Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Elbląg
Willa "CZTERY PORY ROKU" nad morzem
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jastarnia
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

JurataPatrząc dziś na tętniącą życiem Juratę, trudno wyobrazić sobie, że jeszcze na początku ubiegłego stulecia, nikt tu nie słyszał o wczasowiczach. W ubogich chatach rozsianych wzdłuż wybrzeża mieszkali kaszubscy rybacy. W 1928 r. Zamożni przemysłowcy zawiązali spółkę Akcyjną „Jurata i wydzierżawiając od Skarbu Państwa Polskiego 150 hektarowy teren, postanowili zbudować tu kurort.

Pomiędzy rybackimi wioskami zaczęła powstawać miejscowość o nowoczesnej zabudowie, zaprojektowana zgodnie ze światowymi trendami. I aczkolwiek nie wszystkie plany zostały zrealizowane, Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem przedwojennej Polski, zyskując sobie miano polskiej „Palm-Beach” oraz „najelegantszego i najbardziej snobistycznego miejsca na Wybrzeżu”.

Bywało tu wielu znamienitych gości ze świata kultury, polityki. Liczne pensjonaty i wille, które zbudowano w latach trzydziestych, zostały w ostatnich latach przebudowane na nowoczesne hotele o wysokim standardzie usług. Jurata powoli odzyskuje dawną świetność i elitarny charakter.JURATA PERŁA BAŁTYKU

„W pewnej chwili rozwarły się fale morza i wynurzyła się z nich młoda, nadzwyczaj urokliwa dziewczyna [...] – Nie lękajcie się – odezwała się [...] melodyjnym głosem. – Jestem królową tej wody. [...] Zwą mnie Jurata.”

Na cześć królowej morza, mała osada rybacka nazwana została imieniem starosłowiańskiej boginki morskiej, która wbrew życzeniom swojego ojca zakochała się w ubogim rybaku. Rozgniewany bóg morza Gork, roztrzaskał podwodny, bursztynowy zamek córki. Szczątki pałacu do dziś wyrzucają na brzeg fale morskie. To jedna z uroczych legend, które próbują wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa miejscowości, która w 2006 roku obchodziła 75-lecie powstania.


« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone