Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Szczecin
Domek agroturystyczny (BESKID WYSPOWY)
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Oświęcim
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia

GALERIA ZDJEĆ:


Początki:

Osadnictwo na wzgórzu zamkowym w Oświęcimiu istniało już w XI wieku, jednak w dokumentach nazwa miasta pojawia się dopiero pod koniec XII wieku, kiedy istniału tu już rozległa kasztelania. Około roku 1272 Oświęcim otrzymał prawa miejskie – potwierdzone przez Mieszka I księcia cieszyńskiego 3 września 1291 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia, współcześnie co roku 3 września odbywa się w Oświęcimiu Święto Miasta.
 
Okres świetności:

Od końca XIII wieku Oświęcim był ważnym punktem na szlaku solnym – miał przywilej składowania i handlu solą wielicką najlepszej jakości, miał nawet swoje miary soli – tzw. „bałwany oświęcimskie”. Posiadał również przywilej sądowniczy, prawo do składowania i handlu ołowiem, prawo poboru opłat od dwóch mostów na Wiśle oraz utrzymywania komór celnych. Oświęcim znany był również z handlu rybami, które dostarczano stąd nawet na dwór królewski w Krakowie. W 1457 roku księstwo oświęcimskie zostało włączone do Korony Polskiej. Kiedy pół wieku później wielki pożar zniszczył znaczną część miasta i zamek król Aleksander Jagiellończyk nakazał odbudowę całego zamku i fortyfikacji z systemem baszt a także naprawę murów miejskich. Prace przy odbudowie Oświęcimia trwały do 1534 roku. XVI wiek był bardzo pomyślny dla Oświęcimia. W obrębie murów miejskich znajdował się kościół parafialny z cmentarzem, rynek, ratusz i kościół dominikański. Poza nimi w rejonie dzisiejszej ul. Mikołajskiej, stał szpital – przytułek dla ubogich z drewnianym kościołem św. Mikołaja i cmentarzem.
 
Wojny i rozbiory:

Okres pomyślności i dobrobytu mieszkańców zakończyło zdobycie miasta przez Szwedów w 1655 roku. Przez prawie 200 lat Oświęcim nie mógł podźwignąć się z upadku po „potopie” szwedzkim i kataklizmach, które nastąpiły bezpośrednio po nim. W 1772 roku księstwo oświęcimskie, w wyniku I rozbioru Polski, znalazło się w granicach zaboru austriackiego jako część Galicji. Dziesięć lat później, na mocy dekratu cesarskiego o kasacji zakonów, zniesiono klasztor dominikański w Oświęcimiu, zlikwidowano również cmentarz parafialny przy kościele Wniebowzięcia NMP i założono nowy – poza obrębem miasta.
 
Wiek XIX/XX – czas rozkwitu:
 
Przełomowym okresem dla Oświęcimia była połowa XIX wieku, kiedy to stał się ważnym węzłem kolejowym na trasie Kraków-Wiedeń. Do wybuchu II wojny światowej powstawały i działały tu zakłady przemysłowe – m.in. papownia, garbarnia, Fabryka Wódek i Likierów Jakuba Haberfelda, fabryka nawozów, fabryka konserw rybnych “Ostryga” i “Atlantic”, Fabryka Maszyn Rolniczych “Potęga-Oświęcim”, Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów “ Praga-Oswięcim”. W fabryce samochodów montowano – początkowo na podwoziach sprowadzanych z Czech – trzy typy samochodów “Praga-Oświęcim”: Piccolo, Alfa i Grand. Ogółem wyprodukowano ich około 1700 sztuk, znane były z bardzo wytrzymałej konstrukcji i solidnego wykonania. “Pragą-Oswięcim” jeździł słynny tenor Jan Kiepura, aktorka kabaretowa Zizi Halama i znakomity malarz Wojciech Kossak. Do dziś zachował sie tylko jeden egzemplarz samochodu “Praga-Oświęcim” – model Piccolo, który znajduje się w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach koło Warszawy. Można go było oglądać w Oświęcimiu z okazji Święta Miasta w 2001 roku.


II wojna światowa:  
 
W październiku 1939 r. Oświęcim został wcielony do III Rzeszy i przemianowany na Auschwitz. Na obrzeżach miasta Niemcy utworzyli obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau – miejsce masowej zagłady ludzi z całej Europy. Rozpoczęli również przebudowę miasta
i budowę Fabryki IG Farben w Dworach koło Oświęcimia. Podczas okupacji mieszkańcy miasta Oświęcimia byli poddawani okrutnym prześladowaniom ze strony hitlerowskich władz, jednak mimo to, z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau. W dniu 27 stycznia 1945 roku Oświęcim został oswobodzony spod okupacji hitlerowskiej.
 

Lata powojenne:
 
Zaraz po wojnie, jeszcze w 1945 roku zaczęły działać w Oświęcimiu cztery zakłady pracy. Życie
w mieście powoli wracało do normy. W 1947 roku utworzono na terenie byłego obozu KL Auschwitz-Birkenau Państwowe Muzeum. W 1951 roku utworzono powiat oświęcimski, który do 1975 roku wchodził w skład województwa krakowskiego. W 1975 roku, w wyniku reformy administracyjnej, przestał istnieć powiat, a miasto znalazło się w obrębie nowo utworzonego województwa bielskiego. Od 1999 roku Oświęcim znów jest stolica powiatu i tak jak kilka stuleci wstecz – znów należy do województwa małopolskiego ze stolicą w Krakowie.
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Zamek Książąt Oświęcimskich
Kościół Księży Salezjanów Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Kaplica św. Jacka
Synagoga Chewra Lomdei Misznajot i Centrum Żydowskie
Cmentarz żydowski – Kirkut
Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI im. Łukasza Górnickiego
Kaplica Mauzoleum Rodziny Hallerów w Dworach
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Przyroda
Imprezy i wydarzenia cykliczne w Oświęcimiu
Rynek Główny
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone