Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustka
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Piękno okolic
Zapraszamy Państwa na wycieczkę po naszej uroczej i pełnej niespodzianek okolicy.Poznanie kulturowych, historycznych i przyrodniczych walorów, to tylko niektóre z motywów, dla których warto odwiedzić podczas wycieczki Słowiński Park Narodowy, Krainę w Kartę, Skansen w Klukach czy miasto Słupsk, Darłowo. Z pomocą doświadczonego przewodnika dotrzecie Państwo do najatrakcyjniejszych miejsc.

 
SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY
Uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Jego granice znajdują się ok. 22 km na wschód od Ustki. Na tym olbrzymim obszarze spotkać można unikalną roślinność i zwierzynę. Jednak największą turystyczną atrakcją są tzw. ruchome wydmy. Najciekawszymi miejscami widokowymi są: wieża na górze Rowokół oraz latarnia morska w Czołpinie.

Nie wolno pominąć Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie, gdzie znajdują się ekspozycje świata fauny i flory oraz Skansenu w Klukach będącego namacalnym świadectwem życia ludności słowińskiej.  (Dyrekcja Parku - Smołdzino, tel. 0-59 811 72 04)
 
 
PARK KRAJOBRAZOWY „DOLINA SŁUPI” to jeden z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce obejmujący obszar środkowego biegu rzeki Słupi. „ Dolina Słupi” jest parkiem typu dolinnego, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokościowym, bogactwem form, pięknymi krajobrazami, na które składają się bory sosnowe, dąbrowy i buczyny, liczne jeziora, zbiorniki zaporowe, rzeki, przebogaty świat zwierząt i roślin. (Dyrekcja Parku i Muzeum – Słupsk, ul. Szarych Szeregów 14, tel. 0-59 842 98 29)
 
„KRAINA W KRATĘ” położona jest na terenie gmin: Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomino i Ustka, a jej stolicą jest Swołowo (19 km na południe od Ustki). Nazwa krainy dotyczy dawnego budownictwa o konstrukcji kratownicowej, której cechą charakterystyczną są czarne elementy drewniane, tworzące kratę i bielone wapnem wypełnienia.
 
REZERWAT „BUCZYNA NAD SŁUPIĄ”, do którego można dojść czerwonym lub żółtym szlakiem turystycznym. Ochroną objęty jest kompleks leśny położony na dnie i prawym zboczu doliny rzeki , które porośnięte jest starymi, potężnymi bukami.
 
REZERWAT PRZYRODY „JEZIORO MODŁA” umiejscowione jest 2 km na północny-zachód od Duninowa, 2-3 km od brzegu morskiego obszar jeziora i nieużytków o łącznej powierzchni obejmujący ochroną miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków wodnych oraz zespołów roślinności wodnej. Jezioro Modła posiada rangę ostoi o znaczeniu europejskim.
 
MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH położonenad południowym brzegiem jeziora Łebsko, gromadzi relikty kultury materialnej tzw. Słowińców, czyli odłamu Kaszubów zamieszkującego w XIX wieku tereny pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Skansen prezentuje ich kulturę poprzez ekspozycję kompletnych wiejskich zagród, budynków gospodarczych z pełnym wyposażeniem, sprzętów rybackich, gospodarczych i poprzez wystawy tematyczne. Mamy tu różne przykłady budownictwa słowińskiego od XVIII wieku po lata międzywojenne XX wieku, podkreślające rybacki charakter wsi.
 
WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE ROWOKÓŁ - Góra wznosząca się nad okolicą (115 m n.p.m.). W średniowieczu była miejscem kultu pogańskiego. W XIII wieku zbudowano tu kaplicę św. Mikołaja patrona rybaków i żeglarzy. Góra pełniła również rolę latarni morskiej. Na szczycie wznosi się wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice.
 
LATARNIA MORSKA W CZOŁPINIE położona jest pomiędzy Łebą i Rowami na terenie SPN. To najbardziej oddalona od terenów mieszkalnych ze wszystkich polskich latarni. Zbudowano ją między jeziorami Gardno i Łebsko około 1000 metrów od brzegu morskiego, na wysokości 55- metrowej, najwyższej wydmie. Budowa latarni trwała 3 lata i dopiero 15 stycznia 1875r. latarnia ożyła, rozświetlając fragment bałtyckiego nabrzeża. Było to spowodowane położeniem latarni, które uniemożliwiało dostarczenie budulca drogą lądową tylko morską.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 20 października 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone