Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Myślenice
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jastarnia
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

KuźnicaKuźnica położona jest na jednym z węższych odcinków Mierzei Helskiej – szerokość pasa lądu między morzem a zatoką wynosi tu zaledwie ok. 200 m.

W okresie zimowych sztormów ląd często bywa zalewany, a brzeg niszczony przez napierające fale morskie. Podczas sztormu w 1983 r miała tu miejsce potężna abrazja – linia podstawy wydmy cofnęła się na tym odcinku aż o 30 m. W latach 1991-1992 rozpoczęto żmudny i kosztowny proces odbudowy plaży. Dzięki wielu wysiłkom udało się wygrać walkę z siłami natury i uratować przed zniszczeniem zabudowę Kuźnicy. Pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią znajduje się najwyższa wydma na tym terenie – Góra Libek, która osiąga w kulminacji wysokość ponad ponad 12,5 m n.p.m. Nazwa góry wywodzi się od statku „Luebeck”, który wszedł tu na mieliznę i zatonął ( najprawdopodobnie w I poł. XVII w.).

Na południe od wsi - podwodna łacha Mewia Rewa (Rybitwia Mielizna), ciągnąca się aż do Rewy (gmina Kosakowo). Do czasu wykonania sztucznego przekopu, tzw. Głębinki (Depki), uniemożliwiała statkom dopłynięcie do Pucka. Od strony północnej charakterystyczny dla całego Półwyspu Helskiego sosnowy las.
Największą atrakcją Kuźnicy są:
znakomite wędzarnie ryb oraz przystań rybacka od strony Zatoki Puckiej.

Corocznie
29 czerwca - w dzień rybackich patronów, św. Piotra i Pawła,

- do Kuźnicy zjeżdżają rybacy z całego Półwyspu Helskiego, by wyruszyć stąd na łodziową pielgrzymkę do Pucka, gdzie dziękują za udane połowy i szczęśliwy powrót z morza.« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone