Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Piła
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Malbork
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Zamek KrzyżackiZamek Malbork (niem. Marienberg – Gród Marii)
– arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza.

Największy gotycki zespół zamkowy na świecie o powierzchni około 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej Wier miliona metrów sześciennych, uważany za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka.Malbork budowany był etapami od połowy lat 70. XIII w., stając się z czasem podstawowym elementem systemu warowni w krzyżackich Prusach. Początkowo (od 1280 r.) pełnił funkcję jednego z zamków komturskich. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów Zakonu.

Intensywne rozbudowany, w wieku XIV uzyskał formę trójdzielnego założenia obronnego z wyraźnie wyodrębnionym Zamkiem Wysokim (klasztor), Zamkiem średnim (siedziba wielkiego mistrza i wielkiego komtura, centrum polityczne i administracyjne państwa zakonnego) oraz Przedzamczem (rozległe zaplecze gospodarcze).
Jako stolica państwa zakonnego w Prusach, zamek stał się głównym ośrodkiem dyplomacji, centrum militarnym, gospodarczym, a także religijnym. Aż do pierwszej połowy XV wieku, Malbork słynął na całym kontynencie jako jedna z dwóch głównych baz wypraw krzyżowych na Litwę i Żmudź oraz miejsce spektakularnych uczt i turniejów, przyciągających do Prus rycerstwo z wielu krajów Europy.

W roku 1410 po klęsce wojsk krzyżackich pod Grunwaldem – twierdza nad Nogatem, niezdobyta przez wojska polsko – litewskie, uratowała dalszą egzystencję Zakonu.

Pogłębiający się kryzys polityczny i gospodarczy państwa zakonnego, doprowadził do rewolty poddanych (1454) i wcielenia kraju do Korony Polskiej.

W roku 1457, wykupiony z rąk krzyżackich zaciężnych, Malbork przeszedł w ręce króla Kazimierza Jagiellończyka. Odtąd, przez ponad trzy stulecia, warownia spełniała rolę czasowej rezydencji władców Polski, bazy militarnej w Prusach Królewskich oraz siedziby starostów, którzy dysponowali władzą administracyjną, wojskową, policyjną i sądowniczą.
W rezultacie pierwszego rozbioru (1772 r.) północne ziemie Rzeczypospolitej, a z nimi twierdza nad Nogatem, znalazły się w granicy Prus. W okresie pruskim Zamek służył jako koszary i magazyny. Poważnie zdewastowany, odzyskał swój gotycki kształt w wyniku wielkich prac rekonstrukcyjnych prowadzonych pod koniec XIX i na początku XX w. przez wybitnego architekta Konrada Steinbrechta.

Jednym z najważniejszych wnętrz na zamku jest Wielki Refektarz, który w średniowieczu był największą salą reprezentacyjną malborskiej warowni. Wielcy mistrzowie podejmowali tu swoich licznych gości przybywających z całej Europy, odbywały się tu także kapituły zakonne. Wsparta na trzech filarach sala, zbudowana ok. 1340 r. liczy sobie 30 m długości, 15 m szerokości oraz 9 m wysokości. Jest częścią skrzydła zachodniego Zamku średniego, a przylegając do Pałacu Wielkich Mistrzów zaliczana jest do tzw. kompleksu reprezentacyjnego.

Wnętrze to na skutek niekorzystnych zjawisk konstrukcyjnych było poważnie zagrożone i, w związku z tym, niedostępne dla zwiedzających przez 25 lat. Dzięki intensywnym pracom konserwatorskim i poprzedzającym je badaniom, udało się przywrócić historyczny, architektoniczny kształt wnętrza z początku XX wieku.W roku 1945 gospodarzem Malborka jeszcze raz stali się Polacy. Straszliwie zniszczony w ostatniej fazie II wojny światowej, Zamek został z biegiem czasu podniesiony z ruin. Nadal pozostaje obiektem intensywnych prac konserwatorskich. W roku 1997 Zespół Zamkowy w Malborku wpisano na prestiżową listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Administratorem twierdzy nad Nogatem jest dzisiaj Muzeum Zamkowe w Malborku , utworzone w 1961 r. Do jego podstawowych zadań należy opieka nad substancja zabytkową Zamku, prowadzenie prac badawczych i konserwatorskich, gromadzenie i udostępnianie zbiorów oraz działalność edukacyjna.
Placówka dysponuje dwudziestoma trzema kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Poza swa działalnością podstawową, muzeum jest organizatorem wielu sympozjów, przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, bowiem niepowtarzalna atmosfera w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem technicznym sal konferencyjnych, składają się na zupełnie wyjątkowe miejsce spotkań. Do dyspozycji Gości oddajemy dwie klimatyzowane sale konferencyjne wraz z holem wystawienniczo – kawiarnianym oraz nowoczesnym zapleczem technicznym.

Na specjalne zamówienia organizowane są także spotkania grup zawodowych, warsztaty, uroczyste kolacje oraz biesiady.

Dodatkowymi atrakcjami po zakończeniu konferencji są:
· Nocne zwiedzanie zamku
· Koncerty muzyki dawnej
· Pokazy walk rycerskich
· Zamkowe gry przygodowe
· Historyczne widowiska plenerowe np. „Oblężenie Malborka”Zamek nad Nogatem bywa też dosyć często planem zdjęć filmowych i telewizyjnych.
 
W miesiącach letnich, wieczorami, prezentowane jest w jego murach widowisko „światło i dźwięk”.

następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 21 czerwca 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
ZAMEK KRZYŻACKI
woj. pomorskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
ZAMEK KRZYŻACKI
OBLĘŻENIE MALBORKA
Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej
Kąpielisko miejskie i przystań jachtowa
Centrum Miasta
Lodowisko
Kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku
Brama Mariacka
Brama Garncarska
Pozostałości średniowiecznych murów obronnych miasta
Ratusz Staromiejski
Dawny Szpital Jerozolimski
Szkoła Łacińska
Młyn Górny przy ul. Konopnickiej
Budynek dworca PKP wraz z peronem I, budynkiem ekspedycji towarowej i szaletem dworcowym
Kaplica Kościoła Chrześcijan Baptystów
Zespół budynków poczty przy ul. Poczty Gdańskiej i ul. 17 Marca
Wieża ciśnień przy Pl. Słowiańskim
Wodociągowa wieża ciśnień przy ul. Dworcowej
Kościół św. Jana Chrzciciela
Dawne Gimnazjum miejskie
Kompleks budynków koszar
Wyposażenie ruchome Kościoła Parafialnego pw. Św. Józefa w Kałdowie
Urząd Miasta
Liceum im. H. Sienkiewicza
Reklamy Google
Polecamy:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone