniej
Historia Ostródy zaczyna się wcześnie – już w epoce kamienia ludzie uznali te tereny za atrakcyjne i zaczęli zakładać pierwsze osady - w rejonie dzisiejszych ulic Gizewiusza, Olsztyńskiej i Przemysłowej – na dłuuuugo przed ich wytyczeniem.

Z przyczyn oczywistych wiele o ich życiu i historii nie wiemy, ale wiadomo, że reprezentowali oni tzw. kulturę grzybkowo-dołkową (cokolwiek to znaczy)…

Trochę później
Początki naszej ery (I-IV w.) zastały siedziby ludzkie nad brzegami Jeziora Drwęckiego. O obecnej tu kulturze świadczą chociażby cmentarzyska umiejscowione w najbliższych okolicach dzisiejszej Ostródy - m.in. Samborowie, Tyrowie, Zwierzewie. Kolejny etap to panowanie dwóch silnych plemion – Sasinów i Pomezan (ok. X w.)
W XI w. zaczyna się cywilizowanie tych ziem - w okolicach Ostródy rozpoczął działalność misyjną Zakon Cystersów z Oliwy.

Krzyżacy
Ok. 1270 r., na miejscu staropruskiego grodziska, krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę, przy której rozwinęła się osada, w 1329 uhonorowana prawami miejskimi przez komtura dzierzgońskiego – Lutra von Braunschweig.

Prężnie rozwijające się miasto zyskało uznanie wielkiego mistrza zakonu - Dietricha von Altenburg, który w 1341 r.
na prawie chełmińskim uczynił z Ostródy samodzielne komturstwo.

Podlegały mu inne zamki m.in. w Działdowie i Nidzicy. Jako tak ważny obiekt Ostróda nie mogła obyć się bez zamku z prawdziwego zdarzenia – tak więc w
1349 r. komtur Günther von Hohenstein rozpoczął budowę murowanego zamku.

Tuż po ukończeniu budowy, z wielkim wyczuciem chwili, wojska księcia litewskiego Kiejstuta najechały Ostródę i w czasie walk spaliły drewnianą strażnicę oraz częściowo zupełnie nowy murowany zamek
(1381 r.). Pożary będą zresztą przekleństwem Ostródy – wielokrotnie strawią najlepsze jej części (kolejny pojawił się już w 1400 r.).

W latach 1407-1408 r., po wielu trudach i przeciwnościach ostatecznie zakończono prace związane z budową zamku. Wtedy też Ostródę odwiedził wielki mistrz zakonu Ulryk von Jungingen, który sprawdzał przygotowania do wojny z Polską.

Z rąk do rąk
Ówczesny komtur Ostródy Gamrath von Pintzenau zginął w bitwie pod Grunwaldem, w której wziął udział wraz z wojskiem chorągwi miasta. Po bitwie grunwaldzkiej – 18 lipca 1410 r. rycerz pruski Mikołaj z Durąga zdobył zamek i poddał Ostródę wojskom króla Jagiełły.

Na rozkaz króla na zamku w Ostródzie złożono zwłoki poległych w bitwie wielkiego mistrza krzyżackiego i komtura ostródzkiego, przewożone do Malborka.

Zamek był w polskich rękach do 19 września 1410 r., kiedy to Ostróda ponownie znalazła się we władaniu krzyżaków. Miasto zresztą wielokrotnie przechodziło pod panowanie raz jednej, raz drugiej strony. W
1440 r. Ostróda przystąpiła do Związku Miast Pruskich (organizacji przeciwnej polityce Zakonu), na czele której stał Hans von Baysen (zwany także jako Jan Bażynski) - rycerz z Leszcza.

W czasie wojny trzynastoletniej wojska Związku Miast Pruskich walczą z krzyżakami. Oddziały konfederatów przez dwa dni oblegają i w końcu zdobywają zamek w Ostródzie.

Wkrótce krzyżacy odbijają ostródzką warownię, która pozostaje w ich rękach do końca wojny, a
le już w czasie wojny polsko - krzyżackiej (1519-1521) Ostróda zostaje zdobyta przez wojska króla polskiego i na krótko pozostaje w rękach polskich.

Po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego i hołdzie pruskim (1525 r.) Ostródę, która pozostała w obrębie lennych Prus Książęcych, przemianowano z komturstwa na starostwo.

Szwedzi w Ostródzie
W czasie wojny polsko-szwedzkiej (1628 –1629 r.) w ostródzkim zamku kwateruje król szwedzki Gustaw Adolf. W mieście stacjonują regimenty piechoty pod dowództwem pułkownika Klitzinga.

Wielki pożar
21 lipca 1788 r. szalejący w Ostródzie w wielki pożar zniszczył niemal całe miasto - ponad 160 budynków oraz zamek, ratusz i kościół, w płomieniach zginęły cztery osoby. Rok wcześniej Ostródę zamieszkiwało 1539 osób, po pożarze – tylko 400. Stare miasto praktycznie przestało istnieć. Odbudowę miasta do 1791 roku finansował król pruski. 

Napoleon w Ostródzie
W lutym 1807 r. do Ostródy przybył Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte a wraz z nim kilkanaście tysięcy żołnierzy. Cesarz kwaterował w średniowiecznym zamku do 1 kwietnia 1807 roku i przez kilka miesięcy zarządzał stąd całym imperium.

A później dużo się działo
W 1834 r. Gustaw Gizewiusz, zbieracz pieśni ludowych, autor wielu rozpraw naukowych, kandydat do Parlamentu Berlińskiego, został mianowany na pastora polskiej gminy ewangelickiej. Zmarł nagle w Ostródzie w 1848 roku. W 1835 r. miasto rozpoczęło wydawanie „Gazety Ostródzkiej”.

Inżynier Georg Jacob Steenke dokonał w Ostródzie symbolicznego otwarcia budowy kanału Ostródzko-Elbląskiego (1844 r.), którego pierwszy odcinek budowano przez 7 kolejnych lat (1845 – 1852), powstały pierwsze ostródzkie koszary tzw. Bergkaserne (dziś rejon ul. Garnizonowej), zbudowano kościół katolicki przy ul. Sienkiewicza (1856-1857 r.) oraz linię kolejową. W 1872 r. do Ostródy wjechał pierwszy pociąg.

W latach 1886-1919 r., za urzędowania starosty Gustawa Adametza i burmistrza Alberta Elwenspoecka, Ostróda przeżywa swój największy rozwój. Powstały nowe zespoły koszarowe, drogi i ulice, w mieście założono elektryczność, gaz, wodociągi, kanalizację.

Ciekawostką jest, że w 1912 r. w Ostródzie powstało lotnisko, które zostało zlikwidowane po Traktacie Wersalskim w 1919 roku.

Plebiscyt
Plebiscyt na Warmii i Mazurach z 1920 r. przyniósł niepomyślne dla Polaków wyniki - w Ostródzie za Prusami Wschodnimi głosuje 8207 mieszkańców; za Polską oddano zaledwie 17 głosów.

1945 rok
Armia Czerwona wkracza do Ostródy, w której pozostało 2000 mieszkańców. Żołnierze radzieccy palą stare miasto, które już nigdy nie powróci do swojego dawnego wyglądu. W pożodze działań wojennych Ostróda została zniszczona w 60%.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone