Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kórnik
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wisła
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historiaGaleria zdjęć dawnych:


 


HISTORIA WISŁY W ZARYSIE

Początki Wisły sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Jej tereny kolonizowano wzdłuż biegu rzeki, gdzie zakładano gospodarstwa rolne. Podstawowym zajęciem ludności było pozyskiwanie drewna oraz pasterstwo na sposób wałaski (wołoski).

Nazwa miejscowości w najstarszych dokumentach występuje w liczbie mnogiej „na Wislach” lub „Wisly”; szczególnie ta pierwsza forma była jeszcze stosowana na początku XX wieku; świadczy to o tym, że nazwę kojarzono z dużym, rozległym terenem bez określonego centrum, a także z faktem, że rzeka Wisła ma odnogi.


W 1643 r. z polecenia księżnej Elżbiety Lukrecji nową wieś „na Wislach” wpisano do urbarza komory książęcej, który dokumentował powinności poddanych wobec księcia z tytułu użytkowania ziemi będącej jego własnością.

Od początków Wisły większość jej mieszkańców wyznawała luteranizm. W 1653 r. zmarła Elżbieta Lukrecja, ostatnia księżna cieszyńska z rodu Piastów, a jej ziemie przypadły Habsburgom. W tamtych czasach nadal głównym zajęciem mieszkańców Wisły była uprawa ziemi i pasterstwo.


Największym okresem rozwoju Wisły był czas II Rzeczypospolitej. Wojewoda śląski dr Michał Grażyński postanowił przekształcić góralską wieś w kurort.

Budowano drogi (m.in. serpentyny na Kubalonkę), kolej z dwoma potężnymi wiaduktami w Dziechcince i Łabajowie, rozwijała się komunikacja. Opracowano i zrealizowano plan regulacyjny rzeki Wisły, prowadzono elektryfikację, wytyczono rynek i wzniesiono szereg gmachów modernistycznych i funkcjonalistycznych: Dom Zdrojowy z salą widowiskową i restauracją, budynek poczty, basen z budynkiem kawiarni oraz Dom Zborowy. Zagospodarowano także zespół parkowy.

W styczniu 1931 r. po raz pierwszy do Wisły przyjeżdża Prezydent RP Ignacy Mościcki. Prezydent ma w Wiśle Rezydencję na Zadnim Groniu, która powstała jako dar ludu śląskiego dla Głowy Państwa. Rozwija się także życie kulturalne.

W 1937 r. w Wiśle odbywa się Święto Gór, podczas którego następuje prezentacja folkloru polskich górali. W tym okresie powstają również obiekty sportowe: korty tenisowe, kręgielnia, skocznie narciarskie (w 1928 r. na Baraniej Górze, 1931 r. w Łabajowie i w 1933 r. w Malince).

Rozwija się baza hotelarska, buduje się hotele, pensjonaty, schroniska. Z inicjatywy Związku Właścicieli i Dzierżawców Will, Hoteli i Pensjonatów w 1936 r. powstaje szkoła hotelarska (aktualnie najstarsza tego typu placówka w Polsce). Rozkwit miasta zastopowała II wojna światowa w 1939 r.

Po wojnie wisła nadal funkcjonowała jako wieś. Plan jej rozwoju jako miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowej został opracowany w 1955 r., wtedy rozpoczęto prace nad zagospodarowaniem terenów parkowych od mostu na Pile do Oazy, a w latach 60. przystąpiono do budowy domów wczasowych na południowych stokach Jarzębatej, Partecznika i Bukowej. W 1962 r. miejscowości przyznano prawa miejskie.

Wisła jako miasto nadal się rozwijała. W 1965 r. wybudowano drogę do Szczyrku przez Salmopol. Pod koniec lat 60. podjęto bardzo istotne decyzje ze względu na rozwój miasta dotyczące budowy wodociągów, gazociągów, kanalizacji. W 1974 r. został oddany do użytku zbiornik retencyjny i wody pitnej w Czarnym. W 1974 r. zelektryfikowano kolej, powstała też sieć dróg prowadzących do najodleglejszych zakątków miasta.

W sferze kulturalnej jednym z najważniejszych wydarzeń było oddanie do użytku muszli koncertowej w 1961 r. Trzy lata później zainaugurowano pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej, nawiązującego tym samym do przedwojennego Święta Gór. Przez lata impreza przeobraziła się w jeden z największych festiwali folklorystycznych na świecie. W 1964 r. otwarto Muzeum Beskidzkie. W 1975 r. powstał ośrodek sportowo-rekreacyjny w Jonidle. W latach 70. wprowadzono w mieście nazwy ulic.

W  latach 90-tych XX wieku rozbudowano i unowocześniono istniejącą oczyszczalnię ścieków, która miała strategiczne znaczenie w dalszym rozwoju miejscowości. W 1997 r. Rada Miasta Wisły podjęła uchwałę w sprawie przywrócenia Zameczkowi pierwotnego charakteru Rezydencji Prezydentów RP a w 2003 r. rozpoczęto prace remontowo – konserwatorskie w budynku.

3 marca 2005 r. nastąpiło oficjalne przejęcie rezydencji przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Z kolei w 2008 roku oddano do użytku przebudowaną skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince, która stałą się wielką atrakcją turystyczną Wisły i oczywiście areną imprez sportowych najwyższej rangi.

 

Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 19 lipca 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Aleja Gwiazd Sportu
Chata Kocyana
Figura Adama Małysza z białej czekolady
Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Galeria „u Niedźwiedzia”
Kaskady Rodła
Kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła
Kościół rzymskokatolicki pw. Znalezienia Krzyża Świętego
Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Muzeum Aptekarstwa
Muzeum Beskidzkie
Muzeum Narciarstwa
Muzeum Spadochroniarstwa
Rezydencja Prezydenta RP
Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Wiadukt kolejowy w Łabajowie
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Zameczek myśliwski
Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Mapa wyciagów narciarskich w Wiśle
Stacje narciarskie w Wiśle
Inne atrakcje
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone