Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Puławy
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »

K. Wójcik - Osada pałacowo-parkowa
Puławy
- miasto powstałe z ogrodu

Puławy to miasto-ogród, z przepięknym zespołem pałacowo-parkowym rodziny Czartoryskich. Rezydencja wraz z parkiem oraz jego małą architekturą stanowią o atrakcyjności turystycznej miasta. To także silne centrum naukowo-badawcze i przemysłowe, korzystające z nowoczesnych technologii. W Puławach tradycja przeplata się z nowoczesnością. Miasto rozwija się w zgodzie ze współczesnymi potrzebami, lecz zarazem z poszanowaniem naturalnych walorów przyrodniczych, czerpiąc przy tym z bogactwa tradycji i dziedzictwa kulturowego. Zrównoważony rozwój, jest wynikiem licznych działań podejmowanych przez lokalny samorząd, jak również projektów inwestycyjnych realizowanych w celu podnoszenia jakości komunalnej.
 
Intensywna ekspansja potencjału gospodarczego nie zmienia jednak faktu, że Puławy pozostają zielonym i przyjaznym miejscem. Występujące tu bujnie lasy wraz z zielenią miejską (zadrzewieniami ulic i osiedli, parku i skwerów, cmentarzy i ogródków działkowych) tworzą lesistość miasta na poziomie 36% (w porównaniu: średnia lesistość Polski – 28 %, a województwa lubelskiego – 24 %).

Atrakcje rekreacyjno-turystyczne Puław i okolic:
• bulwar nad Wisłą i 11 km linii brzegowej rzeki umożliwiającej uprawianie różnych form rekreacji
• park w stylu angielskim – dawna rezydencja książąt Czartoryskich (32 ha)
• oferta sportowo-rekreacyjna Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach: stadion, pływalnia kryta, siłownie, korty, sale gier oraz wypożyczalnie rowerów i sprzętu wodnego
• rezerwat przyrodniczy „Łęg na Kępie” (4,5 ha)
• ścieżki rowerowe w mieście oraz na terenie atrakcyjnych obszarów leśnych
• szlaki turystyczne, wiodące przez najpiękniejsze krajobrazowo i najczystsze tereny nadwiślańskie m.in. przez unikalnie ukształtowane wąwozy lessowe
• spływy kajakowe trzema rzekami: Wisłą, Kurówką i Wieprzem
• Kazimierski Park Krajobrazowy
• wyciągi narciarskie w Parchatce i Rąblowie (sezon zimowy)
Pałac Marynki (fot. K. Wójcik)
.
Puławy są miastem stosunkowo młodym – prawa miejskie uzyskały w 1906 r. Już w okresie międzywojennym stały się rolniczym ośrodkiem naukowym (na bazie utworzonego w 1869 roku Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego).

Aktualnie miasto jest siedzibą znamienitych placówek naukowych: Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, filii Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, Instytutu Nawozów Sztucznych, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Gospodarczy charakter Puław wyznacza działalność Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – największego polskiego wytwórcy nawozów azotowych, melaminy i kaprolaktamu.

W 2003 roku Urząd Miasta Puławy oraz „Azoty” podpisały list intencyjny, dotyczący utworzenia Puławskiego Parku Przemysłowego. Ta wspólna inicjatywa ma na celu ożywienie lokalnej gospodarki, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Puław oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Fabryka zaproponowała uzbrojone tereny pod inwestycje oraz dostęp do mediów, a miasto zaoferowało ulgi podatkowe, pomoc organizacyjną w zakładaniu działalności gospodarczej oraz w uzyskaniu środków finansowych z samorządu lokalnego i Unii Europejskiej.
K. Jopowicz - Zakłady Azotowe

Puławy to miasto unikalne, dynamicznie rozwijające się, otwarte na inicjatywy, o którego atrakcyjności stanowią liczne zabytki, architektura sakralna i piękno przyrody. Inicjatywom kulturalnym, społecznym i gospodarczym przyświeca idea motta, umieszczonego na Świątyni Sybilli: „Przeszłość – Przyszłości”, stanowiącego symbol połączenia tradycji z rozwojem i nowoczesnymi trendami.

Miasto jest gościnne, przyjazne dla mieszkańców i turystów. Urozmaicone i malownicze krajobrazy oraz rozwijająca się baza turystyczna zapraszają do wypoczynku, a ciekawe obiekty i atrakcyjnie położone grunty zachęcają do inwestycji.
Pałac Czartoryskich (K. Wójcik)
Obserwatorium astronomiczne. Fot. A. Rękas
K. Jopowicz Fontanna na Placu Miejskim
wójcik
wójcik
Czy wiesz że?
Warto zwiedzic w okolicy - miejscowość Wąwolnica. To jeden z największych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Legenda głosi, że drewniana figura Matki Boskiej Kębelskiej z przełomu XIII i XIV wieku w cudowny sposób uratowała miejscową ludność przed najazdem tatarów w 1278 r. Dzisiaj rzeźba zdobi ołtarz główny Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej.

***
Od lat w Puławach odbywają się atrakcyjne imprezy kulturalne takie jak: Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”, Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Kameralnej, Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy. W czerwcu odbywa się seria imprez z okazji Dni Puław i Dnia Chemika: prezentowane są koncerty muzyczne, występy teatralne oraz wystawy. Od 2009 roku miasto jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą. W 2010 roku po raz pierwszy w Puławach odbył się Puławski Festiwal Muzyczny „Wszystkie Strony Świata”
.
Festiwal Miast Partnerskich. Fot. Archiwum UM Puławy
Turniej gmin PUŁAWIANKI (fot. Joanna Harbat-Szymula)
Impreza plenerowa "Wieczór u Pani na Puławach"


W 2006 roku Puławy otrzymały tytuł ZŁOTA LOKALIZACJA BIZNESU. W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej miast, przeprowadzanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w ostatnich latach Puławy jako jedyny ośrodek Lubelszczyzny zostały sklasyfikowane w najwyższej klasie A. W mieście zarejestrowanych jest ponad pięć tys. podmiotów gospodarczych. W najbliższym czasie atrakcyjność inwestycyjna zdecydowanie wzrośnie za sprawą budowy nowego mostu na Wiśle. Inwestycja ta stanowi istotny impuls rozwojowy dla całego ośrodka miejskiego.

11. Bulwar nadwiślański w Puławach. Fot. A. Rękas
S. Kłak - stary most
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone