Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Cekcyn
Noclegi nad morzem - Grzybowo
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Oświęcim
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Piękno okolic
Tereny należące do Powiatu oświęcimskiego obfitują w liczne zabytki architektoniczne i przyrodnicze. Przez Oświęcim przebiega małopolski Szlak Architektury Drewnianej, który prezentuje bogactwo i unikatowość architektury drewnianej regionu. Na trasie liczącej ponad 1500 km znajduje się 237 najbardziej wartościowych obiektów budownictwa drewnianego: 118 kościołów, 40 cerkwi 28 zespołów zabudowy wiejskiej i małomiasteczkowej, 9 skansenów, 11 dworów i 31 innych zabytkowych obiektów drewnianych. Wszystkie budowle na trasie są oznakowane, a przy drogach dojazdo- wych do poszczególnych obiektów znajdują się drogowskazy informacyjne. Warto również zwrócić uwagę na często występujące zespoły pałacowe i dworskie, dwory obronne pochodzące z różnych epok, czy bogato zdobione kościoły barokowe np.:
 
Pałac w Osieku – powstał na miejscu fortalicjum (budowla posiadająca cechy obronne) z II połowy XVIII w. Jego obecny wygląd jest wynikiem przebudowy w stylu orientalnym, dokonanej około połowy XIX wieku. We wnętrzu znajduje się sala “mauretańska” – bogato zdobiona dekoracją stiukową o motywach zaczerpniętych z architektury wschodniej oraz drewniana klatka schodowa
z oryginalną snycerką.Wokoł pałacu rozciąga się park krajobrazowy (początek XIX wieku)
z licznymi pomnikami przyrody (tulipanowiec amerykański, platan klonolistny, lipa, dęby).


 
Pałac w Bulowicach – w stylu angielskiego gotyku, zbudowany w 1882 r., wzorowany
na szkockim zamku Huntly Castle, skąd pochodziła żona właściciela majątku.

 
Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów Reformatorów pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
w Kętach
– zbudowany w latach 1705 – 1712 dla konwentu sprowadzonego do Kęt w 1699 r. Jest to kościół jednonawowy, bezwieżowy w stylu barokowym. Znajdują się w nim cenne rzeźby: Pieta z początku XV w. i renesansowy alabastrowy Chrystus. 
Wokół miasta na dużej powierzchni rozciągają się naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, otoczone bujną roślinnością. Powiat oświęcimski to polskie zagłębie hodowli ryb słodkowodnych, głównie karpia.Tradycje hodowlane zwiazane z rybołóstwem sięgają XIII wieku. Karp zatorski trafiał na stoły królów polskich – stąd też zwany jest królewskim. Pasjonaci wędkarstwa przez cały rok mogą korzystać z dobrodziejstw “Doliny Karpia”, usytuowanej na terenie Zatora i okolicznych miejscowości.
 
Miasto Oświęcim położone w pobliżu aglomeracji śląskiej – Katowic i małopolskiej – Krakowa, stanowi wygodną i atrakcyjną, również cenowo, bazę wypadową do atrakcji turystycznych Polski Południowej: Beskidów, jeziora Międzybrodzkiego i Żywieckiego, papieskich Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Pszczyny a także Zakopanego, Krakowa i Częstochowy. 
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Zamek Książąt Oświęcimskich
Kościół Księży Salezjanów Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Kaplica św. Jacka
Synagoga Chewra Lomdei Misznajot i Centrum Żydowskie
Cmentarz żydowski – Kirkut
Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI im. Łukasza Górnickiego
Kaplica Mauzoleum Rodziny Hallerów w Dworach
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Przyroda
Imprezy i wydarzenia cykliczne w Oświęcimiu
Rynek Główny
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone