Chiny – poradnik turystyczny, czyli co powinieneś, a czego nie powinieneś robić

Chiny to bardzo stary, liczący sobie kilka tysięcy lat kraj. Wybierając się na wycieczkę do miejsca o tak bogatej historii i odmiennej od naszej kulturze powinieneś odpowiednio się przygotować. Chińczycy mają swoje własne zasady zachowania, zwyczaje kulturowe i tradycje. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, zapoznaj się z zasadami zachowania, których powinieneś przestrzegać odwiedzając środkową Azję.

Chiny – poradnik turystyczny – na co uważać?

Możliwości popełnienia gafy podczas spotkania towarzyskiego czy wizyty w restauracji jest bardzo dużo. Znajomość tutejszych zasad będzie w dobrym guście i znacznie ułatwi Ci odnalezienie się w kraju środka.  Poznaj dos/don’ts, o których należy pamiętać, a na pewno zyskasz sobie wiele nowych przyjaźni i unikniesz poczucia wstydu.

Wizyta w restauracji – pałeczki i mlaskanie

Podczas wizyty w restauracji nie unikniesz konieczności jedzenia pałeczkami. Pamiętaj o tym, aby po skończeniu posiłku ułożyć pałeczki na specjalnej podstawce. Uważaj aby, opierając na niej końcówki pałeczek, nie ułożyć ich w kierunku siedzącej naprzeciwko osoby. Nie wbijaj pałeczek pionowo w jedzenie, ponieważ jest to dla Chińczyków obraźliwe. Taki gest w ich religii oznacza ofiary śmierci. Pamiętaj także aby zawsze odkładać pałeczki podczas rozmowy lub nakładania sobie porcji kolejnego dania. Nigdy też nie dawaj napiwku, ten zwyczaj nie jest w Chinach znany.

Jeśli zostajesz zaproszony na posiłek do czyjegoś domu, pamiętaj aby spróbować każdej podanej potrawy i nigdy nie zjeść wszystkiego do końca. Nie zaczynaj również jedzenia przed gospodarzem i nie dziw się jeśli usłyszysz mlaskanie, to znak, że potrawa została przyjęta ze smakiem. Jeśli chcesz pokazać, że potrawa Ci smakowała, mlaskaj, siorb, bekaj i pobrudź obrus.

Prezenty – unikaj zegarków i użyj obu dłoni

Zegar ma w Chinach swoje znaczenie, podarowanie go komuś jest podkreśleniem mijającego czasu i nadchodzącej śmierci. Nawet chińska wymowa słowa „zegarek” jest uderzająco podobna do określenia używanego jako eufemizm śmierci.

Niezależnie od tego czy dajesz czy też przyjmujesz jakąś rzecz, zrób to obiema rękoma, to oznaka grzeczności. Tą zasadę stosuj niezależnie od przekazywanej rzeczy, może to być wizytówka firmowa albo kawa, którą przejmujesz w poczęstunku.

Z szacunkiem odnoś się do starszych i nie przechwalaj się

Zasady społeczne w Chinach ściśle nakazują okazywanie szacunku osobom starszym i wyższym rangą. Nawet wewnątrz rodziny Chińczycy nie powiedzą do starszej kuzynki czy siostry po imieniu tylko użyją określenia jiějie. Chwalenie się sobą jest natomiast w Chinach po prostu niegrzeczne staraj się więc nie opisywać swoich osiągnięć i mówić o swoich sukcesach.

Zasady powitania – nie patrz w oczy

Chińczycy witają się poprzez lekki ukłon lub skinienie głowy nie patrząc przy tym w oczy. Jeśli dochodzi do podania dłoni, to Chińczyk powinien wyjść z taką inicjatywą. Pamiętaj również o tym, że mieszkańcy Chin nie słyną z wyrażania własnego zdania, prędzej powiedzą ci to, co chcesz usłyszeć.

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu relacji, podczas pierwszego spotkania wręcz drugiej stronie prezent. Chińczyk oczywiście odmówi, Twoim zadaniem jest natomiast naleganie na jego przyjęcie aż do skutku, podobnie zachowaj się także otrzymując podarek. Prezent powinien być opakowany w kolorze złotym lub czerwonym i nie powinien być odpakowany przy obdarowującym. Pamiętaj też aby zawsze najpierw przywitać się z najstarszą osobą niezależnie od jej płci.

Uważaj na uśmiech i portfel

Uśmiechający się Chińczyk niekoniecznie jest szczęśliwy, może to być oznaka zakłopotania. Często też spotkasz się z wygórowaną ceną na targu. Pamiętaj, że w dobrym zwyczaju jest targowanie się o cenę zaczynając od 1/4 jej wysokości.

Uważaj  także na rękę zmierzającą po portfel w Twojej kieszeni. Pamiętaj, że w tym kraju poziom ubóstwa jest bardzo wysoki.

Przygotuj się na pokazywane Ci dłonią cyfry, wygląda to bowiem trochę inaczej niż u nas, np. wyprostowany palec wskazujący i kciuk oznacza liczbę 8 a zaciśnięta pięść liczbę 10.

Dos/don’ts – czego robić nie wolno

Chińczycy uważają stopę za najbardziej brudną część ciała, nie pokazuj zatem nigdy podeszwy buta ani stopy. Głowa to natomiast najważniejsza część ciała, jest ona również święta dlatego nigdy nie dotykaj czyjejś głowy.

Nie żartuj z Chińczyka nawet jeśli masz dobre intencje, utrata twarzy to bowiem poważna zniewaga. Kontroluj też swoje emocje, gwałtowny śmiech czy złość nie przysporzy Ci chińskich przyjaciół.

Unikaj liczby 4 – nie dawaj nikomu przedmiotów w zestawach po 4, ta liczba symbolizuje bowiem śmierć.

Chiny to kraj mocno rozwijający się i otwierający na świat. To również kraj etykiety, przyjętych zasad i zwyczajów. Jeśli znasz panujące tam zasady społeczne i ogólnie przyjęte normy zachowania, znacznie łatwiej się tam odnajdziesz i zyskasz sobie sympatię. Przestrzeganie zasad tutejszego savoir vivre’u będzie w dobrym guście i pokaże, że szanujesz inne od Twoich tradycje.

Post Author: polska

Dodaj komentarz