Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Serock
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Inowrocław
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Uzdrowisko

(fot. www.poland24h.pl)

Muszla koncertowa w Parku solankowym (fot.www.poland24h.pl)

Dywany kwiatowe w Parku solankowym (fot. www.poland24h.pl)

Założycielami i głównymi udziałowcami zarejestrowanej 4 maja 1875 roku w Królewskim Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu spółki akcyjnej "Solanki Inowrocławskie" byli: dr praw Zygmunt Wilkoński i adwokaci Samuel Hoeniger i Oskar Triepcke.


fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

(fot.www.poland24h.pl)

Spółka wykupiła od miasta tereny pod budowę obiektów kąpielowych oraz park zdrojowy i już w 1876 roku uruchomiono pierwszy zakład leczniczy z 14 wannami do kąpieli solankowych.


(fot. www.poland24h.pl)

Po roku wybudowano następne łazienki solankowe z 15 wannami, a w 1880 roku trzeci obiekt leczniczy nazwany "Nowym Światem". Głównie zamierzano leczyć choroby reumatyczne, kobiece i skórne oraz skrofulozę, ponadto w 1886 roku pobudowano łazienki dla dzieci cierpiących na reumatyzm.


fot. www.poland24h.pl

W późniejszym okresie modernizowano istniejące obiekty i stawiano nowe, m.in. zaprojektowano cieplarnię. Od 1915 roku w nowo otwartej pijalni wód mineralnych pojawiła się "Kujawianka", produkowana z miejscowego źródła kopa- lnianego. Rangę inowrocławskiemu zdrojowisku dodawał fakt, iż protektorat nad nim przyjęła niemiecka para cesarska.


(fot. www.poland24h.pl)

Okres prosperity nastąpił w II Rzeczypospolitej.            
Nobilitowane przyznaniem oficjalnej nazwy "Inowrocław-Zdrój" już w 1920 roku uzdrowisko wzbogaciło się o muszlę koncertową i kolejne zakłady lecznicze: kąpieli solankowych i kwasowęglowych (budowany w latach 1922-1924) i przyrodoleczniczy, tzw. wziewalnię (1928-1929). Pierwszym sanatorium był wzniesiony w latach 1928-1930 gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Zegar słoneczny "Paw"; w tle Sanatorium "Energetyk" fot. Daria Uszczewska (www.poland24h.pl)

W sąsiedztwie, w zachodniej części miasta wyrosła szybko dzielnica zdrojowa z bogatymi willami i pensjonatami.


ul. Solankowa (fot. www.poland24h.pl)

ul. Solankowa (fot. www.poland24h.pl)

W 1951 roku uzdrowisko (nazwane teraz "Uzdrowisko Inowrocław") wraz z sanatoriami i znacjonalizowanymi już wcześniej prywatnymi pensjonatami przejęte zostało przez utworzony w Warszawie Centralny Zarząd Uzdrowisk Polskich.

(fot. www.poland24h.pl)

fot. www.poland24h.pl

Tężnia Uzdrowiskowa nocą fot. www.poland24h.pl

Ponowny rozwój bazy leczniczej nastąpił w latach 70., kiedy wybudowano sanatoria branżowe z szerokim zapleczem medycyny uzdrowiskowej: "Energetyk", "Metalowiec 70" (obecnie nazwa zmieniona na "Oaza"), "Modrzew" i Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe im. dra Józefa Krzymińskiego.

W znacznym zakresie powiększono bazę Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Inowrocław" (dziś są to "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław sp. z o.o.), a największym przedsięwzięciem był oddany do użytku w 1988 roku Zespół Sanatoriów Uzdrowiskowych "Kombatant".


Tężnia Uzdrowiskowa nocą fot. www.poland24h.pl

fot. www.poland24h.pl

Słabobodźcowy klimat nizinny okolic Inowrocławia nie obciąża organizmów osób chorych na niewydolności krążenia i ma dobroczynny wpływ w procesie rehabilitacji chorób serca i po zawale mięśnia sercowego. Klimat sprzyja także leczeniu chorób reumatycznych oraz wspiera rehabilitację układu ruchu.

(fot. www.poland24h.pl)

Głównymi profilami leczniczymi inowrocławskiego uzdrowiska są obecnie: choroby krążenia, reumatologia oraz choroby układu ruchu, w tym stany zwyrodnieniowe, urazowe i zapalne, choroby kręgosłupa, układów oddechowego i pokarmowego (m.in. nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, rozedma płuc, cukrzyca, otyłość, przewlekły nieżyt żołądka z nadkwasotą i stany po operacjach pęcherzyka i dróg żółciowych).


Mostek w Parku Solankowym przed remontem fot. www.poland24h.pl

Mostek w Parku Solankowym (fot. www.poland24h.pl)

Placówki uzdrowiskowe oferują swym pacjentom kilkadziesiąt rodzajów zabiegów leczniczych: kąpiele solankowe, zawijanie borowinowe, kąpiele wirowe, kwasowęglowe i perełkowe, natryski (bicze) szkockie, hydromasaże angielskie i aromatyczne, ćwiczenia kinezyterapeutyczne indywidualne i zespołowe, masaże lecznicze klasyczne, pneumatyczne i aquavibron oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii: światłolecznictwo, ultrasonoterapia, elektrolecznictwo, parafinoterapia, inhalacje i działania laseru oraz krioterapia, czyli leczenie zimnem.


Zakład Przyrodo-Leczniczy (fot. www.poland24h.pl)

Zegar słoneczny "Paw"; w tle Sanatorium "Energetyk" fot. Daria Uszczewska (www.poland24h.pl)

W sanatorium "Energetyk" wybudowano (pierwszą w polskich ośrodkach sanatoryjnych) specjalną komorę do krioterapii ogólnej, w której pacjenci poddawani są krótkotrwałym zabiegom rehabilitacyjnym w temperaturze od - 100° do -160°C.


(fot. www.poland24h.pl)

Staw w Parku Solankowym (fot. www.poland24h.pl)

Krioterapia ogólna pozwala osiągać znakomite rezultaty przy rehabilitacji stawów i poprawie siły mięśni, których nie sposób osiągnąć przy stosowaniu konwencjonalnych metod leczenia. Od niedawna placówka stosuje również, dzięki ścisłej współpracy z ośrodkiem rekreacji konnej, elementy hipoterapii.

Wymiernym wskaźnikiem najwyższej jakości usług o europejskim standardzie, świadczonych w inowrocławskich sanatoriach są wyróżnienia i certyfikaty, które te placówki otrzymują. I tak "Solanki" otrzymały Medal Europejski za usługę sanatoryjno-szpitalną "Reumatologia", zaś w 2005 roku wdrożyły Zintegrowany System Jakości ISO 9001:2000 i system zasad bezpieczeństwa żywności HACCP.

Mostek w Parku Solankowym (fot. www.poland24h.pl)

(fot. www.poland24h.pl)

Muszla koncertowa w Parku Solankowym (fot. www.poland24h.pl)

Warto też wspomnieć, że dwa inowrocławskie sanatoria "Metalowiec 70" (ten zmienił nazwe na "Oaza") i "Modrzew" szczycą się posiadaniem certyfikatu "Ośrodka Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym", nadawanego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli najważniejszych stowarzyszeń i organizacji osób niepełnosprawnych.

Ponadto sanatorium "Metalowiec 70" (teraz "Oaza"), które otrzymało też tytuł "HIT 2004" za wysoką jakość usług sanatoryjnych, proponuje ciekawą ofertę zabiegów w zakresie odnowy biologicznej: tybetański masaż ciepłymi kamieniami, saunę świetlną i grotę solno-jodową. Natomiast "Modrzew" może pochwalić się jedynym w Inowrocławiu basenem (o wymiarach 12,5 m x 8,5 m) wypełnionym solanką z naturalnego źródła.


(fot. www.poland24h.pl)

(fot. www.poland24h.pl)

Tężnia Uzdrowiskowa (fot.poland24h.pl)

Widok z tarasu Tężni Uzdrowiskowej (fot.poland24h.pl)
Tężnia uzdowiskowa (fot.poland24h.pl)

W rankingu tygodnika "Wprost" z 2005 roku, autorstwa niezależnego eksperta, prof. Zdzisława Krasińskiego, spośród 75 polskich uzdrowisk Inowrocław uplasował się na wysokim 8. miejscu, wyprzedzając m.in. Rabkę, Konstancin i Wieliczkę.

Na kryterium oceny składały się m.in.: jakość tworzyw leczniczych (na przykład wód, borowiny), baza przyrodolecznicza miejscowego szpitala i pijalni wód, liczba krytych i otwartych basenów, parków, ogrodów, fontann, deptaków spacerowych, czy też oddzielenie części uzdrowiskowej od infrastruktury komunalnej, liczba i jakość urządzeń rozrywkowych, oferta kulturalna.


Tężnia Uzdrowiskowa (fot.poland24h.pl)

Widok z tarasu Tężni Uzdrowiskowej (fot.poland24h.pl)

Tężnia Uzdrowiskowa (fot.poland24h.pl)

Poza typowym leczeniem sanatoryjnym inowrocławskie uzdrowisko oferuje również pobyty profilaktyczne, rehabilitacyjne, odchudzające i rekreacyjne, także weekendowe.


Tężnia Uzdrowiskowa (fot.poland24h.pl)

Park Solankowy ogłoszony został jednym z siedmiu 
cudów województwa kujawsko-pomorskiego.

Ogród Zapachowy (fot.poland24h.pl)

Fontanna w Parku Solankowym (fot. poland24h.pl)
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
UZDROWISKO
woj. kujawsko-pomorskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Tężnia Uzdrowiskowa
Uzdrowisko
Pamiątkowe drzewa
Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny - romańska bazylika mniejsza
Fara p.w. Św. Mikołaja
Świątynia p.w. Zwiastowania NMP
Kościół garnizonowy p.w. św. Barbary i św. Maurycego
Ratusz i zabytkowe budynki
Hala Widowiskowo-Sportowa
Stadion miejski
Kryta Pływalnia
Kryta Pływalnia
Basen odkryty
Lodowisko sezonowe
Ścianka wspinaczkowa
Skate Park
Kryte korty tenisowe
Korty tenisowe
Plac zabaw
Teren rekreacyjny w Parku Solankowym
Park liniowy
Ścieżki rowerowe
Szlak rowerowy
Fontanna multimedialna
Teatr miejski
Park Solankowy
Reklamy Google
Polecamy:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone