Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wisła
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wisła
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Wiadukt kolejowy w Łabajowie
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Wisła
 
Są takie miejsca w Polsce, które są inne od pozostałych. Wyróżnia je specyficzna lokalna kultura i tradycja, zawiła przeszłość, zróżnicowanie wyznaniowe oraz położenie geograficzne, u styku dwóch a nawet trzech granic, kultur, języków i narodów. Jednym z takich miejsc jest Wisła, miasto u źródeł królowej polskich rzek.
 
Wisła to malownicza miejscowość usytuowana w sercu Beskidu Śląskiego. To co najbardziej kojarzy się z „Perłą Beskidów” to przede wszystkim malownicze krajobrazy, góralski folklor, doskonała regionalna kuchnia, sporty zimowe oraz oczywiście Adam Małysz – najlepszy skoczek narciarski w historii Polski.
 
Wisła posiada niezwykle bogatą bazę turystyczno-wypoczynkową, którą stanowią liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 10 tysięcy, a są one rozmieszczone w ponad 300 obiektach. O ogromnej atrakcyjności „Perły Beskidów” świadczy również niezwykła gościnność i otwartość jej mieszkańców – górali upartych, lecz życzliwych i pracowitych.
 
Wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji ponad 150 km szlaków turystycznych o różnej skali trudności, zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerzystów górskich. Sezon zimowy w Wiśle to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Można tu korzystać z pięknych tras do narciarstwa zjazdowego, w większości oświetlonych.

Na terenie miast
 działa około 20 stacji narciarskich, z których aż 5 dysponuje wyciągami kanapowymi. W Wiśle oraz w sąsiednim Ustroniu funkcjonuje Wiślański Skipass, który uprawnia do korzystania z kilku ośrodków narciarskich. Z kolei na amatorów narciarstwa śladowego czekają wspaniałe trasy biegowe PZN na Kubalonce, zlokalizowane na granicy Wisły i Istebnej, oraz niedawno wybudowane trasy, również dla nartorolek w ośrodku sportowym „Jonidło”, blisko centrum miasta.

>> BAZA NOCLEGOWA <<
Trasy narciarskie
Trasy narciarskie
Trasy narciarskie


Ważnymi obiektami sportowymi w Wiśle są również skocznie narciarskie, których jest aż 5. Największą z nich jest skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince, będąca jedną z najnowocześniejszych aren na świecie. Na niej od kilku lat rozgrywane są imprezy sportowe najwyższej rangi – zawody Pucharu Świata i FIS Grand Prix w skokach narciarskich.

Pozostałe obiekty tego typu, już znacznie mniejsze, są zlokalizowane w Centrum i Łabajowie. Z kolei latem nasi gości mają do dyspozycji kryte pływalnie, korty tenisowe i boiska sportowe.

Prócz wspomnianych szlaków turystycznych, z których warto skorzystać, by móc podziwiać piękne beskidzkie widoki, oraz obiektów sportowych, miasto oferuje wiele innych atrakcji turystycznych.

Do największych z nich należy dostępna dla zwiedzających Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle Czarnym, na stoku Zadniego Gronia. W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny oraz drewniana kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 r.

W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów, jak m.in.: Wawel w Krakowie czy Zamek i Łazienki Królewskie w Warszawie.

Dolny Zamek funkcjonuje obecnie jako hotel i restauracja a kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.

Będąc w centrum miasta warto odwiedzić Muzeum Beskidzkie, w którym znajduje się ekspozycja dokumentująca dorobek materialny górali beskidzkich oraz Enklawa Budownictwa Drewnianego, w której można „przenieść się w czasie” i zobaczyć, jak dawniej wyglądała Wisła.

Punktem obowiązkowym dla turystów jest również Amfiteatr im. Stanisława Hadyny o bardzo ciekawej architekturze, zlokalizowany w Parku Kopczyńskiego a także drewniany Zamek Myśliwski Habsburgów, obecna siedziba PTTK, znajdująca się na ul. Lipowej.

Ponadto do atrakcji miasta należą zabytkowy wiadukt kolejowy w Łabajowie, kościół Ap. Piotra i Pawła w centrum miasta, drewniany kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Głębcach, Muzeum Narciarstwa i Muzeum Spadochroniarstwa w Centrum, wieża widokowa na Baraniej Górze, czy Kaskady Rodła – efektowne wodospady na potoku Biała Wisełka.

Wiadukt w Łabajowie
Chata Kocyana - Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana

Żywą legendą Perły Beskidów jest Adam Małysz, najlepszy polski skoczek narciarski. Będąc w Wiśle praktycznie na każdym kroku można spotkać się z symbolami wdzięczności jakie wiślanie tworzyli na jego cześć.

Znaleźć tu można naturalnej wielkości Figurę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady (Dom Zdrojowy), tablicę z jego imieniem w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu (Plac Hoffa), w popularnej cukierni zjeść można „Cicho Mistrza” a wspomniana już wcześniej skocznia w Wiśle Malince nosi Jego imię.

Prawdziwi fani skoków narciarskich muszą również odwiedzić Galerię Sportowe Trofea Adama Małysza (na Oazie), która pełna jest pucharów, medali, statuetek, plastronów, nart, kombinezonów oraz innych ciekawych eksponatów związanych z długoletnią i bogatą w sukcesy sportowe karierą „Orła z Wisły”.

Wisła przez cały rok oferuje gościom wiele ciekawych imprez sportowych i kulturalnych.

Do największych wydarzeń sportowych należą zawody Pucharu Świata i FIS Grand Prix w skokach narciarskich, zawody Pucharu Kontynentalnego i Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, Bieg po Nowe Życie z gwiazdami a także samochodowy Rajd Wisły czy rowerowe Bike Maraton i Diverse Downhill Contest.

Z kolei największe imprezy kulturalne to Tydzień Kultury Beskidzkiej – największy festiwal folklorystyczny w Europie, Wiślaczek Country, Dożynki i Dni Wisły oraz Majówka.


Wszystkie niezbędne informacje na temat miasta, jego atrakcji oraz imprez można znaleźć na stronie www.wisla.pl

>> DOJAZD DO WISŁY << 
>> PRAKTYCZNE INFORMACJE << 
>> GALERIA ZDJĘĆ << 
>> WYSTAWY CZASOWE << 


ZAPRASZAMY!

Skocznia narciarska im Adama Małysza
Rezydencja Prezydenta RP
Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Aleja Gwiazd Sportu
Rezydencja Prezydenta RP
Muzeum Narciarstwa
Muzeum Spadochroniarstwa
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Muzeum Beskidzkie
Czy wiesz że?
27 września 2008 roku uroczyście otwarto skocznię narciarską w Wiśle Malince, nadając jej imię Adama Małysza. Powstała ona w miejscu starego obiektu, zbudowanego w roku 1933. W późniejszym czasie skocznię modernizowano a ostatnie zawody na „starej Malince” rozegrano w lutym 2001 roku. W 2003 podpisano akt erekcyjny pod rozbudowę skoczni. Prace budowlane nieco się przeciągły i nowy obiekt oddano do użytku w 2008 roku. Skocznia im. Adama Małysza jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Jest też symbolem podziękowania dla Adama Małysza za jego zasługi dla promocji miasta i Polski. Obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie a przede wszystkim jest areną imprez sportowych najwyższej rangi – Pucharu Świata oraz FIS Grand Prix w skokach narciarskich.

***
W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP w Wiśle, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu. Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Chętnie uczestniczył w wydarzeniach, które miały wówczas miejsce w Wiśle i Beskidach. Po wojnie Zamek był własnością różnych instytucji i obiekt mocno zniszczał, dopiero Prezydent Aleksander Kwaśniewski podjął inicjatywę przywrócenia historycznej funkcji Zespołu Zabytkowego Zamek Prezydenta RP, dzięki czemu spełnia obecnie oficjalnie funkcję Rezydencji Głowy Państwa.
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny o bardzo ciekawej architekturze, zlokalizowany w Parku Kopczyńskiego
Skocznia narciarska im Adama Malysza
Figura Adama Małysza z białej czekolady
Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Aleja Gwiazd Sportu
Kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła
Kościół rzymskokatolicki pw. Znalezienia Krzyża Świętego
Kościół rzymskokatolick pw. Wniebowzięcia NMP
Rezydencja Prezydenta RP
Zameczek mysliwski
Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Muzeum Narciarstwa
Kaskady Rodla
Kaskady Rodla
Kaskady Rodla
Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone