Wycieczka na Syberię – nieodkryta przyroda

Azja Północna do dzisiejszego dnia jest jednym z najbardziej tajemniczych regionów na świecie. Znajduje się tam Syberia, która jest prawdziwym rajem dla miłośników natury. Znajdziemy w niej przepiękne krajobrazy zapierające dech w piersi, dziką przyrodę i unikalną kulturę miejscowej ludności.
Syberia to ogromny obszar w północnej części Azji, gdyż zajmuje około 10 milionów kilometrów kwadratowych. Znaleźć tam można wysokie góry, setki rzek i jezior, półpustynie, niziny, lodowce i jaskinie. W niektórych częściach regionu w promieniu setek kilometrów nie ma ani jednej osady, a przyroda rozwija się bez żadnego udziału człowieka. Podróże po Azji Północnej najczęściej kojarzą się z koleją transsyberyjską, ale by doświadczyć Syberii i poczuć jej zapach oraz świeże powietrze trzeba odbyć dłuższą wycieczkę do jednego z wielu zachwycających miejsc.

Jezioro Bajkał

Bajkał znajduje się w obwodzie irkuckim i jest to jedno z najpopularniejszych kierunków w całej Syberii. Słynie z wyjątkowych widoków, unikalnych gatunków i czystej wody. To właśnie ze względu na walory znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bajkał to nie tylko najgłębsze jezioro na świecie, ale również najstarsze gdyż ma około 30 milionów lat. Mieści się tam też 20% światowych zasobów wody słodkiej. Przez miliony lat w Bajkale rozwinęło się wiele gatunków endemicznych. Należy do nich ryba zwana omulem bajkalskim, która jest wielkim przysmakiem miejscowej ludności i turystów oraz foka bajkalska. Nad brzegiem Bajkału odnajdą się na pewno osoby uwielbiające samotną kontemplację na łonie natury. Jest tam wiele cichych i spokojnych miejsc z których można podziwiać piękno przyrody, ale nie brakuje też ośrodków turystycznych z wszelkimi wygodami i atrakcjami dla turystów. Kąpiel nie jest polecana, gdyż nawet latem woda jest zbyt zimna. Wokół jeziora w górach znajduje się za to wiele popularnych szlaków turystycznych. Zwiedzający często wybierają też podróże promem do wysp na jeziorze. Za najpiękniejszą uważa się wyspę Olchon.

Lenskije stołby

Kolejny obiekt wpisany na listę UNESCO to formacja skalna o nazwie Lenskije Stołby. Skalne słupy znajdują się przy brzegu rzeki Lena we wschodniej części Syberii w Jakucji. To idealne miejsce dla turystów, którzy chcą podziwiać surowość syberyjskiej natury. Ta niezwykła formacja skalna ciągnie się przez 40 kilometrów, a najwyższe słupy osiągają wysokość do 200 metrów. W skałach znajduje się wiele jaskiń, a w nich można znaleźć pradawne rysunki miejscowej ludności. Odnaleziono tutaj też kości pradawnych mamutów i bizonów oraz liczne skamieniałości. Dzisiaj teren na którym znajdują się Lenskije stołby jest Parkiem Narodowym. Latem turyści mogą je oglądać ze statku, ale jest też możliwość zobaczenia słupów zimą, kiedy rzeka jest zamrożona. W Parku utworzono kilka ciekawych tras dla zwiedzających np. na szczyty niektórych skał.

Rezerwat Putorański

Obszar ten mieści się w północno-środkowej części Syberii przy kole podbiegunowym. Słynie z niezwykłych gór Putorana z płaskimi szczytami, które tworzą płaskowyże. Rezerwat również został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2010 roku. Majestatyczne góry osiągają wysokość 1000-1500 m n.p.m. Uwagę przyciągają liczne doliny rzeczne, wodospady i setki jezior. Na obszarze rezerwatu znajduje się wiele gatunków flory i fauny. Spotkać tu można renifery, niedźwiedzie brunatne, wilki, owce śnieżne, rosomaki, a także wiele gatunków endemicznych. Jedną z unikalnych cech całego obszaru jest to, że znajdują się tutaj obok siebie rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla tajgi, tundry oraz pustyni arktycznej. Aby odwiedzić rezerwat trzeba jednak uzyskać specjalne pozwolenie, gdyż nie można tam swobodnie wjechać.

Post Author: polska

Dodaj komentarz