Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Mińsk Mazowiecki
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustronie Morskie
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Ustronie Morskie zaprasza !!!
– zajmuje 10 kilometrowy odcinek wybrzeża Bałtyku. 
Krajobraz gminy i walory przyrodnicze zaliczają ją do najbardziej atrakcyjnych nadmorskich miejscowości.
Decyduje o tym przede wszystkim położenie miejscowości charakteryzujące się urozmaiconym brzegiem morskim z piaszczystymi plażami, klifowym brzegiem oraz bogatym światem roślin i zwierząt.Złociste plaże


Największym atutem gminy Ustronie Morskie jest to, że na długości 10 km mamy bezpośredni dostęp do morza. Miłośnikom nadmorskiego wypoczynku udostępniamy szerokie plaże o czystym piasku i czystej wodzie nadmorskiej oraz bogate w aerozol morski powietrze. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy i służby medyczne.

Na plaży czynne są wypożyczalnie sprzętu sportowego, latem wczasowicze mogą uprawiać sporty wodne oraz wędkarstwo nadbrzeżne i morskie. Gościom służy dom kultury z salą kinowo-teatralną i biblioteką oraz muszla koncertowa w parku nadmorskim.


Mikroklimat Ustronia Morskiego jest szczególnie bogaty w aerozol morski, który wykazuje lecznicze właściwości, szczególnie w terapii schorzeń dróg oddechowych.
Latarnia Morska w Gąskach


Na polskim wybrzeżu obecnie jest czynnych 15 latarni morskich znajdujących się pomiędzy Świnoujściem a Krynicą Morską.

Latarnię w Gąskach oddano do użytku w 1878 r.

Do budowy wieży użyto ciemnoczerwonej cegły. Materiały do jej budowy dowożono morzem, gdzie statki rozładowywano na specjalnie zbudowanym pomoście. Budowa została usytuowana około 110 m od brzegu morskiego.

Średnica latarni u podstawy ma 11,3 m, natomiast grubość murów u podnóża wynosi 2,3 m. Latarnia ma wysokość 41 m, zaś jej szczyt znajduje się 50,20 m nad poziomem morza. Zasięg światła wynosi 23,5 mm czyli ponad 43 km.


Latarnia w Gąskach ze względu na wiele zachowanych cennych elementów, jak i jej obejście – budynek mieszkalny i gospodarczy – zostały wpisane do rejestru zabytków.

Latarnia udostępniona jest do zwiedzania. Warto pokonać 227 granitowych stopni (14 pięter), by z galerii widokowej zobaczyć bezkres Bałtyku, piękną wstęgę plaży i lasu nadmorskiego oraz najbliższą okolicę w tym Ustronie Morskie.

Jak dojść do latarni ( zobacz opis: „Gminne propozycje tras dla Ciebie” - trasa: a) Ustronie Morskie – Gąski. Najwyżej (91,50 m n.p.m.) położona jest latarnia Kikut na wyspie Wolin.

Ciekawostką jest to, że mimo tego, iż jej światło błyska z najwyższej wysokości, ona sama jest najniższa. Najwyższą jest latarnia morska w Świnoujściu: ma 68 m wysokości.


Molo spaceroweDużą atrakcją są dwa mola spacerowe wybiegające 100 metrów w morze oraz przystań rybacka.
Duże nasłonecznienie i utrzymująca się przez większość lata piękna pogoda przyciąga tu każdego roku tysiące wczasowiczów.
Przekonaj się sam.Kościółek w Rusowie


Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat.

Świątynia ma bogatą historię jako świadek i uczestnik losów życia co najmniej trzydziestu pokoleń Rusowa. Jest niewątpliwie cennym zabytkiem, a nawet pomnikiem średniowiecznej architektury sakralnej.

Przez stulecia wieś była samodzielną parafią, obecnie jest to kościółek filialny - co znaczy, że ksiądz przyjeżdża odprawiać tu mszę z pobliskiego Ustronia Morskiego, obecnej parafii.

Kościółek usytuowano dokładnie na osi wschód - zachód, czyli jest on zwrócony miejscem przeznaczonym na główny ołtarz, na Jerozolimę - Grób Pański.

Świątynia zgodnie ze starym zwyczajem otoczona była cmentarzem grzebalnym. Przez okres paru lat po wojnie przy kościele były jeszcze nagrobki, pozostał tylko jeden datowany na 1825 r., wykonany w formie obelisku zwieńczonego wysokim metalowym krzyżem. Obecnie we wsi znajduje się nowy cmentarz zlokalizowany poza świątynią.Podziemia kościoła spełniały rolę miejsca grzebalnego dla dawnych właścicieli wsi. Płyty nagrobne to forma przekazania potomnym pamięci o zmarłych. Płyty te wmurowywano w posadzkę kościoła. Z biegiem czasu uległy one zniszczeniu. Do naszych czasów przetrwała jedna wykonana z kamienia wapiennego. Zatraciła swój pierwotny wygląd, ale nadal widoczny jest wizerunek rodziny Damitzów.

UWAGA: By zwiedzić kościółek wewnątrz trzeba udać się do leżącego w pobliżu gospodarstwa ( nr 13) po klucz. Warto poprosić gospodarza o oprowadzenie po świątyni - zna bardzo dobrze jego historię, może opowiedzieć wiele ciekawostek o kościele i o Rusowie.


Przystań rybacka


Łodzie rybackie, które możesz tu oglądać wraz z wyposażeniem wyciągane są na plażę za pomocą wyciągu liniowego.

Przystań rybacka należy do tych miejsc, które najczęściej są odwiedzane przez turystów.

Często już o czwartej nad ranem turyści na plaży patrzą jak rybacy wychodzą w morze. Po powrocie z morza rybacy sprzedają rybę prosto z łodzi, na życzenie patroszą i filetują.


Na przystani rybackiej zobaczysz wiele ciekawych rzeczy, które nie zawsze są zrozumiałe dla "szczura lądowego".

Na łodziach z reguły poławiają załogi rodzinne. Przy sprzyjającej pogodzie wypływają jeden lub dwa razy w ciągu dnia, by zastawiać lub zebrać sieci. Obok przystani rybackiej na wysokiej wydmie rosną buki zwyczajne, naliczono ich około siedemdziesiąt. To rzadko spotykane w Polsce tak duże skupisko pkazałych drzew tego gatunku rosnących w jednym miejscu.

Warto ją odwiedzić, bo nie wiadomo jak długo bedziemy mogli oglądać takie sceny rybackiego życia. Niegdyś rybołóstwo było jednym z głównych zajęć mieszkających tu ludzi, a dziś to już zanikający zawód.Przyroda
Wielkim skarbem gminy jest przyroda. Mimo postępu cywilizacyjnego jest w dalszym ciągu mało przekształcona. Bocian od dawien dawna to symbol nowego życia, a obecnie to żywy dowód na ekologiczną czystość rejonu. Tutaj w niektórych wsiach można doliczyć się nawet dziesięciu i więcej gniazd bocianich.

Nie bez znaczenia dla tego obszaru jest fakt, że woda pitna pobierana jest ze studni głębinowych, a ścieki odprowadzane są do oczyszczalni spełniającej normy europejskie. Warto nadmienić, że pas nadmorski gminy leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, jak i też to, że duża część jej obszaru wchodzi w skład Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.


Czar lasu kołobrzeskiegoBezdyskusyjny jest czar Lasu Kołobrzeskiego. Tu odkryjesz bogactwo przyrody, o jakim nie marzyłeś. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego.

Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce, „ Bolesław” i niewiele młodszy od niego współtowarzysz, „ Warcisław”.

Inne drzewiaste pomniki przyrody to też nie podlotki, w rankingu dendrologicznym kraju mieszczą się w pierwszej dziesiątce - stąd też powiedzenie „Gmina pomnikami przyrody słynąca”. Jak dojść do Lasu Kołobrzeskiego -zobacz wchodząc na zakładkę MAPA. (JAK DOJECHAĆ?)


Kościół parafialny w Ustroniu Morskim
Warty uwagi jest też kościół parafialny w Ustroniu Morskim. Kościół wybudowany został w 1990 roku,w stylu nawiązującym do neogotyku, przez co doskonale dopasowano jego sylwetkę do dawnego kościoła (byłej kaplicy protestanckiej - rozebranej przez władze państwowe w latach 50-tych).

Wystrój kościoła jest współczesny. W oczy rzuca się piękne sklepienie wykonane z desek, które naśladuje burty łodzi rybackiej i przepięknie rzeźbiona droga krzyżowa.

Od niedawna turyści z Ustronia przystają, by wysłuchać pięknych melodii granych przez kurant: - 6.00 „Kiedy ranne wstają zorze”
- 12.00 „Po górach i dolinach”
- 21.00 „Apel Jasnogórski”
Ponadto z wieży kościelnej od 6.00 do 21.00 zegar wybija pełne godziny.W gminie Ustronie Morskie, turysta znajdzie wiele ciekawych miejsc.

Plaża, przyroda i zapierające dech w piersiach widoki zwłaszcza przepiekne zachody słońca. Tego sie nie da opisać. To trzeba zobaczyć osobiście.

Okolice Ustronia Morskiego cechuje swoisty mikroklimat: średnie nasłonecznienie należy do największych w Polsce.

Specyficzną cechą bioklimatu jest występujący w powietrzu aerozol morski, który wykazuje lecznicze właściwości w leczeniu górnych dróg oddechowych. Zasięg występownia aerozolu to 200 - 300 metrów od brzegu morza. Najwięcej występuje go podczas wietrznej pogody, a zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy na morzu bywają sztormy.


Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone