Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gorlice
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wągrowiec
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Jezioro Durowskie


Jezioro Durowskie - położone w centrum miasta, wzdłuż ulicy Kościuszki jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Wągrowca.

Mieszkańcy i turyści korzystać mogą z plaży i kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz przystani żeglarskich. Atrakcją są także rejsy katamaranem po Jeziorze Durowskim.

W okresie letnim na jeziorze odbywają się regaty żeglarskie, a w 2001r. zorganizowano Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Żaglowym.

Wzdłuż brzegu Jeziora Durowskiego rozciąga się malownicza promenada, której uroku dodają rzeźby, będące efektem prac poznańskich rzeźbiarzy.

Nad promenadą, po wschodniej stronie Jeziora Durowskiego, wzdłuż ulicy Kościuszki rozciąga się natomiast teren miejskiego parku oraz zespół okazałych budynków z początku XX w.Jezioro Durowskie wraz z trzema innymi jeziorami i rzekami Wełną i Nielbą jest prawdziwym rajem dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa i wędkowania.

Do dyspozycji turystów oraz mieszkańców oddane jest kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego i promenadą, która otacza jezioro 11 kilometrowa trasą i jest doskonałym miejscem do spacerów nordic walking oraz dla amatorów jazdy na rowerze.

Możesz wybrać się na spacer z rodziną albo pobiegać ze znajomymi. To wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kijków (nordic walking) lub kółek (rowery, rowery górskie).

Jezioro w samym sercu miasta to także ulubiony akwen amatorów wypoczynku na wodzie – żeglarzy, kajakarzy i amatorów pływania. Zagospodarowana plaża miejska jest często odwiedzana przez licznych miłośników kąpieli, chociaż nie brakuje ich i zimą, kąpiel w przeręblu to dla „morsów” zastrzyk na wiele dni.


Rejs stateczkiem
po Jeziorze Durowskim


W okresie od 1 maja do 15 września każdego roku istnieje możliwość wynajęcia stateczku „Elizabeth”. Rejs statkiem po Jeziorze Durowskim możliwy będzie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Rejs statkiem rozpoczynamy z plaży miejskiej nad Jeziorem Durowskim (ul. Kościuszki), w pobliżu hotelu „Pietrak” oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.

Turyści decydując się na rejs stateczkiem „Elizabeth”, mają okazję podziwiać linię brzegową jeziora, której długość wynosi ok. 11 km. To niezapomniany rejs po jeziorze, które znajduje się w samym sercu miasta. Pozwala nasycić wzrok obrazami stworzonymi przez samą naturę.


Plaża miejska
nad Jeziorem Durowskim


Miejskie kąpielisko w Wągrowcu zlokalizowane jest w centrum miasta, nad brzegiem Jeziora Durowskiego (ul. Kościuszki). To idealne miejsce dla amatorów kąpieli i rekreacji nad wodą. Tutaj też znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów.

Jezioro Durowskie jest ulubionym akwenem miłośników żagli, a dzięki sieci jezior i rzek z nim połączonych wyprawa np. kajakiem dostarczy niezapomnianych emocji, porcji energii oraz wielu wrażeń.

W okresie od czerwca od września czynna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego – kajaki, rowery wodne, a także istnieje możliwość przepłynięcia jeziora stateczkiem „Elizabeth”.

Plaża jest pięknie zagospodarowana, a także często odwiedzana przez miłośników kąpieli. Poza sezonem plaża miejska jest idealnym miejsce do wypoczynku i spacerów.


Aquapark Wągrowiec
Aquapark Wągrowiec Familijna wySPA, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce, wyróżniającym się bardzo bogatym programem rekreacyjnym.

Wągrowiecki aquapark jest kompleksem wodno-rekreacyjnym, pomyślanym tak, by cała rodzina mogła w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z atrakcji wodnych.W Aquaparku znajduje się basen płytki ze słoniową zjeżdżalnią (ok. 30 cm), basen o nieregularnym kształcie (110 cm) w klimacie rajskiej wyspy, basen sportowy, kurtyna wodna, kaskada, leżanki wodne, kabiny Hayna z dyszami pod i nad wodą oraz wanny z hydromasażem.
Basen sportowy ma jeden wypłacony tor, który służy zarówno do nauki pływania, jak i do ćwiczeń fitness. Aquapark organizuje zajęcia skierowane do każdej grupy wiekowej, takie jak: aquasenior, hydrocycling, aquafitness, nauka pływania, zajęcia oswajania z wodą dla dzieci już od wieku niemowlęcego.Na terenie kompleksu znajduje się także grota solna, której panujący klimat skupia w jednym miejscu bogata gamę pierwiastków: jod, wapń, magnez, potas, sód, miedź, selen.

Skorzystać można również z siłowni, salonu masażu, udać się do gabinetu kosmetycznego, fryzjerskiego, lub miło spędzić czas w kawiarni z widokiem na basen.Do dyspozycji klientów Aquaparku są:

- basen rekreacyjny,
- basen sportowy,
- 80-metrowa zjeżdżalnia,
- rwąca rzeka,
- kraina bąbelkowa,
- jaccuzi,
- sauny i SPA,
- grota solna z tężnią,
- siłownia, fitness club,
- centrum urody,
- salon masażu,
- fryzjer,
- kawiarnia,
- mini centrum konferencyjne

Rynek w Wągrowcu
W centrum Wągrowca turyści mogą podziwiać pięknie zrewitalizowany w 2009 roku Rynek, na którym swój dawny blask odzyskały kamienice. Wśród nich szczególną uwagę przykuwa wspaniała elewacja przedwojennego hotelu „Metropol”.

Niepowtarzalny klimat Rynku tworzą: tańcząca w takt muzyki fontanna z efektami świetlnymi (jedyna taka atrakcja w regionie), zegar słoneczny, róża wiatrów oraz kawiarenki.Pokazy „Tańczącej fontanny” odbywają się codziennie w południe i po zapadnięciu zmroku w okresie od wiosny do jesieni (12:10 oraz 21:30).  W repertuarze jest w sumie 10  utworów losowo zmienianych podczas pokazów.

W okresie zimowym fontannę przykrywa mieniąca się kolorami kopuła, która wraz z świątecznymi dekoracjami tworzy niepowtarzalny nastrój.

Przechodząc po płycie Rynku warto zwrócić uwagę na zegar słoneczny czyli poziomy zegar, w którym „wskazówką” (gnomonem) jest stojący człowiek, a jego cień wskazuje aktualną godzinę.

Tutaj, na wągrowieckim Rynku, warto zatrzymać się na dłużej. W przeszłości to właśnie rynek stanowił „serce” gospodarczego życia miasta.

Przy Rynku mieszkali najzamożniejsi mieszczanie a odnowione fasady zbudowanych przez nich w XIX wieku kamienic tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.


Tańcząca fontanna na RynkuW centrum Wągrowca turyści mogą podziwiać pięknie zrewitalizowany w 2009 roku Rynek, na którym swój dawny blask odzyskały kamienice.

Niepowtarzalny klimat Rynku tworzą: tańcząca w takt muzyki fontanna z efektami świetlnymi (jedyna taka atrakcja w regionie), zegar słoneczny, róża wiatrów oraz kawiarenki.Pokazy „Tańczącej fontanny” odbywają się codziennie w południe i po zapadnięciu zmroku w okresie od wiosny do jesieni (12:10 oraz 21:30). W repertuarze jest w sumie 10  utworów losowo zmienianych podczas pokazów.

W okresie zimowym, fontanna zakrywana jest przezroczystą kopułą, która wieczorami mieni się wszystkimi kolorami tęczy.

Fontanna na wągrowieckim Rynku jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Jej pokazy przyciągają tłumy turystów. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej.


Lodowa fontanna

Kilkadziesiąt metrów od wągrowieckiego rynku, na rzece Wełnie stoi ciekawa konstrukcja drewniana, która w okresie zimy zamienia się w jedyną tego rodzaju podświetloną „lodową fontannę”.

Powstająca rzeźba z lodu, każdego dnia zaskakuje nowymi formami stworzonymi przez naturę.


Wieża widokowa


W 2008 roku odrestaurowana została zabytkowa wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie obecnie mieści się Izba Tradycji Pożarnictwa OSP w Wągrowcu, a na jej szczycie taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę „Jakubowego Grodu”.

Oprócz plansz dotyczących dziejów wągrowieckiej OSP, można tu zobaczyć także dawny sprzęt strażacki oraz umundurowanie bojowe i galowe.

Dużą atrakcją dla zwiedzających będzie zapewne kolekcja modeli samochodów strażackich. Zwiedzanie wieży jest możliwe po uprzednim umówieniu wejścia w Muzeum Regionalnym.


Muzeum Regionalne w WągrowcuSiedziba Muzeum Regionalnego mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII wieku - tzw. Opatówce – byłym domu opata cystersów wągrowieckich.

Podczas prac remontowych zachowano (z niewielkimi zmianami) architekturę budynku oraz dawny układ pomieszczeń. Zbiory muzeum liczą ponad 3500 muzealiów.

Obok gromadzenia zbiorów muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe oraz różne formy działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej, z których korzystają mieszkańcy miasta i powiatu.

Dla zainteresowanych grup oraz osób indywidualnych muzeum zapewnia przewodnika po zabytkach miasta i okolic. Wśród imprez muzealnych najważniejszym corocznym wydarzeniem od 1998 roku są Wągrowieckie Festyny Cysterskie.

Ta dwudniowa impreza cieszy się nie tylko ogromną popularnością wśród mieszkańców Wągrowca i okolic, ale ma także swoich stałych fanów z różnych stron kraju i zagranicy.

Obecnie budynek jest siedzibą Muzeum Regionalnego. Stałe ekspozycje są poświęcone dziejom miasta i kulturze ludowej regionu Pałuk (tzw. „chata rybaka”) Muzeum Regionalne dysponuje bogatą kolekcją zbiorów historycznych oraz etnograficznych (m.in. „chata rybaka” oraz kolekcje sztuki pałuckiej).


Zabytkowa dzwonnica


Podmurowana drewniana dzwonnica znajduje się w Wągrowcu, mieście położonym w Wielkopolsce, na przykościelnym placu tuż obok kościoła pw. św. Jakuba Apostoła.

Dzwonnicę wybudowano w 1847 roku.

W roku 2004 odrestaurowano drewnianą część kościoła i wymieniono służący od kilku wieków kościołowi dzwon. Ustawiono go obok dzwonnicy, na placu przy kościele.


Bunkier z czasów II wojny światowej


Bunkier z czasów II wojny światowej jest obronnym umocnieniem typu A z 1939 roku. Znajduje się przy moście nad rzeką Struga Gołaniecką.

Umocnienie zostało przygotowane przez żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty z 26 Dywizji Piechoty w ramach Armii „Poznań”.


Piramida Łakińskiego


Franciszek Łakiński (1767-1845) był rotmistrzem wojsk napoleońskich w latach 1804-1814. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej za udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych. Grobowiec Łakińskiego powstał ok. 1845r.

Ma on postać piramidy, wzniesionej na rzucie kwadratu z ciosanych i gładzonych kamieni polnych. Piramida rotmistrza Łakińskiego znajduje się na skraju miasta.

Wiąże się z nią niezwykła legenda. Łakiński miał powiedzieć, że Polska odzyska niepodległość, gdy sosny okalające piramidę, przerosną ją. Tak też się stało i słowa Łakińskiego okazały się prorocze.


Klasztor pocysterski z końca XVIII wieku
i kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Klasztor i kościół pw. Najświętszej Marii Panny, został założony przez cystersów w XIV w. Do dziś można podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII w.

W latach od ok. 1392 do 1835/36 klasztor należał do zakonu cystersów.

Pod koniec XIV w. został niemal całkowicie zniszczony przez pożar w 1747 r. a jego odbudowę ukończono prawdopodobnie po 1799 r.Po sekularyzacji przeprowadzonej w 1835/6 r. w poklasztornych zabudowaniach zlokalizowano, m. In. Sąd powiatowy oraz więzienie. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został podpalony przez wycofujące się z miasta niemieckie wojska.

W wyniku pożaru zabudowania uległy zniszczeniu w nocy z 20. na 21. Stycznia 1945 roku. Odrestaurowany został w okresie powojennym.Szczególnie cenna jest późnogotycka rzeźba z początku XVI w., która przedstawia Maryję z Dzieciątkiem.

Bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 r.

W klasztorze można również zwiedzić podziemia w których dokonano pochówku zakonników. Wewnątrz klasztornych zabudowań znajduje się otoczony krużgankami wirydarz, a w jego centrum studnia o głębokości 25m.

Aby wejść na teren zespołu klasztornego, trzeba dotrzeć do drugiej bramy, przy której znajduje się tablica informacyjna.

W murach można zwiedzić krużganki i dziedziniec wewnętrzny (wirydarz), na środku którego znajduje się studnia. W kościele warto zwrócić uwagę na ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII w.


Kościół farny
pw. św. Jakuba ApostołaPóźnogotycki kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła – patrona miasta – zbudowany został w XVI wieku. Wcześniej na jego miejscu stał drewniany kościół. Świątynia jest zbudowana w stylu późnogotyckim, ze szczytami wczesnorenesansowymi.

Przy jego budowie wykorzystano granitowe ciosy, które pochodza z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie – kolebki wielkopolskich cystersów. KS. Jakub Wujek, jezuita i teolog, dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. Przy tym własnie kościele znajduje się jedyny jego pomnik w Polsce.Kościół jest wyposażony w m.in. 9 ołtarzy i nastawę dziesiątego.

Najstarszy późnorenesansowy ołtarz pochodzi z XVI wieku. W tym samym okresie powstały także naścienne malowidła w Kaplicy Różańcowej. Przy kościele znajduje się drewniana podmurowana dzwonnica z 1847 r.W 2004 roku odrestaurowano drewnianą część obiektu i wymieniono służący przez kilka wieków kościołowi dzwon. Zdjęty dzwon ustawiono na cokole obok odrestaurowanej dzwonnicy.

Zabytkowy dzwon jest przykładem sztuki ludwisarskiej z XVII w. Ks. kardynał Stefan Wyszyński poświęcił w 1973 roku znajdujący się na terenie kościoła pomnik ks. Jakuba Wujka.


zabytkowy dzwon

Kościół poewangelicki


Późnoklasycystyczny, poewangelicki kościół, zlokalizowany jest przy ulicy Cysterskiej w Wągrowcu. Został wzniesiony w latach 1835-1837. W 1945 roku zbór ewangelicki przekazano kościołowi rzymsko – katolickiemu w zamian za spalony przez Niemców kościół poklasztorny.

We wnętrzu znajdują się rzeźby i płaskorzeźby dłuta Ignacego Boruckiego. Obecnie jest to kościół pw. św. Piotra i Pawła.Lapidarium żydowskie


Lapidarium utworzone zostało w lipcu 2001 roku. Podczas międzynarodowego obozu młodzieżowego, młodzież z miast partnerskich Wągrowca: Adendorfu – Niemcy, Schonwalde – Niemcy, Gyula – Węgry podjęła się ratowania materialnych dowodów, które upamiętniają istnienie narodu żydowskiego w Wągrowcu.

Z dna rzeki Strugi Gołanieckiej wydobyto żydowskie macewy (kamienie nagrobne), upamiętniające wągrowieckich Żydów. Kamienie nagrobne ustawiono na zboczu byłego żydowskiego cmentarza, gdzie obecnie znajduje się lapidarium.


Pomnik ks. Jakuba Wujka


Pomnik ks. Jakuba Wujka jest usytuowany na terenie kościoła farnego pw. św. Jakuba Apostoła. Pomnik ten został poświęcony przez kard. Stefana Wyszyńskiego w roku 1973. Jakub Wujek zasłynął jako autor znakomitego przekładu Pisma Świętego na język polski.

Wągrowiec to miasto rodzinne ks. Jakuba Wujka – autora przekładu Pisma Świętego na język polski. Wykształcenie początkowe uzyskał w wągrowieckiej szkole cystersów.

Na kapłana został wyświęcony w roku 1568 r. w Pułtusku i od tego czasu poświęcił się intensywnej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. W roku 1584 r. władze zakonu jezuitów zleciły mu dokonanie przekładu Pisma Świętego na język polski.

Podstawą przekładu była łacińska wersja Biblii, tzw. Wulgata. Całość Pisma Świętego w języku polskim ukazała się dopiero dwa lata po śmierci ks. Jakuba Wujka w 1599 roku.

Biblia „wujkowa” przez ponad trzy i pół stuleci pełniła rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego. Pomnik ks. Jakuba Wujka, wykuty z piaskowca, został odsłonięty i poświęcony 27 maja 1973 r. przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.


Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wągrowiec jest znany w Polsce z ulokowanego w nim ośrodka, stanowiącego profesjonalną bazę treningową dla sportowców kilkunastu dyscyplin sportowych.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu leży na skraju otaczającego miasto lasu sosnowego. Zajmuje teren o powierzchni 11,5 ha, granice którego wyznacza reprezentacyjna ulica Kościuszki, a z drugiej strony linia brzegowa Jeziora Durowskiego. Goszczą tutaj sportowcy z kraju i z zagranicy, a także tysiące osób w celach rekreacyjnych.

Ośrodek jest doskonałym miejscem na organizację imprez integracyjnych. Wągrowiecki OSiR zapewnia odpowiednie żywienie dietetyczne według wcześniej ustalonych receptur.

Atmosfera tego miejsca emanuje sportem i zdrowiem. Ośrodek organizuje rejsy stateczkiem "Elizabeth" po Jeziorze Durowskim (od czerwca do września: rejs trwa ok. 30 min.).
Obiekt jest zmodernizowany, a na jego terenie znajduje się hala sportowa z widownią na ok. 800 miejsc siedzących, dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie: jeden z naturalną trawą, widownią na 2600 miejsc, gabinetami odnowy i zapleczem socjalnym, drugi z nawierzchnią ze sztucznej trawy, posiadający certyfikaty FIFA - wyposażony w tartanową bieżnię lekkoatletyczną i infrastrukturę do uprawiania lekkiej atletyki.

Na terenie obiektu znajdują się również korty tenisowe, boisko do koszykówki i siatkówki plażowej oraz zaplecze hotelowo-gastronomiczne.

Dzięki temu wągrowiecki Ośrodek Sportu i Rekreacji jest wykorzystywany przez cały rok i traktowany przez wiele znanych polskich klubów piłkarskich, piłki ręcznej, lekkoatletycznych i tenisowych jako ośrodek treningowo-przygotowawczy.


Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy
WIELSPIN


Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy WIELSPIN położony jest w pięknym otoczeniu lasu oraz Jeziora Durowskiego.

Ośrodek dysponuje 180 miejscami w budynku hotelowym i  w domkach murowanych. Dla gości dostępne są pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami, TV i telefonem, bez barier architektonicznych. Obiekt działa cały rok, jest strzeżony i monitorowany.Ponadto do dyspozycji gości oddane są:

- sala konsumpcyjna , w której serwowane są smaczne i domowe posiłki,
- gabinety rehabilitacyjne i odnowy biologicznej  z kompleksową obsługą rehabilitacyjną,
- kawiarnia,
- sala sportowa,
- własne kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego.
- domek grillowy,
- parking monitorowany,
- basen kryty z hydromasażem,
- sauna,
- dwutorowa kręgielnia,
- pięć wielofunkcyjnych sal klimatyzowanych , w których organizowane są  konferencje, szkolenia, imprezy okolicznościowe m.in. wesela, komunie , bankiety, rauty, wernisaże, pokazy, prezentacje itp.

Ośrodek specjalizuje się w organizacji turnusów rehabilitacyjnych  dla osób niepełnosprawnych, w tym dofinansowanych ze środków PFRON oraz specjalistycznych turnusów dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej , na których realizowany jest indywidualny program rehabilitacji (hipoterapia, pająk, terapia funkcjonalna, zajęcia z logopedą itp.).

Ponadto Ośrodek realizuje pobyty wypoczynkowe, profilaktyczne, weekendowe.

Grobowiec Keglów


Na obrzeżach miasta w pobliżu dworku Kegli stoi grobowiec. Rodzina Kegel pochodziła z terenów Pomorza Szwedzkiego.

Po przybyciu na ziemie polskie szybko uległa polonizacji. W XVIII wieku do najzacniejszych mieszkańców Wągrowca należał Konstanty Kegel, który kilkakrotnie sprawował godność burmistrza tego miasta. Był doskonale wykształcony, a własne umiejętności umożliwiły mu zdobycie znacznego majątku.

W kolejnym pokoleniu Józef Kegel, dzięki korzystnemu małżeństwu, wszedł w posiadanie dużego majątku. W pobliżu dworku Kegli zbudowano wkrótce grobowiec, w którym dokonywano pochówku członków rodziny.

Miejsce jest nieco tajemnicze, położone w głębi lasu… W przeszłości do grobowca podążało się ścieżką od strony dworu, a obok zarośniętego dzisiaj szuwarami stawu znajdował się niewielki mostek. Obecnie dawny zagajnik zamienił się w rozległy las.

Na osadzonym na doryckich kolumnach architrawie odczytujemy parafrazę z wiersza A. Asnyka: "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć sami macie doskonalsze wznieść".

Do dziś na żeliwnych tablicach umieszczonych na cokole okazałego grobowca, możemy odczytać imiona dawnych właścicieli Durowa.


Skrzyżowanie rzek


W centrum Wągrowca podziwiać można ciekawe zjawisko skrzyżowania rzek Wełny i Nielby, które jest unikalnym zjawiskiem na skalę europejską i stanowi dużą atrakcję turystyczną miasta.

Ciekawostką jest, że wody obu rzek mieszają się ze sobą tylko w niewielkim stopniu, płynąc dalej swoim nurtem. Jest to twór sztuczny, wybudowany przez Cystersów w XIX wieku w trakcie prac melioracyjnych.Wypożyczalnia rowerów


Wypożyczalnia rowerów czynna jest tylko w sezonie letnim (od 21 czerwca do 2 września) i  funkcjonuje na plaży miejskiej, nad Jeziorem Durowskim - ul. Kościuszki.

Wypożyczenie roweru to dobry pomysł na spędzenie czasu w Wągrowcu i zwiedzenie go z perspektywy dwóch kółek. Na stronie internetowej miasta przygotowana jest specjalna zakładka, w której znaleźć można proponowany plan wycieczki po Wągrowcu.


Wypożyczalnia sprzętu pływającegoWypożyczalnia sprzętu wodnego czynna jest w sezonie letnim (od 21 czerwca do 2 września) i funkcjonuje na plaży miejskiej, nad Jeziorem Durowskim - ul. Kościuszki.
czynna codziennie od 8:00-20:00

Wypożyczając łódź, rower wodny lub kajak, podziwiać można piękno Jeziora Durowskiego, a także mającą około 11 km długości linię brzegową. Wypożyczalnia czynna jest w okresie letnim, dlatego przez kilka najcieplejszych miesięcy można korzystać z uroków jeziora położonego w samym centrum miasta.PIĘKNO OKOLIC:

Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim


Na północny – wschód 6 km od Wągrowca, znajduje się malowniczo położona wieś – Tarnowo Pałuckie. Leży ona na trasie szlaku cysterskiego. Właśnie tam, można spotkać najstarszy na ziemiach polskich drewniany kościół – kościół Świętego Mikołaja.

Prawdopodobnie, powstał on w ostatniej ćwierci XIV w. Badania drewna, którego użyto do jego konstrukcji udowodniły, że ścięto je na przełomie jesieni/zimy 1373/1374. Kościół ten przetrwał do dziś w niewiele zmienionej formie.

Wewnątrz kościoła znajduje się najwspanialszy w Polsce zespół polichromii, (wielobarwne ozdoby malarskie zdobiące np. nawę główną, sufit, prezbiterium). Polichromia ta ma walory historyczne i artystyczne.


Kamień św. Wojciecha w Budziejewku


Kamień św. Wojciecha jest jednym z największych w Europie głazów narzutowych. Budziejewko to wieś położona w powiecie wągrowieckim, około 12 km od Wągrowca. Głaz jest pozostałością lądolodu, który zalegał na obszarze dzisiejszej Wielkopolski, drugim co do wielkości w Wielkopolsce.

Od wieków budzi on zainteresowanie mieszkańców okolic oraz odwiedzających Wągrowiec i jego okolice turystów.

W roku 1840, na życzenie okolicznych chłopów, został wpisany do księgi wieczystej w Sądzie Powiatowym w Wągrowcu i od tego momentu jest obiektem chronionym po wieczne czasy. Jest on więc najstarszym obiektem przyrodniczym w Wielkopolsce, objętym ochroną prawną.

Głaz znajduje się niedaleko kościoła w Budziejewku.

Z kamieniem wiąże się także legenda, która wyjaśnia jego pochodzenie. Na tym właśnie kamieniu miał przemawiać św. Wojciech, którego kazania kruszyły sumienia nawet najbardziej zatwardziałych grzeszników.

Na kamieniu dostrzeżono odciśnięte ślady stóp. Po śmierci św. Wojciecha, chciano przetransportować kamień do Gniezna, w miejsce gdzie spoczął. Jednak transport był tak ciężki, że nie dano rady go przewieźć i tym samym kamień pozostał w Budziejewku po dziś dzień.

Rezerwat leśny „Dębina”


Rezerwat leśny „Dębina”, położony jest 4 km na zachód od Wągrowca. Dominują w nim liczne, ponad 270-letnie dęby. Wśród nich podziwiać  można dąb „Korfanty” o obwodzie 340 cm., który  jest jednym z najbardziej okazałych dębów w Polsce. W rezerwacie występuje również kolonia czapli siwej.

Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 12 listopada 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Rejs stateczkiem po Jeziorze Durowskim
Jezioro Durowskie
Plaża miejska nad Jeziorem Durowskim
Aquapark Wągrowiec
Rynek w Wągrowcu
Tańcząca fontanna na Rynku
Lodowa fontanna
Wieża widokowa
Muzeum Regionalne w Wągrowcu
Zabytkowa dzwonnica
Bunkier z czasów II wojny światowej
Piramida Łakińskiego
Klasztor pocysterski z końca XVIII wieku i kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła
Kościół poewangelicki
Lapidarium żydowskie
Pomnik ks. Jakuba Wujka
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy WIELSPIN
Grobowiec Keglów
Skrzyżowanie rzek
Wypożyczalnia rowerów
Wypożyczalnia sprzętu pływającego
Drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim
Kamień św. Wojciecha w Budziejewku
Rezerwat leśny „Dębina”
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone