Tutaj jesteś: Strona główna Archiwum wiadomości
Ustaw jako stronę startową
Menu

Świnoujście - kraina 44 wysp (atrakcje

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)

Falochron zachodni
Plaża
Plaża - widok z lotu ptaka (fot. A.Jackowski)
Promenada
(fot. WRM)
ul. Boh. Września
Fort Anioła (fot. K.Kasperska)
 
Wieża (fot. B.Dąbrowski)
Świnoujście
- kraina 44 wysp
 
Jedyne miasto w Polsce, położone na kilkudziesięciu wyspach (stąd potoczna nazwa „Kraina 44 Wysp”), otoczone wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i cieśniny Świna.Trzy największe wyspy – Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane. Każda z nich posiada jednak niepowtarzalny charakter. Wyspa Uznam (którą dzielimy z Niemcami) to centrum administracyjne, dzielnica uzdrowiskowa i wyjątkowa plaża. Na wyspie Wolin dominującą rolę odgrywa gospodarka morska; natomiast wyspa Karsibór - to zielona ostoja ciszy i spokoju.
 
Świnoujście to jeden z ważniejszych nad Bałtykiem, ośrodków turystyczno - uzdrowiskowych, a jednocześnie znaczący ośrodek gospodarki morskiej.

Dzięki swoim walorom naturalnym i atrakcjom turystycznym, co roku tysiące turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy wybiera Świnoujście na miejsce swojego wypoczynku. Przyciągają ich doskonałe warunki klimatyczne, sprzyjające zarówno rekreacji, jak i leczeniu, wyspiarskie położenie, bogactwo przyrody, najcieplejsze kąpielisko na polskim wybrzeżu o temperaturze wody osiągającej 23ºC.

Świnoujska plaża z drobnym, złocistym piaskiem, najdłuższa i najszersza nad Bałtykiem czterokrotnie wyróżniona została międzynarodowym certyfikatem jakości - „Błękitna Flaga”. Atutem jest również dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Plaża

Wyspy zdrowia i urody

Przez cały rok, głównie poza sezonem, w mieście przebywają licznie kuracjusze. Naturalne złoża borowin i solanek, nowoczesna baza zabiegowa oraz wykwalifikowana kadra umożliwiają skuteczne leczenie wielu schorzeń m.in. narządów ruchu, układu oddechowego, kręgosłupa. Uzdrowisko od lat specjalizuje się w leczeniu chorób z zakresu endokrynologii, kardiologii, dermatologii. W szerokiej ofercie zabiegów szczególnie polecane są te wykorzystujące naturalne złoża solanek i borowin.

Coraz bogatsza jest oferta ośrodków wypoczynkowych, hoteli posiadających w swojej ofercie pakiety zabiegów odnowy biologicznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i kosmetyków znanych firm. W Świnoujściu nie tylko się leczy, ale również odzyskuje siły i energię. 

'Swarożyc' (fot. J.Arsoba)
Plaża (fot. A.Welber)

Wyspy kultury

Pobyt turystom, w szczególności w sezonie letnim, urozmaicają liczne imprezy kulturalne, wśród których wymienić należy doroczne obchody „Dni Morza”, Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, odbywający się nieustannie od 1966 roku, czy Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, podczas którego posłuchać można najlepszych polskich wykonawców muzyki szantowej.

Dużym powodzeniem cieszą się koncerty organowe, Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej „Lato nad Świną” czy polsko-niemiecki Uznamski Festiwal Muzyki oraz spotkania jazzowe. Muszla koncertowa na promenadzie codziennie zaprasza na koncerty, animacje kulturalne dla dzieci. Jak przystało na miejscowość nadmorską, można uczestniczyć w licznych regatach, zawodach wędkarskich, rozgrywkach plażowych w piłce siatkowej i nożnej.

Baltic Lady
Muszla koncertowa
Sail Świnoujście
Transgraniczne położenie Świnoujścia stanowi jego niezaprzeczalny atut. Od wejścia Polski do układu z Schengen i otwarcia granic dla ruchu samochodowego na wyspie Uznam znacznie wzrosła dostępność Świnoujścia od strony Niemiec. W 2008 roku uruchomione zostało połączenie kolejowe z niemiecką częścią wyspy Uznam (Uznamska Kolejka Uzdrowiskowa zatrzymuje się prawie w centrum miasta). Od kilku lat działa również polsko-niemiecka linia autobusowa. Dodatkową atrakcją są połączenia promowe ze Skandynawią (Ystad, Bornholm, Kopenhaga). W pobliżu znajdują się dwa porty lotnicze – Goleniów (oddalony o około 60 km) i Heringsdorf (Niemcy) – 12 km od miasta.

 
Plaża (fot. D.Szysz)
Stacja UBB
Promenada (fot. T.Ambroszczyk)
 
Zachód przy wiatraku

Aktywne wyspy

Miłośników turystyki rowerowej zainteresuje z pewnością ponad stukilometrowa, rozbudowana sieć szlaków rowerowych biegnących po polskiej i niemieckiej części regionu. Na miejscu są liczne wypożyczalnie rowerów.

Szlaki piesze m.in. plażą do Międzyzdrojów, ścieżki edukacyjne: przyrodnicza – biegnąca pośród największej paproci – długosza królewskiego i fortyfikacyjna po XIX - wiecznych obiektach militarnych zachęcają do pieszych wędrówek.
Trasa rowerowa
« powrót
Witamy
Czwartek, 24 stycznia 2019
Zobacz
Reklama:

Czy wiesz że?
Zamek w Gniewie: W XVIII wieku zamek utracił swoje funkcje obronne, nie był remontowany i pozostał opustoszały. Po przejęciu Gniewu przez Prusy w 1772 roku nastąpiła przebudowa zamku na magazyny zbożowe. Spowodowała ona znaczne zniszczenia wnętrz i wyburzenie sklepień. Częściowej rekonstrukcji założenia zamkowego dokonano w latach 1857 – 1859 przy okazji urządzania w nim zakładu karnego. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku urządzono w nim biura starostwa. W 1921 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zamek spłonął. Pożar strawił dachy i trzy skrzydła. Od tego czasu zamek pozostawał w stanie zabezpieczonej ruiny. Podczas drugiej wojny światowej urządzono w nim obóz przejściowy. W 1969 roku rozpoczęto prace remontowe korony murów, wykonano stropy poddasza i ułożono dach. Znaczące prace remontowe wykonano w latach dziewięćdziesiątych XX w. Wykonane prace pozwoliły na rozpoczęcie działalności kulturalnej, rzemieślniczej i odtwórstwa historycznego. Obecnie zamkiem zarządza Fundacja Zamek w Gniewie.

***
Kraśnik: W budynku mniejszej synagogi mieścić się będzie nowoczesna biblioteka multimedialna (biblioteka i czytelnia), połączona z multimedialnym Muzeum Żydów Kraśnika i Okolic. Drugi, większy budynek będzie pełnił kilka funkcji: znajdzie się w nim centrum lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, a także sala przeznaczona na koncerty, konferencje i wystawy; jeden z babińców służyć będzie jako sala warsztatowa przeznaczona na zajęcia plastyczne. W październiku 2007 r. w synagogach odbył się wieczór poezji pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”, zorganizowany przez kraśnickie Centrum Kultury i Promocji.
Linki
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone