Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Domek agroturystyczny (BESKID WYSPOWY)
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kórnik
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Zamek w Kórniku

Zamek Muzeum i Biblioteka Kórnicka
ul. Zamkowa 10, 62-035 Kórnik
tel. 0048 (61) 8-170-081

Dzieło ojca kontynuował syn Jan, który przyczynił się do powstania najbogatszej w Polsce kolekcji drzew i krzewów w Arboretum Kórnickim, powiększył zbiory biblioteczne i tak jak ojciec wspierał finansowo działania zmierzające do odzyskania niepodległości. Pod koniec XIX w. majątek przejął Władysław Zamoyski.

Nowy właściciel zajmował się głównie przeciwdziałaniem germanizacji i obroną polskiej własności ziemskiej. Przed śmiercią przekazał dobra kórnickie narodowi polskiemu, a w 1925 r. Sejm powołał Fundację pod nazwą „Zakłady Kórnickie”. Zniesiona w latach 50-tych XX w. Fundacja została restytuowana w 2001 r.
Obraz Białej Damy w Zamku

W okresie międzywojennym Kórnik i Bnin były miasteczkami zamieszkałymi głównie przez ludność polską oraz w niewielkim stopniu przez Niemców i Żydów.

W 1939 r. rozpoczęto masowe wyniszczanie ludności polskiej i żydowskiej. 20.X.1939 r. przed kórnickim ratuszem rozstrzelano 16 kórniczan. W 1940 r. Niemcy zlikwidowali cmentarz żydowski, a następnie zabytkową bożnicę. Wojna nie spowodowała jednak w mieście większych zniszczeń, a zamek chroniły przed zniszczeniem instytucje niemieckie, które wybrały go na swoją siedzibę.

Historia Zamku w Kórniku sięga XV w., kiedy Zamek – pełniący głównie funkcję murowanej budowli obronnej, należał do jednego z najmożniejszych polskich rodów – rodziny Górków. Pozostawał w ich władaniu aż do poł. XVI w. W tym okresie Zamek gościł w swych komnatach najważniejszych ludzi w państwie, w tym samego króla – Henryka Walezego, zdążającego na koronację w 1574 roku do Krakowa. Kolejni właściciele Zamku rozbudowywali i remontowali kórnickie włoście.

Na obecny kształt kórnickiego Zamku największy wpływ miała Toefila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która pod koniec XVIII w. przebudowała Zamek i otaczające go ogrody na ówczesny wzór francuski, dzięki czemu szybko zyskał miano jednej z najładniejszych budowli w ówczesnej Polsce.

Kiedy w połowie XIX w. pieczę nad zamkiem objął hrabia Tytus Działyński, Zamek przebudowano, nadając mu charakter romantycznej neogotyckiej budowli obronnej, z elementami architektury orientalnej. Późniejsze losy budowli wiążą się z burzliwymi dziejami Polski, z których, na szczęście Zamek ocalał bez większych zniszczeń.

Od 1953 roku cały majątek oddano pod zarząd Polskiej Akademii Nauk. Po dziś dzień Zamek Kórnicki uznawany jest za jeden z najświetniejszych okazów architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce.

Zamek przez cały rok tętni życiem. Odbywają się w nim rozmaite imprezy kulturalne i artystyczne.Zamek noca


Muzeum zamkowe może pochwalić się wieloma unikatowymi eksponatami.

Niezmienione, zachowane z pietyzmem wnętrza wyposażone są w meble różnych stylów i epok a ściany zdobią obrazy mistrzów polskich i europejskich.

Możemy podziwiać tu również rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii

Godziny otwarcia zamku
>> kliknij tutaj


następna »
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone