Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Chełmża
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustka
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
zachód słońca w Ustce

plaża w Orzechowie - widok z klifu


PROMENADA NADMORSKA

widok na promenade

Miejsce towarzyskich spotkań, rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów, organizacji licznych festynów, koncertów gwiazd polskiej estrady, festiwali muzycznych, tętniące życiem do późnych godzin nocnych.


Liczne kawiarnie, restauracje i puby pozwolą na przyjemne spędzenie czasu po całodziennym leniuchowaniu na plaży.

Promenada Nadmorska Nocą

Nadmorski park spacerowy powstał w 1875 roku. Wówczas posadzono tu ozdobne drzewa, potem powstały ekskluzywne pensjonaty i restauracje. Jednym z miłośników spacerów ustecką promenadą był książę Otto von Bismarck, jego stolik stał na honorowym miejscu w jednej z restauracji aż do 1945 roku. Dużą atrakcją były bale z udziałem umundurowanych galowo oficerów marynarki wojennej.PORT i MOLO

wejscie do portu

Port - widok z drugiego mola po zachodniej stronie miasta

Port i usteckie molo to miejsce dla rybaków, żeglarzy, wędkarzy oraz wszystkich lubiących „morskie przygody”.


Port - widok z lotu ptaka

Pierwszy ustecki port istniał co najmniej od połowy XIV wieku. Obecny jego wygląd do efekt rozbudowy w latach 1899 – 1903. Przy zachodnim falochronie zachowały się do dziś pozostałości starej „główki” z 1863 roku. Przed I wojną światową Ustka była największym portem handlowym na Pomorzu. 

Obecnie rozwija się tu rybołówstwo i żeglarstwo, ale głównie pełni funkcję turystyczną.

Widok na Port z latarni morskiej

W sezonie letnim organizowane są rejsy wycieczkowe, w trakcie których można wybrać się na emocjonującą wycieczkę galeonem bądź małym kutrem. Nie trzeba dokonywać wcześniejszych rezerwacji, wystarczy przybyć na nadbrzeże portowe w sąsiedztwie Kapitanatu Portu.

MOLORelikt z czasów gigantycznej inwestycji hitlerowskiej. Wielki falochron( 1600 m dł.)miał osłonić szerokim łukiem port od zachodu. Budowę rozpoczęto wiosną 1938 roku, a przerwano 23.09.1939 r., zaraz po wybuchu II wojny światowej. (Plaża zachodnia)
Latarnia - widok z lotu ptaka

LATARNIA MORSKA

Pierwsza latarnia zabłysła w Ustce w 1871 roku . W 1892 roku powstała istniejąca do dziś budowla z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą, wskazując drogę marynarzom światłem z odległości prawie 30 kilometrów. Ma 21,5 metra wysokości. (ul. Limanowskiego)

Uzdrowisko Ustka

USTECKIE ŁAZIENKI

W Ustce już przed I wojną światową leczono choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy itd. Tym celom służyły pierwsze Usteckie „ łazienki”.

W 1912r. na ich miejscu wzniesiono zakład przyrodoleczniczy, w którym przybywający do Ustki kuracjusze oddać się mogą zabiegom leczniczym, kąpielom w błocie borowinowym, masażom, okładom parafinowym itd. (ul. Beniowskiego 1)

BAZA MORSKICH RATOWNIKÓW

W 1867 roku zbudowano w Ustce stację ratowniczą z uwagi na wielka liczbę katastrof w tym czasie. Nadmorskie „ czerwone szopy” były kiedyś dla żeglarzy tym, czym dla zabłąkanych wędrowców górskie schroniska. To budynek z czerwonej cegły, zwieńczony krzyżem maltańskim – godłem ratowniczym. (ul. Marynarki Polskiej)

USTECKIE SPICHLERZE

Wciąż przypominają, że Ustka była ważnym ośrodkiem międzynarodowego handlu. Najstarsze są budowle po wschodniej stronie portu. (ul. Zaruskiego 1)

ZAUŁEK KAPITAŃSKI

Niewielki placyk w miejscu, gdzie ul. Marynarki Polskiej skręca do portu. Dawniej stał tu średniowieczny kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy.

Wieża kościółka służyła żeglarzom jako punkt nawigacyjny. Wokół stały kamienice kapitanów statków. Stąd nazwa „Kapitański Zaułek”, dzisiejsza Park im. Jana Pawła II (ul. Marynarki Polskiej),
Pomnik Umierającego Wojownika

UMIERAJĄCY WOJOWNIK

Postać nagiego atlety, ostatkiem sił wznoszącego tarczę z herbem Ustki, to dzieło Josefa Thoraka, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy niemieckich I poł. XX wieku (ulubieńca Hitlera).

Pomnik, odsłonięty 22 stycznia 1922 roku, upamiętnia 76 ustczan poległych w I wojnie światowej. (ul. Chopina).
Zabytkowy Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela

KOŚCIÓŁ
NAJŚWIĘTSZEGO ZBAWICIELA


Zbudowany w latach 1885-1888 w stylu neogotyckim przez firmę Franza Draheima, który fachu uczył się od ojca, usteckiego cieśli okrętowego.

Wewnątrz ciekawa drewniana konstrukcja naw oraz m.in. XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony z najstarszej usteckiej świątyni, organy z manufaktury V`sknerów. (ul. Wyszyńskiego 1).

STARA USTKA

miasto z lotu ptaka


Uliczki starej Ustki biegną dokładnie tak, jak setki lat temu. Główną była ul. Marynarki Polskiej. Od wschodu granice wytyczała ul. Kosynierów. Najstarsze, zachowane i budynki pochodzą z lat 30. XIX wieku i zrewitalizowane stoją tam to dziś (ul. Kosynierów, Findera, Beniowskiego, Sprzymierzeńców)

port

dolna promenada

.

WILLA RED

Okazała willa pochodząca z 1890 r. reprezentuje w całej okazałości styl wilhelmiański, który łączy cechy gotyku z późnym renesansem francuskim. (ul. Żeromskiego 1)

WILLA USTECKICH CARRINGTONÓW

Stylizowana na gotycki zamek willa przy ul. Westerplatte ma ponad 100 lat. Zwraca na siebie uwagę stylizowana wieżyczką, werandą i okazałym tarasem. (ul. Westerplatte)


BUNKRY - SKAMIELINY ZIMNEJ WOJNY

Las i wydmy przy plaży zachodniej naszpikowane są wojskowymi fortyfikacjami z lat pięćdziesiątych. Połączone podziemnym tunelem oraz ukryte w ziemi betonowe bunkry dla karabinów maszynowych z czasów „zimnej wojny”, budowane w celu odparcia spodziewanego desantu NATO. Jest tam też malownicze jeziorko, o którym w XIX wieku opowiadano, że nocami ukazują się nad nim duchy. 

MUZEUM ZIEMI USTECKIEJ

Mieści się w centrum miasta. W stałej ekspozycji są plany i fotografie ukazujące dawną Ustkę i jej portowy klimat, a także stare dokumenty i sprzęty, należące do jej dawnych i obecnych mieszkańców.

Obejrzeć można także zbiór modeli łodzi i statków, budowanych w usteckiej stoczni. Na wystawach czasowych prezentowane są prace miejscowych artystów. (ul. Marynarki Polskiej 62 A)

MUZEUM CHLEBA

W Polsce jest tylko kilka takich muzeów. Obejrzeć tu można stary sprzęt piekarniczy m.in. XVII wieczne urządzenie do wyrabiania ciasta. Drewno, z którego je wykonano, zczerniało już ze starości. Są mieszadła do ciast i masy kremowej oraz gofrownice z początku XX wieku. Ciekawostki, to przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i jedna z pierwszych lodówek. Ciekawostką muzeum jest XIX - wieczny pierwowzór lodówki, z czasów, gdy w gospodarstwach domowych nie było jeszcze energii. (ul. Marynarki Polskiej 49)

BAŁTYCKA GALERIA SZTUKI

Mieści się w zabytkowym spichlerzu portowym z XIX wieku przy ul. Zaruskiego. W stylowej, drewniano-ceglanej sali wystawienniczej prezentowane są wystawy prac artystów polskich i zagranicznych, najczęściej malarskie i rzeźbiarskie. Galeria posiada też spory zbiór prac marynistycznych. Często można w niej spotkać artystów. (ul. Zaruskiego 1A)

USTKA UZDROWISKIEM
- leczy i przywraca witalność

Zakład Przyrodoleczniczy (Usteckie Łazienki)


UZDROWISKOUstka to nie tylko miejsce wakacyjnych przygód, od ponad 150 lat przyjeżdża się tu w celach leczniczych ....

Plaża Orzechowska pod Ustką

Dzięki swojemu położeniu Ustka jest pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego morskiego powietrza.

Występujący tu specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat powstający dzięki połączeniu morskiego aerozolu i wydzielania przez czarną sosnę żywicy, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalacją.

Nadmorskie położenie, lasy, czyste powietrze bogate w jod, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe to atuty, które pozwoliły w 1987 roku miastu Ustka uzyskać statut Uzdrowiska.Ustka między czasie wzorowo wywiązywała się ze swoich turystyczno – wczasowych zadań, o czym świadczą pierwsze w jej historii przyznane nagrody w tej dziedzinie. Ich kolekcję w 1975 roku rozpoczyna zajęcie I-go miejsca za najlepsze kąpielisko oraz II-go miejsca za najlepszą miejscowość turystyczną.


 Jednakże już od ponad 150 lat przyjeżdża się tu w celach leczniczych ....

Ustka ma niemal idealnie czyste powietrze. Nad kanałem portowym o każdej porze roku występują różnice temperatur wody i powietrza tworząc poduszkę hydrotermiczną, dzięki której opadają wszelkie zapylenia. To filtr, który nie przepuszcza żadnych zanieczyszczeń.

Ciekawostką jest również to, że Ustki to miejsce anomalii magnetycznych, jest to zaznaczane na wszystkich mapach na świecie, dzięki temu podczas pobytu w Ustce niedobory magnezu uzupełniają się w naszym organizmie mechanicznie

sztorm

Usteckie „ Łazienki”


Zdrowotne właściwości tego klimatu przyciągały letników do Ustki już w XIX wieku, w którego w drugiej połowie powstały pierwsze Usteckie „ Łazienki”. W 1912 roku na ich miejscu wzniesiono budynek zakładu przyrodoleczniczego. Gmach, który dziś tworzy najstarszą część łazienkowego kompleksu, zaprojektował architekt Dunkel z Sopotu. Stylowy budynek stanął w miejscu pierwszych usteckich łazienek parowych, pobudowanych w 1877 roku przez prywatną spółkę.

Nawowy budynek połączony był specjalnym rurociągiem ze stacją pomp znajdującą się u nasady wschodniego mola. Stąd tłoczono do łazienek morską wodę, gdzie następnie podgrzewano ją do kąpieli leczniczych.

Już przed I Wojną Światową leczono w Ustce choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka i choroby nerwowe.

Leczenie uzdrowiskoweLeczenie uzdrowiskowe polega na wypoczynku fizycznym i psychicznym, pobieraniu zabiegów, stosowaniu odpowiednich diet oraz oddziaływaniu klimatu.

Uzdrowiska nadmorskie w leczeniu i profilaktyce wykorzystują działanie morza. Bowiem klimat morski ze względu na dużą wilgotność, znaczne nasilenie wiatrów, nasłonecznienie i obecność aerozolu morskiego uważany jest za bardzo korzystny dla organizmu człowieka. 
           
Umiejętne dawkowanie promieniowania słonecznego powoduje oprócz efektu kosmetycznego wytwarzanie w organizmie witaminy D3 , wzmacniającej strukturę kości i zwiększającej ilość czerwonych i białych krwinek.
 
Mgła morska zwana aerozolem, poza drobinami wody zawiera sole sodu, potasu, wapnia, magnezu, jodu, bromu oraz mikroelementy : sole litu, manganu, fluoru, kobaltu, cynku.

Traktując plażę jako gigantyczne inhalatorium, spacerując wdychamy szereg deficytowych soli, co normalizuje przemianę materii.

Ponadto:
-  sole sodu nawilżają błonę śluzową układu oddechowego
-  sole potasu obniżają ciśnienie krwi i zwiększają siłę mięśnia sercowego
-  sole wapnia obniżają reakcje alergiczne, działają przeciwuczuleniowo i przeciwzapalnie oraz zwiększają ilość wapnia w kościach
-  sole jodu intensyfikują pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. tarczycy) oraz zwiększają odporność organizmu na infekcje
-  sole magnezu zmniejszają napięcie nerwowe organizmu, zmniejszają też nieco możliwość mutacji komórkowej.

W pobliżu linii brzegowej następuje również zmiana potencjału elektrycznego jonów powietrza . Rozbryzgujące się wody fal morskich ładują jony ujemnie, które oddziałując na organizm:
- obniżają ciśnienie krwi
- zwiększają motoryczną aktywność grup mięśniowych
- pogłębiają oddech i zmniejszają częstotliwość oddechu
- zmniejszają zużycie tlenu
- zwiększają wydzielanie hormonów
- regulują wydzielanie kory nadnerczy
- wzmagają aktywność biologiczną ustroju.
 
 
Duże znaczenie mają również kąpiele powietrzne, które oprócz działania masującego, powodują gimnastykę naczyniowo - ruchową skóry i wspomagają procesy termoregulacyjne przez co oddziaływają hartująco na organizm.
 
Korzystny wpływ na organizm mają również doznania optyczne np. podziwianie zachodzącego słońca. Odprężający i relaksujący wpływ mają także sporty wodne, rejsy wycieczkowe czy spacery brzegiem morza.


Ustka jesienia

Ustka zimą

Pobyty lecznicze i rehabilitacyjne

Zakład Przyrodoleczniczy (Usteckie Łazienki)

Pobyt w Ustce zalecany jest dla osób cierpiących na choroby:
- układu krążenia
- układu oddechowego
- układu ruchu
- reumatyczne
- wydzielania wewnętrznego i przemiany materii

Ustecki Zakład Przyrodoleczniczy świadczy ponad 50 rodzajów nowoczesnych zabiegów leczniczych. Są to głównie: kąpiele solankowe, hydroterapia, inhalacje, masaże, okłady parafinowe, magnetoterapia, talassoterapia, krioterapia, kinezyterapia i fizykoterapia.
            Z zabiegów mogą korzystać zarówno rezydenci ośrodków sanatoryjno - rehabilitacyjnych po konsultacji z lekarzem uzdrowiskowym, jak również turyści indywidualni bez skierowania lekarskiego. Ponadto dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży zalecane są inhalacje zbiorowe bądź programy odnowy biologicznej (masaże podwodne, hydromasaże, kąpiele perełkowe, krioterapia).

Każdy ma możliwość wyboru formy leczenia, my proponujemy dwie opcje:
- leczenie sanatoryjne - zakwaterowanie w sanatorium w wygodnym pokoju l- lub 2-osobowym z łazienką, opieką medyczną, całodzienne wyżywienie, zabiegi lecznicze oraz atrakcje rozrywkowa-kulturalne i turystyczno-sportowe. Sprzedaż usług uzdrowiskowych prowadzona jest wg potrzeb klienta do uzgodnienia: termin pobytu, cykl leczenia, dieta (niskokaloryczna, niskocholesterolowa, oszczędzająca itd.) Na życzenie prowadzi się indywidualny tok żywienia, np. dietę wegetariańską lub cukrzycową dla diabetyków.
- leczenie ambulatoryjne - zakwaterowanie w dowolnie wybranym obiekcie (hotelu, pensjonacie, prywatnej kwaterze itp.), wyżywienie we własnym zakresie i korzystanie indywidualne z zabiegów w Zakładzie Przyrodoleczniczym pod nadzorem lekarza balneologa.

Informacja, sprzedaż, rezerwacja pobytów:
Dział Marketingu i obsługi Kuracjusza,
tel. 0-59814 42 34, 814 56 65, e-mail: uzdustka@poczta.onet.pl
Informacja, sprzedaż zabiegów leczniczych:
Zakład Przyrodoleczniczy i Przychodnia Uzdrowiskowa,
ul. Beniowskiego 1 tel. 0-59 814 49 77

LATO POD ŻAGLAMI...
Dla turystów pasjonujących się żeglarstwem przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji dotyczących postoju w Ustce.

Miejsce przystani
Jachty nie mają wydzielonego miejsca postoju. Kapitanat Portu wydaje zgodę na wejście do portu i kieruje na postój do Basenu Węglowego przy nabrzeżu Helskim oraz do nabrzeża Kołobrzeskiego i Słupskiego. Cumowanie wzdłuż nabrzeża.

Żeglarskie ostrzeżenia i porady
Wejście do portu mierzy 40,5 m szerokości miedzy głowicami portowymi, głębokość kanału wynosi od 5,5 – 6 m. Zgodę na wejście otrzymują jednostki do 58 m długości, o maksymalnej szerokości 11,5 m i zanurzeniu do 4,5 m. W czasie silnych wiatrów z kierunków WNW – ENE w miejscu postoju występuje duże zafalowanie.

Infrastruktura:
- sanitariaty znajdują się po zachodniej stronie miasta na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego w odległości ok. 150 m od Basenu Węglowego
- energia elektryczna – po stronie zachodniej zlokalizowane są trzy skrzynki energetyczne na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego, po stronie wschodniej na terenie portu jedna skrzynka w odległości ok. 50 m od Kapitanatu Portu
- punkt pobierania wody – o wodę, cumując po zachodniej stronie miasta, pytaj na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego, po stronie wschodniej wodę w większych ilościach zatankujesz wyłącznie na terenie portu
- żeglarskie zakupy – w Ustce brak specjalistycznego sklepu żeglarskiego, ale w niezbędny sprzęt zaopatrzysz się dzwoniąc pod nr tel. 0 – 601 209 190
- paliwo – nie ma specjalnej stacji paliw w okolicach nabrzeża. CPN znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej ( ok. 1.200m od portu).

Kapitanat Portu Ustka, ul. Marynarki Polskiej 3 tel.0-59 814 44 30

WĘDKARSKI RAJ

Pobyt w Ustce to niepowtarzalna szansa obcowania z przyrodą i sprawdzenia swoich umiejętności wędkarskich. Zarówno wpadająca w Ustce do morza rzeka Słupia, jak i kanał portowy to wymarzone miejsca dla entuzjastów tej formy rekreacji.

Rzeka Słupia ma charakter rzeki górskiej i stanowi korzystne środowisko dla ryb łososiowatych takich jak: troć wędrowna, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy ( okres ochronny dla troci trwa od 1 października do 31 grudnia, dla pstrąga potokowego od 1 września do 31 grudnia) oraz ryb lipieniowatych. W rzece występuje również szczupak i węgorz.

Jeżeli ktoś chciałby zakosztować wędkarstwa jeziorowego to w okolicach Ustki znajdzie kilka takich miejsc. Około pięciu kilometrów na zachód od miasta rozciągają się wody gospodarstwa rybackiego „Jezioro Wicko”. Jest to sieć kanałów połączonych z jeziorem Wicko oraz rezerwatem Modło. Na całym akwenie z wyłączeniem strony północnej jeziora Wicko ( po której znajduje się poligon wojskowy) istnieje możliwość wędkowania po uprzednim kontakcie z dzierżawcą (tel. 0-59 842 25 89 ; kom. 501 725 699) i uiszczeniu stosownych opłat.

Jadąc drogą z Ustki w kierunku Darłowa (ok. 15 km) natrafimy na dwa jeziora Polskiego Związku Wędkarskiego. Pierwsze - Marszewo Duże jest jeziorem, gdzie można zapolować na karpia i szczupaka. Drugie – Marszewo Małe popularnie zwane Pieńkowo to łowisko typowo karasiowe.

Aby amatorsko łowić ryby w rzece, jeziorze wędkarz musi posiadać kartę wędkarską. Gości z zagranicy taka karta nie obowiązuje – wystarczy uiścić opłatę w Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego (Słupsk, ul. 3 Maja 65 A; tel. 0-59 843 63 41).

Informacje i opłaty dotyczące wędkowania na rzece Słupi– sklep wędkarski w Ustce, ul. Marynarki Polskiej 85 A, tel. 0-59 814 34 45.
Informacje i formalności dotyczące wędkowania w kanale portowym załatwiane są w Kapitanacie Portu w Ustce, ul. Marynarki Polskiej 3 , tel. 0-59 814 44 30 ; 814 45 33

REJSY POŁOWOWE


Dla amatorów prawdziwej morskiej przygody organizowane są kilkugodzinne rejsy z możliwością wędkowania na pełnym morzu. Na kutrze rybackim, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (ok. 100-150 zł od osoby), każdy otrzyma niezawodny sprzęt wędkarski, ubezpieczenie, ciepły posiłek, a nawet imienną licencję połowową. Wszystkie złowione w trakcie rejsu ryby przechodzą na własność wędkarza. Zdarzały się połowy, w których waga złowionych ryb przekraczała 100 kg- oczywiście na osobę.

Informacje, kontakt: INFORMACJA TURYSTYCZNA Ul. Marynarki Polskiej 87; tel. 0- 59 814 71 70 ; tel. /fax 81 49 926, e-mail: biuro@lot.ustka.pl

MORSKA PRZYGODA...      

Jeśli znudził Ci się zwykły kajak i nie straszna Ci prawdziwa morska przygoda , sprawdź czy nadajesz się do „mokrej roboty”... Odważni mają bowiem szansę wybrać się na krótką, lecz emocjonującą wycieczkę małym kutrem gdy „fala za falą mknie”.

Nie trzeba dokonywać wcześniejszych rezerwacji, wystarczy przybyć na nabrzeże portowe w sąsiedztwie Kapitanatu Portu (ul. Marynarki Polskiej 3).

NUREM DO USTKI
PODWODNY ŚWIAT BAŁTYKU  

Wycieczki morskie, wędkowanie na pełnym morzu to nie wszystkie przygody, z których słynie nasze portowe miasteczko. Z uroków usteckiego morza korzystają nie tylko spragnieni morza turyści i wędkarze ale również szersze grono sympatyków wypoczynku nad wodą.

Miłośnicy nurkowania mają okazję nie tylko zachwycić się podwodnym światem Bałtyku w Ustce ale także choć przez chwilę stać się jego częścią.

Na amatorów podwodnych szaleństw czekają atrakcje jakzatopiona pogłębiarka przy I molo, którą można zwiedzić na głębokości 8 m.  I i III molo to również skarbnica bursztynu, więc nurkowanie w tych miejscach co roku zdobywa nowych zwolenników.

Gwarancją prawdziwej przygody i fascynujących przeżyć są wyprawy jachtem motorowo-żaglowym Baltic lady II na spoczywające na dnie Bałtyku wraki, które zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. I nie bez powodu, bowiem dno Bałtyku usiane jest wrakami wszelkiego rodzaju statków: starych i jeszcze starszych żaglowców, parowców czy okrętów wojennych, z których nieliczne tylko zostały dokładnie zbadane.(Wilhelm Gustloff , General von Steuben i Goya)

Na wytrawnych nurków czekają tutaj również liczne jeziora ( jez. Marszewo o głębokości maksymalnej 24m), których wody kryją ponoć wiele niewyjaśnionych do końca zagadek. Pod czujnym okiem wysokiej klasy instruktorów i najlepszego sprzętu do nurkowania można poznać w Ustce tajemnice podmorskich głębin oraz zdobyć niezbędne uprawnienia i licencje. Kontakt:
Centrum Nurkowe Ustka, ul. Kopernika 19,
tel. 0-59 814 57 24, 604 445 176, 502 063 781,
www.nurkowanie.ustka.pl

SZLAKI TURYSTYCZNEPieszo, rowerem, kajakiem

W okolicach Ustki znajdują się wspaniałe tereny, malownicze krajobrazy, które można spenetrować poruszając się zarówno po szlakach rowerowych, pieszych, kajakowych które wiją się setkami kilometrów po bogatych w jod lasach nadmorskich, bajkowych polach oraz nasypach po zdemontowanych torach kolejowych.

Szlaki prowadzą w każdym kierunku więc można poznać okolicę Ustki od każdej strony.Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas w dużym skrócie opisy szlaków turystycznych zachęcą Państwa do przemierzania tych malowniczych terenów pieszo, rowerem lub kajakiem. Naprawdę warto.
 
PIESZO…
Czerwony szlak turystyczny – Nadmorski – 86,0 km - Łeba – Rowy – Ustka – Jarosławiec
Szlak rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Łebie, wiedzie na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Po drodze mija Jezioro Łebsko, Jezioro Dołgie Małe i Gardno. Szlak czerwony wiedzie przez Rowy – miejscowość letniskową, dociera do Ustki (przez miasto biegnie ul. Marynarki Polskiej i ul. Słupską) , a następnie do wsi: Pelplino, Zaleskie, Łącko, aż do Jarosławca.
 
Żółty szlak turystyczny „Doliną Słupi” – 95,0 km - Ustka – Bydlino – Słupsk – Dębnica Kaszubska – Gałąźnia Mała – Bytów
Początek żółtego szlaku turystycznego znajduje się w Ustce przy dworcu kolejowym. Dochodzimy nim do ulicy Słupskiej i dalej do Wodnicy. Z Wodnicy szlak prowadzi przez wieś Charnowo w kierunku Słupska, gdzie wchodzimy na teren Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Zakończenie trasy znajduje się w Bytowie.
 
ROWEREM…
„Szlak zwiniętych torów” – ok. 21 km - Ustka – Rowy
Prowadzi on głównie nasypami poniemieckich, zdemontowanych w 1945 roku linii kolejowych i stanowi obecnie odcinek przyszłej Hanzeatyckiej Trasy Rowerowej. Wyjazd z Ustki ul. Grunwaldzką w stronę Rowów, dalej ul. Armii Krajowej , od której szlak jest oznakowany. Są dwie możliwości: trasa 16 – kilometrowa dla mniej zaawansowanych oraz ponad 60 – kilometrowa wydłużona o odcinki „zwiniętych torów” u podnóża góry Rowokół i pętlę wokół jeziora Gardno dla wytrenowanych cyklistów.
 
 
„Czarne Wesele” w Klukach – ok. 90 km - Ustka – Kluki – Ustka
Najdłuższa trasa rowerowa z Ustki, wiodąca „zwiniętymi torami” do Smołdzina, a stamtąd przez „bocianie łąki” do wsi Łokciowe i kilka kilometrów asfaltem do Kluk.
 
Żeremie bobrów i stara elektrownia wodna na Łupawie w Żelkowie – ok. 55 km - Ustka – Komino – Bukowo – Żelkowo – Rowy - Ustka
Trasa prowadzi „zwiniętymi torami” przez poszczególne miejscowości wzdłuż żeremi bobrów żyjących na rozlewiskach Łupawy, przechodzi na tzw. pętlę wokół jeziora Gardno i przez Rowy zawraca do Ustki.
 
„Szlakiem elektrowni wodnych” – ok. 90 km (w jedną stronę) - Ustka – Słupsk – Skarszów Dolny – Krzynia – Konradow – Gałęźnia Mała - Soszyca
Trasa obejmuje dojazd z Ustki do Słupska ok. 20 km, następnie ok. 70 km trasy w jedną stronę. Szlak wiedzie przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” , na terenie którego znajdują się najstarsze w Europie czynne elektrownie wodne na rzece Słupi i wpadającej do niej Skotawie. Dużą część tras rowerowych stanowią nasypy po „zwiniętych torach”.
 
„Kraina w Kratę” – ok. 38 km - Ustka – Swołowo – Ustka
Jedna z najpiękniejszych tras wiodąca znad morza w głąb lądu, a ściślej w sam środek obszaru wiejskiego – Swołowa , gdzie zachowały się zagrody z obiektami gospodarskimi i mieszkalnymi o konstrukcjach szachulcowych. Swołowo jest uznawane za wieś europejskiego dziedzictwa kulturowego.
 
Szlak poligonowy Ustka – Jarosławiec – ok. 56 km - Ustka – Jarosławiec – Ustka
Jazda rowerowa po podusteckim poligonie wojskowym jest możliwa kilka razy w roku, ale po wcześniejszym uzyskaniu zgody dowództwa. Na poligonie odnajdziemy m.in. pozostałości dawnych wsi Broń i Zalesi, zabytkowe urządzenia przetoki między przymorskim, zarastającym jeziorem Modła, a Bałtykiem oraz budowle z czasów międzywojennych.
 
KAJAKIEM...
Amatorom sportów wodnych proponujemy spływ kajakowy rzeką Słupią, który zaliczany jest do trudnych, ale bardzo interesujących szlaków. Zaczyna się na Jeziorze Gowidlińskim, wiedzie przez otwarte przestrzenie łąk i pól, jak i zalesione wąwozy i jary. Na trasie są liczne bystrza i malownicze meandry. Płynąc przez teren Parku Krajobrazowego należy korzystać z miejsc biwakowania, które zostały do tego przygotowane.

Optymalna wielkość grup noclegowych to 10 – 15 osób. Kończąc spływ w Ustce, można podjąć kajaki przy pomostach znajdujących się na lewym brzegu, naprzeciwko dworca kolejowego. Można popłynąć do mostu drogowego, ale od tego miejsca zaczynają się wody morskie i wpłynięcie na nie wymaga uzyskania zgody Kapitanatu Portu w Ustce (tel.0-59 814 45 33). Kajaki można wynająć kontaktując się ze Stowarzyszeniem Turystyczno – Sportowym „Ustka” ul. Grunwaldzka 35 ( tel. 605-581-407).
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 20 października 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone